AKTUALIZACE: 22.11.2024
Publikováno: 19.8.2021

Rubrika: Turistická trasa
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
Z MOLDAVY DO ČESKÉHO JIŘETÍNA PĚŠKY
Procházka krušnohorskou divočinou, Bohem a lidmi zapomenutou krajinou
Pěší putování údolím říčky Muldy, připomínka hornické minulosti, zaniklých obcí Pastviny a Grunwaldu, návštěva Žebráckého rohu (Battleck), a to výhradně po české straně státní hranice.

Foto: Aleš Háva
Žebrácký roh - křižovatka českých a německých turistických cest
Krušné hory miluji a toulám se tudy neskutečně rád. Výlet začal, jak jinak, opuštěním motorového vozu Českých drah, který po zapsané technické památce - Moldavské dráze vystoupá až na hřeben. Ten vlak primárně vozí cyklisty, ale jsou tady i turistické trasy, které nejsou určeny jen pro vyznavače sedla a pedálů.
PO ŽLUTÉ TURISTICKÉ TRASE K PRAMENI MULDY
Turistická trasa, po které jsem se vydal je vyznačena barvou žlutou a je na ní minimum stoupání a klesání. Výšlap začíná od nádražní budovy v Moldavě vpravo až k infocentru, poté se žlutě značená stezka odpoutá od asfaltové silnice a pozvolna klesá do údolí Muldy, která zde pramení.
NA MOLDAVĚ SE TĚŽIL FLUORIT
Úzká asfaltová silnička je lemována množstvím chat a chatek, ve středním úseku i dosud nepovolenou, přesto funkční fotovoltaickou elektrárnou. Tak lze dojít až do vesnice (Dolní Moldava), kde důlní vozík připomíná poměrně nedávnou hornickou minulost. Pro hladové a žíznivé návštěvníky se nabízí na dlouhou dobu poslední gastronomické posezení - restaurace U bizona.
PŘES ZANIKLÝ GRUNWALD
Po asfaltce pak zamíříme ke hřbitovu a kostelíku. Definitivně dáme vale asfaltovému povrchu, a pak už jen a pouze ve společnosti pasoucího se dobytka krok za krokem procházíme Pastvinami, což byla kdysi německá obec s názvem Grunwald. V okolí Pastvin jsou rozsáhlá rašeliniště se zvláštní flórou, ale jinak se jedná o liduprázdnou krajinu, neboť tady turisty a cyklisty opravdu potkáte jen zřídka.
ZASTAVENÍ NA ŽEBRÁCKÉM ROHU
Po krušnohorské magistrále lze dojít až na rozcestí zvané Žebrácký roh, což je velmi frekventovaná křižovatka českých a německých turistických cest. Z informační tabule vyplývá, že město Freiberg na tomto místě roku 1583 vybudovalo "Horní vorařský výplatní úřad".
ZPĚT DO CIVILIZACE
Na trase do Českého Jiřetína se nabízí i možnost prvotřídního koupání a osvěžení v nádrži Tři smrky. S přibývajícími kilometry narůstá turistická frekvence, neboť dojdeme do chatařské a chalupářské destinace s možností doplnění vypocených tekutin a spotřebovaných kalorií například v chatě Barborka.
PROCHÁZKY POD FLÁJSKOU NÁDRŽÍ
Má-li pocestný dostatek času, doporučuji návštěvu Puklé skály, prohlídku jediné pilířové přehradní hráze v Česku nebo procházku podél Flájského plavebního kanálu.
Související články:
HRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURKÚVRAŤOVÉ NÁDRAŽÍ V DUBÍ
KRUŠNOHORSKÝ CYKLOŠPACÍR
VLČÍ KÁMEN V KRUŠNÝCH HORÁCH
MOLDAVSKÁ DRÁHA
NA KOLE MOLDAVSKEM V KRUŠNOHOŘÍ
KAM ZMIZELA SKLÁŘSKÁ NAUČNÁ STEZKA?
ZIMNÍ TURISTIKA V KRUŠNÝCH HORÁCH
MIKULOVSKÝ OKRUH
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: