
O ČEM PÍŠE:
KŘÍŽOVÁ CESTA STARÉ KŘEČANY
Sakrální památka z roku 1833 |
14 zastavení podél zdi hřbitova |
Chráněná kulturní památka ČR |
volně přístupná |
Lokalita: Staré Křečany |
Destinace: České Nizozemí |
KŘÍŽOVÁ CESTA STARÉ KŘEČANY
Sakrální památka z roku 1833 • 14 zastavení podél zdi hřbitova • Chráněná kulturní památka ČR • volně přístupná • Lokalita: Staré Křečany • Destinace: České Nizozemí
AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 05.4.2022

Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KŘÍŽOVÁ CESTA VE STARÝCH KŘEČANECH
Církevní památka Českého Nizozemí ležící stranou pozornosti
Rekreační obec Staré Křečany se rozkládá podél říčky Mandavy ve Šluknovském výběžku. Tomu se v dávné minulosti, tzn. ještě za Němců, říkávalo Böhmisches Niederland - České Nizozemí. Od dob, kdy místní sedlák zdevastoval turistické odpočinkové místo u mandavských pramenů, je jedinou výraznější křečanskou pozoruhodností kostel svatého Jana Nepomuckého a volně přístupná křížová cesta zabudovaná v ohradní zdi bývalého hřbitova.

Foto: Martin Zíka
Vstup do areálu křížové cesty v Křečanech je přímo z hlavní silnice naproti staré faře, která je taktéž chráněnou památkou. U vchodu vás stylově uvítá Ježíš na kříži.
Přestože kostel s křížovou cestou stojí stranou od turistických tras i cyklotras, může být pro badatele starších církevních památek zajímavým cílem. Necelého půl kilometru od něj je zastávka turistické lokálky T2 pendlující sporadicky o víkendech mezi Rumburkem a Mikulášovicemi. Když vystoupíte na zastávce Staré Křečany, trefíte k cíli snadno právě podle kostelní věže. Ta je výrazným orientačním bodem.
KOSTEL V KŘEČANECH JE PAMÁTKOU NA PŮVODNÍ OBYVATELE
Pokud by se vám poštěstilo podívat se přímo do kostela, asi byste byli překvapeni monumentálními dimenzemi tohoto vesnického svatostánku. Je to dáno tím, že před poválečným odsunem převážně německého obyvatelstva zde žilo čtyřikrát více obyvatel, než dnes. Původní obyvatelé byli věrní katolíci se silným duchovním cítěním, pro které byl velký a výstavný kostel vyjádřením obecní prestiže. Původně se Staré Křečany nazývaly Alt Ehrenberg a první zmínka o obci pochází už z roku 1084 (díky solné stezce, která tudy procházela).
KŘÍŽOVÁ CESTA VE STARÝCH KŘEČANECH JE VOLNĚ PŘÍSTUPNÁ
Kostel svatého Jana Nepomuckého však pochází z mnohem pozdější doby. Byl zbudován roku 1741 a uvnitř skrývá oltáře z dílny Johanna Lucase von Hildebrandta. Kostel však nebývá běžně přístupný a tak jako náhodní turističtí návštěvníci si budete moci prohlédnout jen křížovou cestu sestávající tradičně ze čtrnácti zastavení. Výklenkové kaple s vyobrazením poslední cesty Ježíše Krista jsou zabudovány od roku 1833 v obvodové zdi kolem již neexistujícího hřbitova.
ZACHRÁNĚNÁ KULTURNÍ PAMÁTKA
Jako většina církevních památek Šluknovského výběžku se i křížová cesta ve Starých Křečanech na sklonku století nacházela ve zuboženém stavu, neboť za minulého režimu se o památky tohoto typu (sakrální památky na periférii) nedbalo. Nicméně v roce 2005 došlo k její rekonstrukci a tak si dnes můžeme v klidu prohlédnout tuto opomíjenou kalvárii, která spolu s kostelem a farou tvoří chráněnou kulturní památku České republiky. I kostel nyní prochází postupnou rekonstrukcí.
KRÁSNÝ VÝLET Z KŘEČAN DO BRTNÍKŮ
Po prohlídce křížové cesty doporučuji vydat se na výlet ze Starých Křečan po cyklotrase č. 211 směrem k zaniklé osadě Skřivánčí Pole. Tady si můžete všimnout opraveného kříže na rozcestí, což je důkaz o tom, že se o drobné sakrální památky opět někdo stará. Můžete se zde napojit na žlutou turistickou trasu vedoucí kolem expozice geologické mapy (souběžně s Köglerovo naučnou stezkou) k rozhledně na Vlčí hoře. Dále trasa pokračuje na severní rozcestí pod Vlčí horou, kudy po červené dojdete k další zajímavé a pěkně opravené křížové cestě v Brtníkách (zde bus i vlaková zastávka). Délka výletu touto pěknou krajinou Českého Nizozemí je cca 9 až 10 kilometrů. Trasu si můžete volit po různých variantách, které se zde nabízejí. K občerstvení doporučuji zastavit se v čajovně Nobilis Tilia v obci Vlčí Hora (otevřeno o víkendech).
Fotografie k článku:

Foto: Martin Zíka
Vstup do areálu křížové cesty v Křečanech je přímo z hlavní silnice naproti staré faře, která je taktéž chráněnou památkou. U vchodu vás stylově uvítá Ježíš na kříži.

Foto: Martin Zíka
Do Starých Křečan se můžete vydat lokálkou pendlující v sezóně o víkendech mezi Rumburkem (Krásnou Lípou) a Mikulášovicemi. Říká se jí vlak Českého Švýcarska.

Foto: Martin Zíka
Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech byl dostavěn v roce 1741. Na místní poměry je skutečně monumentální. Zastihl jsem ho zrovna v době, kdy se opravovala jeho věžička.

Foto: Martin Zíka
Kostel ve Starých Křečanech určitě patří k těm, které by stálo za to zpřístupnit turistickým návštěvníkům alespoň o víkendech. Obec by tím získala alespoň jednu výraznou atrakci.

Foto: Martin Zíka
Návštěva kostela je možná pouze při mších nebo zvláštních příležitostech, ale stojí za to. Je výjimečnou ukázkou stavebního umu a řemeslné zručnosti našich předků. Proto je také chráněn jako kulturní památka České republiky.

Foto: Martin Zíka
Všech čtrnáct zastavení křížové cesty už zase stojí ve Starých Křečanech tak, jako dříve.

Foto: Martin Zíka
Křížová cesta ve Starých Křečanech je volně přístupná a v letní sezóně docela navštěvovaná, i když k ní nevede turistická trasa. Barokní márnice na snímku připomíná dobu, kdy zde byl hřbitov.

Foto: Martin Zíka
Notoricky známý výjev Krista padajícího pod křížem si můžete prohlédnout na mnoha jiných křížových cestách ve Šluknovském výběžku. Vždy má ale jiné výtvarné ztvárnění.

Foto: Martin Zíka
Pamětníci instalace tohoto náhrobku ve zdi kostela svatého Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech už určitě nežijí. I jejich potomci museli po velké válce odejít. Modlitby nepomohly.

Foto: Martin Zíka
Výlet ze Starých Křečan doporučuji vzít cestou na Skřivánčí pole. Vede tudy i cyklotrasa č. 211. Turisté tomu tady říkají „Severní království“.

Foto: Martin Zíka
Skřivánčí pole je zaniklá osada se zajímavou historií, kterou popisuje zde instalovaný naučný panel. Křižují se zde turistické trasy.

Foto: Martin Zíka
Žlutá turistická trasa vede výletníky ze Skřivánčího pole k rozhledně na Vlčí hoře. Cestou se můžete zastavit u geologické mapy nebo se osvěžit u Verunčiny studánky (na snímku).

Foto: Martin Zíka
O rozhlednu na Vlčí hoře pečuje Klub českých turistů z Krásné Lípy. Skýtá výhled na oblast Českého Nizozemí, Lužických hor a Českého Švýcarska.

Foto: Martin Zíka
Z Vlčí hory můžete seběhnout k další pěkně opravené křížové cestě u Brtníků. Sakrální památky se na Šluknovsku dočkaly péče a zasloužily by si i větší pozornost turistické veřejnosti. Často se jedná o kulturní unikáty.
Dostupnost po značených trasách:

Ke křížové cestě ve Starých Křečanech můžete odbočit z cyklotrasy č. 211 (ze Šluknova do Krásné Lípy). Nachází se hned u hlavní silnice.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERGPOUTNÍ MÍSTO VILÉMOV
KŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL I.
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
TURISTICKÉ TRASY V OKOLÍ ŠLUKNOVA
MULTIKULTURNÍ ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK
VÍTEJTE V SEVERNÍM KRÁLOVSTVÍ
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 09.07.2024
Pár laviček pro odpočinek návštěvníků by tomuto místu jen prospělo. Celý areál kolem kostela by bylo záhodno upravit jako parčík, ve kterém by i křížová cesta, nyní zcela zapomenutá, nabyla významu.