Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Klášterecko

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 19.03.2019

AKTUALIZACE: 23.10.2019

Klub českých turistůHrad - zřícenina

Rubrika: Reportáž z akce / Hrad - zřícenina

Region: Klášterecko • Destinace: Krušné hory

HRAD ŠUMBURK

Téměř třicítka turistických akcí Ústecké oblasti se pořádá více jak 30 ročníků. Příkladem je 39. ročník akce Od Evženky k Evžence.

Členové odboru KČT Chomutov vedených jeho předsedkyní Věrou Pajerovou připravili sympaticky organizovaný pochod z útulných lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Trasu si volil účastník sám. Průvodcem je kouzelná řeka Ohře. Zamířili jsme k nedaleké Šumné a zřícenině hradu Šumburk na úpatí Krušných hor.

Lázeňský dům Evženie v Klášterci nad Ohří

Foto: Václav Novotný

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří

Vrch Šumná, ve výšce 541 metrů, je vyvřelina. Geologicky přísluší do malé části Doupovských hor, které leží na levém břehu Ohře. Také tmavé hradní zdivo napovídá sopečný původ – matička Země i středověcí předkové stavěli ze stejného kamene.

HRAD ŠUMBURK JE PŘÍSTUPNÝ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ

Hrad, na který jsme se vypravili, byl postaven koncem 15. století na sopečném kuželi, nad již zaniklou obcí dnes zvanou Šumná. Je bezpečně zpřístupněn po dřevěném můstku. Tabule upozorňuje, že pohyb v areálu hradu je na vlastní nebezpečí.

SCHŐNBURG KRÁSNÝ HRAD

Původní název již zaniklé obce i hradu (Schőnburg = Krásný hrad) je pravdivý. Již při pohledu od Klášterce nad Ohří překvapí silueta hradu. Elegantně zakončuje kužel sopečného vrchu. Velmi připomíná vrcholy Českého středohoří. Mají obdobný geologický třetihorní původ.

CO NÁM PROZRADIL INFORMAČNÍ PANEL

U hradu Šumburk stojí informační panel, který návštěvníkům prozrazuje, že jej ve třicátých letech patnáctého století založil Vilém ze Šumburka. Roku 1449 koupil hrad spolu s městečkem Kláštercem Vilém z Ilburka. Toto panství pak měnilo další majitele až do doby kolem roku 1550. Mohutný požár tenkrát zničil téměř celý hrad, který tím pádem přestal býti rodovým sídlem. Od počátku 17. století je Šumburk uváděn jako pustý.

NÁDHERNÝ ROZHLED Z HRADU ŠUMBURK

Překvapí rozlehlost hradu a především rozhled. Hradní valy jsou většinou zbaveny náletových dřevin. Proto zažijeme téměř kruhový rozhled. Od známé krušnohorské kaple na Mědníku po blízké Doupovské vrcholy a vzdálené České středohoří. Město Klášterec nad Ohří jako na dlani. Stuha řeky Ohře vinoucí se kolem prosvítá mezi stromy. K návštěvě hradu proto doporučujeme bezlisté zimní období.

12 KM PODÉL OHŘE A LESEM

Hrad je od kláštereckých lázní Evženie vzdálený mírným stoupáním 6 km. Z lázní po červené značce a zároveň cyklostezce podél Ohře k rozcestí se žlutou. Žlutá vede k vrcholu dobře udržovaným lesem. Cestu zpět k Evžence lze prodloužit přes zaniklou tvrz stejného jména Šumburk. Volně přístupná tvrz je o století mladší než hrad. Jako hospodářský dvůr byla obývána ještě v minulém století.

NA ZÁVĚR OSVĚŽENÍ U PRAMENŮ

Cestou od Evženie k městu Klášterec nad Ohří míjíme vkusnou prodejnu dvou minerálních pramenů. Městský pramen byl objeven na konci 19. století. Příznivě ovlivňuje léčbu žaludečních obtíží, močových cest a cukrovky. Mladší Klášterecký pramen, také vhodný k dlouhodobému užívání jako stolní voda, má stejné léčivé účinky. Stáčení vody je zpoplatněno 3 Kč za litr.

POZVÁNKA NA KULATINY

Hrad Šumburk jsme navštívili u příležitosti turistické akce „Od Evženky k Evžence“, kterou již dlouhou dobu pravidelně pořádá Klub českých turistů v Chomutově. Dne 7. března 2020 se uskuteční úctyhodný jubilejní čtyřicátý ročník! V případě zájmu o více informací klikněte na odkaz pod článkem. Zveme vás k účasti.

Fotografie k článku:

Lázeňský dům Evženie v Klášterci nad Ohří Krušné hory s ostrůvky sněhu ze Šumburku Zleva Krušné hory Elektrárna Prunéřov Klášterec nad Ohří a Doupovské hory ze Šumburku Rozvaliny hradu  Šumburk v Krušných horách Vrch Šumná a silueta zříceniny Šumburk na cyklotrase podél Ohře Zřícenina hradu Šumburk je zpřístupněna pohodlným můstkem. Hrad Šumburk - Krušné hory

Dostupnost po značených trasách:

Z Kláštěrce nad Ohří je to po červené trase k odbočce na hrad Šumburk 3 kilometry.


Přímo k hradu Šumburk vede žlutá turistická cesta, která se v údolí řeky Ohře napojuje na červenou trasu z Klášterce nad Ohří.


Podél údolí Ohře vede pod Šumburkem cyklotrasa č. 6.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 02.10.2019

Zájemce o návštěvu této lokality srdečně zveme na jubilejní 40. ročník turistické akce „Od Evženky k Evžence“, která se uskuteční 7. března 2020. Informace najdete pod odkazem TURISTICKÁ AKCE výše uvedený. KČT Chomutov

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: