Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 26.5.2024

Publikováno: 08.2.2023

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří

TURISTICKÉ ZASTAVENÍ U JAKUBA STARŠÍHO

Kostel v České Kamenici slouží věřícím i turistům

Severočeské městečko Česká Kamenice patří k těm, kde jsou turisté vítáni s otevřenou náručí. A to nejen v kavárnách a restauracích, ale i v církevních památkách. Gotický kostel svatého Jakuba Staršího je ukázkou toho, že i tak významný svatostánek, jako tento, může sloužit nejen věřícím, ale i pro konání kulturních akcí určených širší veřejnosti. Obdivovat jeho architekturu a bohatou výzdobu, byť za příslušný poplatek, mohou i turističtí návštěvníci města.

Kostel svatého Jakuba Staršího v České kamenici

Foto: Martin Zíka

Kostel svatého Jakuba Staršího v České kamenici má velkou historickou i uměleckou hodnotu. Je jednou z hlavních turistických atrakcí a ozdobou městské památkové zóny.

Zdůrazňuji to proto, že zpřístupněných církevních objektů není v našem kraji mnoho. Do většiny kostelů mohou turisté nahlédnout maximálně skrze mříže, když mají štěstí. Proto rád zmíním českokamenický kostel Jakuba Staršího jako příklad dobré praxe, která by mohla inspirovat někoho dalšího. Vždyť příjem z turistů se dá dobře využít třeba i na údržbu nebo propagaci památek.

KOSTEL STOJÍ V CENTRU ČESKÉ KAMENICE

Pozdně gotický kostel svatého Jakuba Staršího stojí kousek od Mírového náměstí a je součástí městské památkové zóny. V posledních letech prošlo celé historické centrum zdařilou rekonstrukcí a lze říci, že Česká Kamenice nyní patří mezi nejmalebnější a turisticky nejatraktivnější městečka nejen na Děčínsku, ale v celých Severních Čechách. Postupně se zlepšuje i nabídka služeb. Najdete zde fungující obchůdky, restaurace, kavárny a přibývá i kulturních akcí, kterými si také můžete zpestřit pobyt. Zvláště pěkné a útulné je turistické informační centrum na náměstí Míru. Necelých 150 m od infocentra stojí kostel svatého Jakuba.

SVĚDEK DRAMATICKÝCH UDÁLOSTÍ

Samotný kostel má bohatou historii sahající do patnáctého století. Stojí na základech staré modlitebny, který rou 1444 vypálila vojska lužického Šestiměstí. Zanedlouho na stejném místě vznikl nový pozdně gotický trojlodní kostel s klasicistní a rokokovou výzdobou. I ten byl postupně rozšiřován a přestavován hlavně v letech 1562 a 1605, to už téměř do dnešní podoby. Rozsáhlé opravy byly provedeny v roce 1923, krátce poté, co kostel sv. Jakuba Staršího dostal nové zvony náhradou za zvony odebrané v 1. světové válce. Bohužel i o tyto zvony kostel přišel při válečné rekvizici v roce 1942. Zvony které si dnes můžeme ve věži kostela prohlédnout byly instalovány až roku 1994. Kostel byl i svědkem dramatických událostí souvisejících s divokým odsunem německého obyvatelstva v roce 1945.

VÝZDOBA JE OBDIVUHODNÁ

Interiér kostela s klasicistní a rokokovou výzdobou navozuje mysteriózní pocit místa, kudy prošly dějiny. Kostel má tři oltáře - hlavní sloupový oltář z konce 18. století zdobí původní obraz Stětí sv. Jakuba od D. Kindermanna a sochy svatých Petra a Pavla. Dva boční oltáře stojí naproti sobě a jsou zasvěceny Nejsvětějšímu Srdci Páně a Panně Marii. Též zdobná kazatelna pochází konce 18. století a je důkazem velké zbožnosti, ale i bohatství místních obyvatel. Na různých místech můžeme obdivovat hodnotné umělecké fragmenty.

KOSTELNÍ VĚŽ STÁLA KDYSI SAMOSTATNĚ

Zajímavý příběh má kostelní věž, která dnes slouží i jako městská rozhledna. Byla postavena roku 1555 jako strážní hláska a součást městského opevnění. Teprve v roce 1604 se stala součástí kostela. Nicméně věž i nadále sloužila nejen k vyzvánění, ale i jako pozorovatelna. Věžník a zvoník v jedné osobě, který ve věži bydlel, měl za úkol měšťany včas varovat před požárem nebo blížícími se nepřáteli. Technickou zajímavostí je, že ve věži se dochovaly též funkční hodinové cimbály.

STOPA ANTONÍNA DVOŘÁKA

Kostel sv. Jakuba Staršího se zapsal i do novodobé umělecké historie. V letech 1856 -1857 zde hrával na varhany Antonín Dvořák. V České Kamenici totiž navštěvoval zdejší německou školu a především zde absolvoval praxi v jednom místním řeznictví. Možná právě skutečnost, že se zde mohl umělecky realizovat, přispěla k tomu, že mladý Dvořák opustil rodinnou řemeslnou tradici a nakonec se stal celosvětově uznávaným hudebním skladatelem. Na paměť toho se zde v srpnu konají Dvořákovy slavnosti, při kterých vystupují známé umělecké osobnosti.

HISTORIE ČESKÉ KAMENICE

V kryté nadzemní chodbě spojující věž kostela sv. Jakuba Staršího s českokamenickým zámkem (ten je bohužel zatím nepřístupný) je umístěna stálá expozice historie města Česká Kamenice. Tu je možné spolu s prohlídkou kostela a věže navštívit od 1. května do 30. září o víkendech v době od 10.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin. O letních prázdninách je otevřeno po celý týden. Do kostele i na jeho věž se můžete podívat též v rámci turistického festivalu, který se v České Kamenici koná pravidelně v posledním květnovém víkendu.

Vstupné: dospělí 50 Kč / děti 20 Kč

Aktuální informace poskytuje turistické informační centrum Česká Kamenice na telefonu 608 769 768.

Fotografie k článku:

Kostel svatého Jakuba Staršího v České kamenici Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. (České středohoří) Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Zvon v kostele sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Zvony ve věži kostela sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Věž kostela svatého Jakuba Staršího v České Kamenici nyní slouží i jako unikátní městská rozhledna. Historické centrum České Kamenice - pohled z věže kostela sv. Jakuba Staršího Pohled z věže kostela svatého Jakuba Staršího v České Kamenici. Zámek v České Kamenici (pohled z věže kostela sv. Jakuba Staršího) Pohled z věže kostela sv. Jakuba Staršího na Zámecký vrch. Turistické informační centrum v České Kamenici.

Dostupnost po značených trasách:

Z náměstí v České Kamenici ke kostelu sv. Jakuba Staršího vede zelená turistická trasa na Zámecký vrch ke zřícenině Kamenického hradu (zde též rozhledna).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: