Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A POHODU

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KALVÁRIE BRTNÍKY

Sakrální památka na Křížovém vrchu (446 m n. m.)

Dokončena r. 1804

Obnovena r. 2017

Zajímavost: brtnický zvon

Lokalita: Brtníky na Děčínsku

Destinace: České Nizozemí

Výlet: Brtníky - Vlčí hora - Krásná Lípa

KALVÁRIE BRTNÍKY

Sakrální památka na Křížovém vrchu (446 m n. m.) • Dokončena r. 1804 • Obnovena r. 2017 • Zajímavost: brtnický zvon • Lokalita: Brtníky na Děčínsku • Destinace: České Nizozemí • Výlet: Brtníky - Vlčí hora - Krásná Lípa

AKTUALIZACE: 20.2.2025

Publikováno: 09.3.2021

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí

KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY

Nový zvon obnovené kalvárie v Českém nizozemí hlásá dobré poselství

Do malé severočeské obce Brtníky ležící ve Šluknovském výběžku na pomezí Českého Švýcarska a Českého Nizozemí se sjíždějí návštěvníci zejména v zimním období. Vydávají se odtud obdivovat proslulé brtnické ledopády. Málokdo z nich se při té příležitosti vypraví na nedaleký Křížový vrch s pěknou kalvárií (křížovou cestou). Ta je jednou z mála sakrálních památek, které se v této lokalitě podařilo zachovat po „socialistické kulturní revoluci“ probíhající v poválečných letech.

Křížová cesta u obce Brtníky - Děčínsko - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Do dnešní podoby byla křížová cesta v Brtníkách opravena za přispění obce Staré Křečany v roce 2017. Věřícími je navštěvována zejména v době Velikonoc.

Obyvatelům obce Staré Křečany (Brtníky pod ní patří) a dalším dobrodincům můžeme dnes poděkovat za to, že se křížovou cestu v Brtníkách podařilo obnovit, i když ne do celé původní krásy. Ještě na počátku devadesátých let byla totiž kaple, jednotlivá zastavení křížové cesty i Getsemanská zahrada v zuboženém stavu. Málem z krajiny zmizelo vše, podobně jako zdejší kostel svatého Martina, brtnický zámek a mnoho jiných pamětihodností, které již bohužel neexistují.

JAK BYLA ZACHRÁNĚNA KŘÍŽOVÁ CESTA V BRTNÍKÁCH

O vznik brtnické kalvárie se zasloužilo místní Arcibratrstvo Nejsvětější Trojice. To bylo oporou rekatolizačního úsilí na Šluknovsku. V této příhraniční oblasti bezprostředně sousedící s německými protestanty se katolická církev snažila co nejvíce zviditelnit, aby si uhájila pozici. Proto se při každé příležitosti budovaly honosné chrámy, kaple a křížové cesty, kterých je tu nebývalá koncentrace. Tomu dopomohl do značné míry i rozvoj průmyslu generující potřebné finanční zdroje. Obec Brtníky (dříve Zeidler) nebyla výjimkou. Dobu rozkvětu zejména v devatenáctém století připomíná železniční trať (dokončena 1902) postavená převážně z prostředků zdejších fabrikantů, která je dnes obdivuhodnou turistickou lokálkou.

KŘÍZOVÁ CESTA V BRTNÍKÁCH BYLA ZALOŽENA ROKU 1804

Nicméně historie samotné křížové cesty je mnohem starší. Její první kaple byla postavena již roku 1768 a roku 1804 u ní přibylo 13 zastavení s Getsemanskou zahradou. Od těch dob sem přicházeli obyvatelé okolí na pobožnosti a poutní setkání. Místo čile duchovně žilo až do období světových válek. Po té druhé muselo místní obyvatelstvo opustit domovinu.

S PŮVODNÍMI OBYVATELI ODEŠEL I VZTAH K PAMÁTKÁM

Blízká hranice se na čas hermeticky uzavřela a pro památky v Brtníkách nastaly opravdu zlé časy, neboť socialistické hospodářství mělo jiné priority (statek byl přednější oltáře). Zejména sakrální objekty se staly soudruhům trnem v oku a jejich zánik byl ideologicky téměř žádoucí. Tak v Brtníkách zmizel například krásný kostel (odstřelen 1975) z něhož zbylo jen nepatrné pietní torzo na zatravněném prostranství vedle bývalé galerie Ametyst.

Křížová cesta nad obcí Brtníky měla více štěstí. Od roku 1998 se začala opět opravovat a to až do roku 2017, kdy byly do znovu vztyčených výklenkových kaplí vloženy kopie obrazů akademického malíře J. Führicha, rodáka z Chrastavy. Do zvonice kaple Nejsvětější trojice byl zavěšen nový Brtnický zvon. Jeho hlas se čas od času zejména v době Velikonoc rozezní, aby aby celému brtnickému údolí oznámil (snad už konečně) příchod lepších časů.

TURISTICKÁ KŘIŽOVATKA BRTNÍKY

Pokud jde o turistiku, obec Brtníky má výsadní postavení. Je jednou ze vstupních bran do východní části Českého Švýcarska a současně i výchozím místem do pahorkatiny nazývané České nizození nacházející se severně. Centrem obce prochází červená, modrá a zelená turistická trasa, přičemž každá z nich je velmi atraktivní.

Červená trasa vás dovede od železniční zastávky Brtníky přes centrum obce (bus) ke křížové cestě, za níž pokračuje na Vlčí horu s turistickou rozhlednou a dál přes obec Sněžná (arboretum, pozůstatky hradu) až do Krásné Lípy (restaurace, kavárny, bus). Je to tedy výtečný tip k podniknutí bezautomobilového nedělního výletu. Rodiče s dětmi se do Brtníků mohou vypravit nejlépe v době, kdy zde Klub českých turistů pořádá oblíbenou Stezku odvahy (viz odkaz pod článkem).

Fotografie k článku:

Křížová cesta u obce Brtníky - Děčínsko - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Do dnešní podoby byla křížová cesta v Brtníkách opravena za přispění obce Staré Křečany v roce 2017. Věřícími je navštěvována zejména v době Velikonoc.

Železniční zastávka Brtníky

Foto: Martin Zíka

Do Brtníků se můžete bez auta vypravit autobusem nebo v letní sezóně turistickou železniční lokálkou (snad bude provoz zachován). Na snímku se členové Klubu českých turistů vydávají na trasu Mariánské poutní stezky - akce Modré putování.

Turisté na červené trase do Brtníků.

Foto: Martin Zíka

Ke křížové cestě nad obcí Brtníky přijdete pohodlně po červené turistické trase z Vlčí Hory.

Křížová cesta Brtníky - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Před dvaceti lety se křížová cesta u Brtníků nacházela v rozvalinách. Dnes je tato sakrální památka opravena a je zajímavým turistickým cílem. A také památkou na původní obyvatele odsunuté po válce.

Křížová cesta Brtníky - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Kalvárie na Křížovém vrchu u Brtníků leží na rozhraní Českého Švýcarska a Českého Nizozemí (tak se dříve říkalo Šluknovsku).

Křížová cesta Brtníky - výklenková kaple - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Ve výklenkových kaplích jsou umístěny kopie akademického malíře Führicha, který si říkal Joseph rytíř von Führich.

Křížová cesta Brtníky - České Nizozemí

Foto: Martin Zíka

Při vstupu do areálu kalvárie v Brtníkách vás uvítá tento křížek na místě bývalé Getsemanské zahrady.

Brtnické údolí s kalvárií a Vlčí horou.

Foto: Martin Zíka

Pohled na brtnickou křížovou cestu (kaplička nad mýtinou) z červené trasy do Šluknova. V pozadí nad ní je Vlčí hora (s rozhlednou) a na horizontu vykukuje Jedlová (taktéž s rozhlednou).

Brtnické ledopády

Foto: Martin Zíka

Když se řekne „Brtníky“, každému turistovi se hned vybaví ledopády. Nezapomeňte ale, že po jejich prohlídce se můžete zastavit i na brtnické kalvárii.

Turistická kaplička pod Vlčí Horou.

Foto: Martin Zíka

Patříte-li mezi turistické fajnšmekry se zaměřením na sakrální památky, pak vás určitě bude zajímat, že u Brtníků můžete také navštívit „turistickou“ kapličku, která byla postavena v roce 2020 a zasvěcena sv. Tondovi Paduánskému, patronovi poutníků a turistů. Snímek zachycuje její vysvěcení.

Stezka odvahy - KČT Rumburk

Foto: Vlasta Hnilicová

Pěkný rodinný výlet můžete podniknout v květnu, kdy v Brtníkách pořádá Klub českých turistů z Rumburka Stezku odvahy. Při té příležitosti navštivte křížovou cestu nacházející se cca 10 minut od centra obce.


Dostupnost po značených trasách:

Křížovou cestou u Brtníků prochází červená trasa (Šlunov - Krásná Lípa)


Na kole se ke křížové cestě dostanete z trasy 3014. Ze silnice od Vlčí Hory je třeba odbočit na červenou turistickou trasu vedoucí cestou přes louku.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ NIZOZEMÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: