Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 11.03.2019

AKTUALIZACE: 4.10.2019

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Ústecko • Destinace: Krušné hory

SKALNÍ MĚSTO TISÁ

Pískovcový labyrint v Tisé patří mezi přírodní klenoty Ústeckého kraje.

Slovo eroze zpravidla nenavozuje pozitivní dojmy. Nicméně za určitých okolností může být eroze nejen ničivá, ale naopak velice kreativní. Nebýt přirozených erozivních procesů, nemohli bychom například obdivovat jedno z nejkrásnějších skalních měst ve střední Evropě, které se nachází u obce Tisá na Ústecku.

Skalní město Tisá - vyhlídka na Malé stěny

Foto: Martin Zíka

Na jedné z vyhlídek uvidíte krásně areál Malých stěn. Určitě dbejte na bezpečnost pohybu, ať někam nezahučíte. Neukáznění a nepozorní turisté každoročně přidělávají práci místním záchranářům.

Vítr, déšť, slunce a mráz - tito neúnavní „dělníci“ vysochali z pískovcové tabule vzniklé v období druhohor (tzn. před devadesáti miliony let) nádherné skalní útvary, které vnímavého návštěvníka vybízejí k rozvíjení fantazie. Téměř každý skalní útvar zde v Tisé má vlastní jméno často inspirované jeho tvarem: Kamenný sněhulák, Slon, Mumie, Kostelíček, Golem...). Je to okouzlující expozice naturálního umění, která začala vznikat v dobách, kdy lidé po zemi ještě nechodili. Vlastně nás ani nenapadne, že tady stojíme na dně pradávného moře.

Ó, JAKÉ MÁME VLASTNĚ ŠTĚSTÍ!

Pískovcové masivy totiž vznikly usazováním a stmelováním drobných zrnek písku. Pohybem zemských ker pak byly mohutné pískovcové desky (bavíme se v kontinentálních dimenzích) vyneseny na souš, kde je po dlouhé miliony let živly opracovávaly až do dnešní podoby. Je to neustálý proces tvoření a zániku. My současníci máme zrovna to štěstí, ze můžeme v Tisé obdivovat možná právě to nejlepší z celé geologické doby. Za dalších pár milionů let se tento nádherný skalní labyrint opět změní v hromadu sypkého písku, kterou vítr a voda odnese zpátky do mořských hlubin. Kdo ví.

VSTUPNÉ V MÍRNÉ VÝŠI - ATRAKCE PRO VŠECHNY

Příroda stále ničí a tvoří. Jsem si vědom těchto procesů a výjimečnosti chvíle a proto jezdím do Tiských stěn moc rád. Zub času tu hlodá přímo před očima. Pokaždé si rád zavzpomínám na doby, kdy jsme tu s lanem zdolávali vertikální cesty vyhrazené lezcům. Běžní turisté si také mohou po zaplacení mírného vstupného 30 Kč/15 Kč (které slouží k údržbě lokality) podrobně prohlédnout celé skalní město rozdělené na dva hlavní okruhy - Malé a Velké stěny. Jsou zde značené cesty, které vás zavedou na nejkrásnější místa. Libovolně dlouho můžete procházet skalním labyrintem, obdivovat věže, tunely, jeskyně, hodiny... anebo po schodech vylézt na vyhlídky poskytující nádherný výhled do dalekého kraje, třeba směrem k Vysokému Sněžníku či na České středohoří.

TISOU UŽ MEZINÁRODNÍ TRASA E3 NEPROCHÁZÍ

O detailech skalního města v Tisé se zde rozepisovat nebudu. Na interneru najdete několik podrobných průvodců (viz například odkaz níže). Tyto určitě stojí za prostudování dříve, než se sem vydáte. Vybaveni informacemi si to tu lépe užijete. Veřejnou dopravou se do Tisé dostanete nejlépe autobusem z Libouchce. Máte-li rádi celodenní výlety, pak doporučuji krásnou trasu z Jílového po zelené značce na Sněžník (rozhledna) a odtud pak po červené mezinárodní trase E3 do Ostrova. Do Tisé je pak nutné odbočit opět po zelené (od roku 2019 červená přes Tisou nevede). Přitom můžete čerpat zajímavé informace na naučné stezce „Zapomenuté pohraničí“, která vede souběžně. Budete-li se cítit znaveni, můžete si cestou dopřát odpočinku i občerstvení v několika dobrých turistických hospůdkách (doporučuji Hřebenovou boudu pod Sněžníkem). Do Tisé samozřejmě můžete dojet i na kolech a tato si zamknout pod dohledem třeba u Turistické chaty, kde je jeden z hlavních vstupů do skalního areálu.

DO TISÉ NEJLÉPE MIMO HLAVNÍ SEZÓNU

Skalní město u obce Tisá je nejlépe navštívit mimo období prázdnin a pokud možno ve všední den. To zde bývá méně návštěvníků, takže si to tady parádně užijete, zejména pokud rádi fotografujete. Udělejte si více času a přineste si širokoúhlý objektiv - zažijete zde nezřízené fotografické orgie.

Fotografie k článku:

Skalní město Tisá - vyhlídka na Malé stěny Skalní město Tisá - vstup do areálu Skalní město Tisá - výhled na Velké stěny a Vysoký Sněžník Skalní město Tisá Tiské stěny - vyhlídka na České středohoří Skalní město Tisá - vyhlídka na obec Tisá Slaní hřib v Tisé

Dostupnost po značených trasách:

Přes skalní město Tisá vede od roku 2019 nově zelená turistická trasa z Ostrova, která končí v obci Tisá.


K jednomu z výchozích míst skalního města vede žlutá trasa z Libouchce (6 km) dále pokračující do Rájce.


Obcí pod Tiskými stěnami vede dálková cyklotrasa 23 z Děčína (Krušnohorská cyklistická magistrála).


Nejzajímavějšími pasážemi skalního města v Tisé vás provede naučná stezka „Tiské stěny“.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: