Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Podbořansko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

AKTUALIZACE: 8.9.2024

Publikováno: 20.2.2023

Klub českých turistůHrad - zřícenina

Rubrika: Reportáž z akce / Hrad - zřícenina

Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří

NA PETROHRAD, ALE NE TEN V RUSKU

Zřícenina Petršpurku patří mezi méně známé památky, ale přesto má jeden krajský primát - nejjižnější.

Když svým známým oznámíte, že se chystáte na výlet do Petrohradu, pravděpodobně protáhnou tvář údivem nad tím, zda opravdu máte v úmyslu podniknout odvážnou expedici do Ruska. Nikoli, cílem je tentokráte nejjižnější hradní zřícenina v Ústeckém kraji. Dvacetikilometrová trasa Dolním Poohřím a Rakovnickou pahorkatinou nám ukáže také dvě rozhledny a několik přírodně i historicky zajímavými lokalit.

Petršpurk neboli Petrův hrad  je nejjižnější zřícenina na území Ústeckého kraje.

Foto: Karel Punčochář

Petršpurk neboli Petrův hrad je nejjižnější zřícenina na území Ústeckého kraje. Na fotografii ale nevidíte pozůstatky středověku. Černínové zde nechali ze zbytků hradu postavit tuto romantickou vyhlídku jako jednu z atrakcí zámeckého parku.

Na trasu se vydáváme se z Blatna u Jesenice, kde staví rychlíky přijíždějící od Mostu. Přímo od železniční stanice vychází červená trasa směrem na Petrohrad. Značka nás nejdříve provede Blatnem okolo kostela sv. Michaela Archanděla až na konec obce, která je rovněž nejjižnější v Ústeckém kraji. Cesta vede dál okolo sochy sv. Jana Nepomuckého, rybníka Blatno a zaniklé obce Nouze do Stebna, kde stojí za povšimnutí kostel svatého Jana Křtitele.

KDE STÁL HRAD KNÍŽETE KROKA

Pár metrů za obcí Stebno vyčnívá po levé straně stezky do výšky 407 metrů skalnatý kopec Baba. Podle pověstí stál právě tady hrad bájného knížete Kroka. Je odtud pěkný pohled na dlouhý Stebenský rybník a ves Stebno. Pod kopcem na mapách vyznačeným jako vyhlídkové místo vede souběžně s naší červenou trasou naučná stezka Jesenicko.

HRAD PETRŠPURK, PETERSBURG, PETRŮV HRAD NEBO TAKÉ PETROHRAD

Naučná stezka nás brzy přivádí k památnému dubu a k jeskyni zvané Dračí sluj. Hned za ní v kopci narazíme na volně přístupné zbytky hradu Petršpurku, u kterého je zachovalá kaplička Všech svatých z roku 1652 a pěkný turistický přístřešek. Historie Petršpurku sahá až do roku 1356, kdy jej postavil pravděpodobně Petr z Vrby z rodu Hroznatovců, aby chránil stezku vedoucí z Prahy do Chebu. Hrad pak vystřídal mnoho různých majitelů, až jej v 16. století potkal podobný osud, jako mnoho jiných malých kamenných pevností - přestal vyhovovat nárokům renesanční šlechty, která měla jinou představu o bydlení. Jaroslav Libštejnský z Kolovrat proto začal již kolem roku 1560 pod hradem stavět petrohradský zámek. Opuštěný hrad Petršpurk postupně zpustl a jeho zbytky se dostaly do vlastnictví Černínů, kteří zde nechali vybudovat romantickou vyhlídku se schodištěm jako jednu z kratochvilných atrakcí zámeckého parku.

ZÁMEK PETROHRAD SLOUŽÍ JAKO PSYCHIATRICKÁ LÉČEBNA

Naučná stezka pokračuje k turistickému rozcestí s několika značenými trasami. Nás láká řada menhirů s vytesanými reliéfy svatých vedoucí k zámku Petrohrad. Jeho rozsáhlý objekt postavěný a po požáru přestavěný v renesančním a barokním slohu si však můžeme prohlédnout jen z dálky. Od roku 1952 totiž celý zámek slouží jako psychiatrická léčebna a je tudíž turistům nepřístupný. Vracíme se tedy zpět k rozcestí pod zříceninou odkud pokračujeme po zelené trase kolem Petrohradských skal směrem na Vlčí horu s pěknými skalními útvary. Samozřejmě se nejedná o stejnojmennou rozhlednu ve Šluknovském výběžku, i když k jedné nové rozhledně odtud máme opravdu namířeno.

NA ROZHLEDNU TOBIÁŠŮV VRCH

Jen půl kilometru od rozcestí Vlčí hora stojí na modré trase rozhledna Tobiášův vrch. V létě stojí za to, abychom si k ní odskočili. Je to 48 metrů vysoká kovová věž otevřená v roce 1999. Výstup na vyhlídku ve výšce 26 metrů je však zpoplatněn a rozhledna je přístupná pouze v letní sezóně o víkendech a svátcích. Podobně, jako vyhlídka na Petršpurku poskytuje pohled na Jesenickou a Rakovnickou pahorkatinu, pohoří Džbán, Krušné a Doupovské hory.

SCHILEROVA ROZHLEDNA V KRYRECH

Po zelené značce následně dojdeme přes Jesenickou křižovatku a Kněžský háj na Malou Stranu v Kryrech, kde ze zelené značky odbočíme vpravo. Naučná stezka „Křížová cesta Kryry“ nás dovede k Schillerově rozhledně na Kostelním vrchu. I tato rozhledna je otevřena pouze v letní sezóně o víkendech a svátcích a k její návštěvě nutno uhradit vstupné.

Dolů do města Kryry scházíme neznačenou serpentinou okolo kostela Narození Panny Marie. Kostel je sice dominantou Kryr, bohužel v současné době natolik zchátralou, že neslouží svému účelu. Ve městě je možné se občerstvit v restauraci Pekárna nedaleko náměstí kuriózně pojmenovaném po Československé armádě, která už v minulém tisíciletí zmizela v propadlišti dějin. K železniční stanici potom dojdeme po ulicích Hlavní, 5. května a Železniční. Zde náš vydatný, ale velmi zajímavý výlet, který jsme podnikli s oddílem Klubu českých turistů z Ústí nad Labem, končíme.

Fotografie k článku:

Petršpurk neboli Petrův hrad  je nejjižnější zřícenina na území Ústeckého kraje. Kostelík svatého Michaela Archanděla v Blatně Naše výprava ústeckých turistů u svatého Jana Nepomuckého na hrázi Blatenského rybníka. Rybník Blatno - Dolní Poohří Kostel svatého Jana Křtitele ve Stebně Vrch Baba nad Stebenským rybníkem. 900 let starý dub s úctyhodným obvodem kmene 918 cm stojí přímo pod Petršpurkem. Kaple všech svatých u Petrohradu. Zámek Petrohrad slouží jako psychiatrická léčebna. Skalka na Vlčí hoře. Schillerova rozhledna v Kryrech

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 21.02.2023

To je let, co jsem tam byl, a jak vidím, spěje to k lepšímu. M.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: