O ČEM PÍŠE:
ZÁMEK PÁTEK
První zmínka o vsi r. 1196 |
Zámek byl vybudován u řeky Ohře na místě původní tvrze |
Objekt zámku je postupně obnovován |
Pořádá se zde Pátecké kulturní léto |
Od zámku vede žlutá turistická trasa k rozhledně Stradonka |
Národní cyklotrasa Ohře |
Lokalita: Stradonice |
Destinace Dolní Poohří |
ZÁMEK PÁTEK
První zmínka o vsi r. 1196 • Zámek byl vybudován u řeky Ohře na místě původní tvrze • Objekt zámku je postupně obnovován • Pořádá se zde Pátecké kulturní léto • Od zámku vede žlutá turistická trasa k rozhledně Stradonka • Národní cyklotrasa Ohře • Lokalita: Stradonice • Destinace Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 30.6.2024
Publikováno: 20.9.2020
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
ZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
Víte, že rýžovat české granáty můžete i u řeky Ohře? Zkuste to v Pátek.
Přijde-li náhodný turista k nenápadné zemědělské usedlosti v centru obce Pátek nad Ohří, možná by tu zámek ani nečekal. A přece tu je. Stačí projít branou, která bývá v sezóně převážně otevřena, a zámek Pátek vám vydá svá tajemství - zajímavou historii i architektonické perličky. Je to jeden z klenotů destinace Dolní Poohří, který po letech spánku znovu ožil.
Foto: Martin Zíka
Záměrem kastelána zámku Pátek je nejen vrátit mu jeho význam coby památky, ale také z něj udělat kulturní centrum regionu. Proto začal v jeho zatím skromném prostředí pořádat festival Pátecké kulturní léto.
Jen zdi zatím nevyužívané hospodářské budovy vedoucí na nádvoří páteckého zámku zvou k návštěvě. Ale jak rok od roku přibývá návštěvníků, zlepšuje se i prostředí jednoho z mála zámeckých objektů u řeky Ohře, které jsou na Lounsku zpřístupněny veřejnosti. Vstupme tedy branou bývalého pivovaru na nádvoří kdysi zemědělského družstva... a vida, před námi se objeví elegantní bílá budova zámku, který se jmenuje stejně, jako Robinsonův sluha - Pátek.
ZÁMEK PÁTEK BYL NEJPRVE TVRZÍ
Poprvé se o vsi Pátku hovoří v roce 1196. Tehdy její majitel Milhost daroval ves vznikajícímu premonstrátskému klášteru v Mašťově. Založení tohoto kláštera se však nezdařilo, proto Pátek připadl do vlastnictví premonstrátů strahovských. Ti vlastnili i několik dalších obcí v okolí. Na nevysokém ostrohu nad Ohří tu vybudovali tvrz, přesný letopočet jejího založení není znám, první zmínka je až z roku 1347.
JAK ŠLA STALETÍ, PÁTEK NABÝVAL NA VÝZNAMU
Bouřlivé období husitských válek nebylo Pátku příznivé. V roce 1420 byla ves z velké části vypálena. Jejím majitelem se tehdy stal Zikmund z Třebívlic a jeho syn Matúš ze Žichova. V roce 1427 se stal majitelem Pátku významný husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Po potlačení husitského hnutí daroval pátecké panství král Zikmund Lucemburský Janovi z Vartemberka jako odměnu za boj proti husitům.
TVRZ PÁTEK V RUKOU ŠLECHTICKÝCH RODŮ
Později střídá zámek majitele, najdeme zde i příslušníky významných šlechtických rodů Lobkoviců, Šternberků či Dietrichsteinů. Asi nejvýznamnější návštěvy se zámku dostalo 14. a 15. dubna 1586, kdy zde Jan z Lobkovic uvítal jednoho z nejmocnějších českých pánů Viléma z Rožmberka a dvorského maršálka Českého království Jaroslava ze Smiřic.
STRAHOVŠTÍ PREMONSTRÁTI ZÁMEK PÁTEK ZVELEBILI
Od roku 1710 patřil zámek opět strahovským premonstrátům. Za jejich vlastnictví došlo k několika přestavbám, především vznikla kaple Narození Panny Marie. Tuto kapli a refektář vyzdobil roku 1750 freskami premonstrátský malíř František Siard Nosecký.
ZNÁRODNĚNÝ ZÁMEK PÁTEK
Po roce 1948 čekal zámek osud většiny českých zámků – znárodnění. Výčet institucí, které zde postupně sídlily je opravdu pestrý. Okresní politická škola, Oblastní zemědělský archív, kanceláře MNV, kuchyně JZD, knihovna, služebna SNB či mateřská škola. Naštěstí vzhled zámku neutrpěl větší újmy necitlivými přestavbami.
ZÁMEK PÁTEK DNES...
Nyní je majitelem zámku obec a snaží se o jeho postupné zpřístupňování veřejnosti. V jeho přízemí najdeme barokní refektář, výstavní prostory s keramikou a obrazy umělkyně Hany Štroblové a panely s informacemi o známých páteckých rodácích a obyvatelích. V expozici nedávno přibylo pár kousků vybavení, mj. konzolový stolek ze zámku Březnice a byl nově zpřístupněn lovecký salonek.
MUZEUM HUSITSKÉHO HEJTMANA ŠKRPY
Alšík Škrpa je poměrně málo známý husitský hejtman, který se v kraji kolem Pátku pohyboval se svým zbrojným houfcem několik let a navštívil zde mnoho míst, především pak krčem a šenkoven, neboť si zřejmě špatně vyložil Žižkovo pozvání: "A stav se u mně, bratře, na Kalich!".
V recesisticky pojaté expozici jsou kromě kreseb s výjevy příhod Alšíkova zbrojného houfce k vidění také různé artefakty - zbraně a zbroj, archeologické nálezy a další.
NA PÁTKU ZAČAL EMIL HOLUB SNÍT O AFRICE
Slavný cestovatel Emil Holub v Pátku vyrůstal jako malý kluk. Jeho rodina se do Pátku přistěhovala v roce 1857. Začal se zde pod vedením svého otce věnovat přírodním vědám a už tady se formovaly jeho cestovatelské ambice. V Žatci chodil do německého gymnázia a na lékařské fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity roku 1872 promoval a získal titul doktor medicíny. Poté podnikl dvě odvážné objevitelské výpravy do střední Afriky, z nichž dodnes mají ve svých sbírkách tisíce exponátů různá muzea po celé Evropě. Jeho expozice na páteckém zámku teprve vzniká.
UNIKÁTNÍ ZÁMECKÁ KAPLE
V prvním patře zámku Pátek jsou opatské pokoje, salonky a zámecká kaple. Je trochu zázrak, že se tato atypická sakrální kompozice zabudovaná v interiéru zámku zachovala v poměrně dobrém stavu dodnes. Na zámku totiž v minulosti fungovala i služebna sboru národní bezpečnosti (SNB), tedy policejního aparátu komunistického režimu.
NA PÁTKU BYL I PIVOVAR
V budově bývalého pivovaru si prohlédneme papírové modely hradů a zámků. Díky nadšení jedné místní obyvatelky byl zámek Pátek pro veřejnost otevřený od roku 2003 vždy o prázdninových víkendech. Nyní má zámek svého stálého kastelána, který se stará o jeho postupné zvelebení a pořádá různé kulturní akce pro veřejnost.
OTEVÍRACÍ DOBA NEJEN V PÁTEK
BŘEZEN - KVĚTEN:
soboty, neděle, svátky (a taky pátky!) 10.00 - 16.00 hodin.
ČERVEN - SRPEN:
úterý - neděle, svátky 10.00 - 16.00 hodin.
ZÁŘÍ - LISTOPAD:
soboty, neděle, svátky (a pátky!) 10.00 - 16.00 hodin.
Mimo otevírací dny/hodiny se můžete zastavit, kdykoliv uvidíte otevřenou bránu! Dopředu lze prohlídku domluvit na tel. 731 005 123.
VSTUPNÉ na prohlídku s průvodcem 30 Kč
VSTUP do celého areálu je VOLNÝ (posezení, rýžování českých granátů, ohniště, udírna).
Fotografování povoleno (bez poplatku).
Parkování (bez poplatku) před zámkem, u hospody cca 75m od zámku, u nádraží 300m od zámku.
PÁTECKÉ KULTURNÍ LÉTO:
Již tradičně se v areálu zámku koná festival „Pátecké kulturní léto“. Každou sobotu od června do začátku září hrají kapely v zámecké zahradě a v letních měsících také o každé sobotě odpoledne probíhá malý dětský program. Podrobnosti se můžete dozvědět na zámeckém webu (viz odkaz pod článkem). Při té příležitosti je možné v zahradě zámku stanovat i zaparkovat karavan.
DO ZÁMECKÉHO PARKU SAMOOBSLUŽNÝM PŘÍVOZEM:
Protože je škoda, že bývalý zámecký park s památným dubem (obvod kmene 696 cm), který je za řekou Ohří, momentálně není přístupný, uvažuje se o zprovoznění samoobslužného přívozu, který by měl začít fungovat od letošní sezóny. Návštěvníkům tak bude k dispozici nová atrakce, která v širokém okolí nemá obdoby.
VÝLET NA ZÁMEK PÁTEK
Pátek je přístupný železnicí po trati Louny – Lovosice, zastávka je asi půl kilometru od zámku. Pěší turisté mohou vyrazit třeba z místa bájného setkání knížete Oldřicha s pradlenou Boženou z Peruce po modré značce přes Krásnou vyhlídku do osady Chrastín a odtud po žluté přes rozhlednu Stradonka a Stradonice. Motoristé zaparkují bez problému v centru Pátku.
JARNÍ PÁTEK S KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ
Klub českých turistů v Lounech každoročně pořádá na začátku bředna pochod „Předjaří v Poohří“ se startem v nedalekém Slavětíně. Jedna z tras vede na zámek Pátek. Také dubnový pochod „166000 stop krajem Lučanů“ vede z Černčic přes Slavětín a Peruc do Pátku, kde proběhne prohlídka zámku a vodního mlýna. Více informací k těmto akcím najdete na www.kctul.cz.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Záměrem kastelána zámku Pátek je nejen vrátit mu jeho význam coby památky, ale také z něj udělat kulturní centrum regionu. Proto začal v jeho zatím skromném prostředí pořádat festival Pátecké kulturní léto.
Foto: Martin Zíka
Pohled ze zámku na vstupní bránu zatím vypadá trochu neutěšeně, ale kastelán už má smělé plány, jak zchátralé objekty využít.
Foto: Jan Pásler
Možná trochu symbolické šípkové křoví u vchodu do zámku je už prosekáno. I spící princeznu byste mohli na Pátku najít, a to přímo na oltářním obraze v zámecké kapli - Pannu Marii s Ježíškem.
Foto: Jan Pásler
Zkuste navrátit lesk a slávu památce, ve které dlouhou řadu let hospodařili tzv. „jezeďáci“. Přesto se to na zámku Pátek docela daří. Každým rokem tu můžete najít něco nového. Na velké rekonstrukční investice se zatím nedostává, nicméně na rozdíl od jiných rozpadajících se zámeckých objektů v Dolním Poohří se budoucnost Pátku jeví optimisticky.
Foto: Jan Pásler
Z interiéru zámku Pátek se v rámci možností zvelebuje a vybavení se doplňuje. Získat exponáty, které by přitáhly kýžené turisty není úplně jednoduché, ale občas se podaří vypátrat zajímavý kousek, který se sem hodí.
Foto: Martin Zíka
Také zachovalý oltář na páteckém zámku čeká na svoji důstojnou obnovu. Je třeba se modlit za to, aby turistický ruch vzkvétal a přinesl kýžené zdroje.
Foto: Martin Zíka
Nejzajímavějším místem na zámku Pátek je zachovalá zámecká kaple. Je velký div, že se zachovala v docela slušném stavu.
Foto: Jan Pásler
Zámek Pátek bude možná jednou vyhledávaným památkovým klenotem v destinaci Dolní Poohří.
Foto: Jan Pásler
Zámek Pátek měl to štěstí, že zde pobýval slavný cestovatel Emil Holub. Brzy zde nepochybně bude mít svou velmi zajímavou expozici, která bude magnetem pro zvídavé výletníky.
Foto: archív Petr Rasken Chaloupka
Dobrý duch zapomenutých českých památek Petr Rasken Chaloupka (ještě ve Vrbičanech) nyní křísí k životu zámek Pátek. Krok za krokem se mu to daří.
Foto: Jan Pásler
Nástupiště zastávky Pátek se přesunulo z chladivého stínu starých stromů na betonový peron s plechovou boudou. Vzhledem k tomu, že je důležité pro rozvoj cestovního ruchu v této lokalitě, mohlo by vypadat podstatně lépe.
Foto: archív Petr Rasken Chaloupka
Každoročně se v této lokalitě koná turistická akce Předjaří v Poohří. Cílem pochodu je i zámek Pátek nebo rozhledna Stradonka u Stradonic
Foto: Martin Zíka
Velkou nadějí pro zámek je, že se nachází na národní cyklotrase č. 6 (Ohře). V obci funguje i solidní hospůdka s venkovním posezením, což cyklistům maximálně vyhovuje.
Foto: Petr Chaloupka
V zámeckém areálu probíhají intenzivní práce na plavidle nového přívozu, který by měl v samoobslužném režimu umožnit návštěvu zámeckého lesoparku. Ten je totiž sice hned naproti zámku, ale za řekou Ohří.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem zámku v obci Pátek prochází žlutá turistická trasa z železniční zastávky Pátek pokračující do Stradonic (zde rozhledna Stradonka).
Zámek Pátek se nachází v těsné blízkosti národní cyklotrasy č. 6 - Ohře.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
CO JE NOVÉHO NA ZÁMKU PÁTEK?OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
DOLNÍM POOHŘÍM PO CYKLOTRASE ČÍSLO 6
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
ZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
ZKAMENĚLÝ PASTÝŘ
PANENSKÝ TÝNEC MAGNETIZUJE TURISTY
PŘEDJAŘÍ V POOHŘÍ - 9. 3. 2024
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.02.2023
Byl jsem na Pátku taktéž jako cykloturista na šestce. Musím říci, že mě toto místo docela překvapilo a zámek by si rozhodně zasloužil větší upoutávku u silnice. MZ