Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Teplicko

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

AKTUALIZACE: 17.1.2024

Publikováno: 18.12.2023

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Historie KČT / Technická památka

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

ZIMNÍ MOLDAVA V KRUŠNÝCH HORÁCH

Vzpomínka za zimním turistickým srazem v Krušných horách a pozvánka na ten další.

Od 8. zimního srazu KČT uplyne 20 let. Týdenní akce v únoru 2004 nabídla 11 lyžařských tras začínajících na nádraží v krušnohorské Moldavě. Jedna z nich je známá jako EISENBAHNWEG. Její obliba je velká. A bude tomu tak jistě i při zimním srazu 2024.

Hraniční most u nádraží Moldava ze saské strany. Nedaleko je infocentrum s knihovnou A. Branalda.

Foto: Václav Novotný

Hraniční most u nádraží Moldava ze saské strany. Nedaleko je infocentrum s knihovnou A. Branalda. Pod přemostěním si po Schengenu lze zkrátit cestu přímo na Eisenbahnweg.

Blíží se 18. mezinárodní zimní turistický sraz, který se po letech opět vrací do Krušných hor. Akce se uskuteční v Sokolově od 8. do 11. února 2024 (viz odkaz pod článkem). Při té příležitosti se podíváme do oblasti, která hostila zimní sraz před dvaceti lety a stále patří mezi nejoblíbenější běžkařské terény v severních Čechách, a to hlavně díky Moldavské dráze.

MOLDAVSKÁ HORSKÁ DRÁHA MOST – FREIBERG

Celá trať byla v provozu mezi léty 1884 - 1945. Sloužila jako železniční propojení Saska s severními Čechami. Vozilo se po ní hlavně uhlí z Mostecké pánve, ale i osobní vlaky přivážely turisty do Krušných hor. Z Prahy do Moldavy jezdíval v zimě dokonce přímý rychlík. Do r. 1972 se z německé strany jezdilo ještě do stanice Hermsdorf. Dnes vlak končí ve stanici Holzhau. Mezi Moldavou a Holzhau je nyní trať přerušena, koleje jsou odstraněny. Nicméně diskuse na téma obnovení tohoto přeshraničního spojení stále probíhají, neboť by to mělo značný význam pro rozvoj cestovního ruchu.

Zrušený úsek trati v zimě využívají běžkaři. Trasa po bývalé železnici se stala hitem pro ty, kdo to tady znají. Vstoupíme do sněhové stopy za přemostěním u hraničního přechodu v Horní Moldavě, kde končí kolej z české strany (okolo infocentra s knihovnou Adolfa Branalda). Běžkařský areál kolem Moldavy se rozvíjí od roku 1995, kdy se otevřel hraniční přechod Moldava – Neurehefeld. Přispívá k tomu i fakt, že sem jezdí vlak Moldavské dráhy i v zimě (je to jedna z mála turistických lokálek Ústeckého kraje s celoročním provozem).

LYŽAŘSKÉ NÁDRAŽÍ HERMSDORF – REHEFELD S MUZEM MÁ ČEKÁRNU SASKÝCH KRÁLŮ.

Z nedalekého zámečku v Rehefeldu panstvo vozil kočár. Krom železničních modelů a expozice starého železničního vybavení najdeme v areálu historická měření výšky sněhu. Je to oáza klidu a pohody, o které turisté z Čech stále málo vědí. Nový život vdechla bývalé stanici rodina Dietrichů z Holzhau. V současné době tudy již koleje nevedou, ale původní drážní těleso je stále dobře zachovalé a v zimě po něm vede lyžařská trasa.

PARK SVATEBČANŮ

Když se blížíme, zaujmou nás cedulky se jmény a letopočty na stromcích. Jsou na nich zaznamenány manželské svazky, a to nejen ty nové, ale i ty výroční. První vysadili novomanželé v roce 1997. Už se rozšířily do parčíků, lemují paralelní cyklostezku podél trati u meandrů Moldavského potoka, který se v Sasku jmenuje Freiberská Mulda. Je významným přítokem Labe.

KOUZELNÁ KRUŠNOHORSKÁ OBEC HOLZHAU.

Přijíždíme k bývalé zastávce Teichhaus. Pohoda jízdy je náhle přerušena. Musíme objet pilíř přemostění Muldy. Krátce po zastavení provozu železnice mezi stanicemi Holzhau a Hermsdorf byl most vyhozen do povětří kvůli záběru ve filmu „Výstřely v Mariánských Lázních“. Dle pamětníků se to podařilo až na 2. pokus. V nádraží Holzhau končí zmodernizovaná saská železnice. Vede do univerzitního města Freiberg (od roku 2019 součást UNESCO). Jízda trvá 41 minut. „Dojdete-li nebo dojedete na běžkách do Holzhau (až to bude možné), můžete se svézt německým vlakem dál“, uvádí na svých stránkách Klub přátel krušnohorské železnice.

VRÁTÍME SE ZNIČENÉMU PŘEMOSTĚNÍ.

Hraničním přechodem se loučíme se Saskem a Muldou. V dáli vidíme obrysy kostela v Dolní Moldavě. Zelená nás vede údolíčkem zvaném Kapsa. Karel Lím ho doporučoval jako „lyžařské cvičiště zvané SKIEWIESE = Lyžařská louka. Leží při pramenech potoka Muldy, chráněno před větry“. Odtud pochází jeho lyžařská fotografie od lounského Karla Goszlera. Snímek posloužil jako logo 8. zimního srazu.

TROCHU Z HISTORIE KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ.

Když jsme s Růženkou Streiftauovou a Vaškem Hiekem žádali r. 2003 tehdejšího předsedu KČT Ing. Jana Havelku o podporu a obnovení tradice zimních srazů, rozhodla jeho věta „vždyť oni mají v plánu přeshraniční trasy!“ Během srazu pozdravil účastníky v hotelu Moldavka v Dolní Moldavě, kde byl při srazu zřízen zimní tábor. Růženka tu následně uspořádala poděkování devadesátce obětavých pořadatelů srazu.

ZÁVĚREČNÉ MOLDAVSKÉ DILEMA.

Lokalita kolem bývalé železniční trati v Moldavě je výjimečná z historického i přírodního hlediska. Občas problesknou zprávy o snahách horské
propojení Saska a Čech obnovit. Nadšenci z podhůří ani předvolební sliby politiků dosud obnovení železnice nezajistily! Jde hlavně o peníze, kterých se nedostává. Těleso bývalé trati mnohokrát zmrzlo, roztálo, kořeny prorostlo. Obklopilo se nádhernou přírodou.

Bude-li někdy trať obnovena, mělo by tak být učiněno citlivě s ohledem k přírodním hodnotám. Představa, jak v tomto krásném zákoutí řádí stavební technika trochu děsí. Snad lze propojení zajistit i tak, aby byla zachována trasa na běžky, paralelní s cyklotrasou a evropskou magistrálou E3. Případné připomínky uvítám.

Fotografie k článku:

Hraniční most u nádraží Moldava ze saské strany. Nedaleko je infocentrum s knihovnou A. Branalda. Trasa Kammweg vede částečně po Eisenbahnweg. Paralelně také cyklotrasa i pěší evropská E3. Rodina Dietrichů od konce roku 1998 u bývalé stanice provozuje zimní zahradu. Pan Dietrich. na setkání lyžníků Saska a Čech. Pohodové okolí i tradice. Od roku 1997 rozšiřují novomanželé podél bývalé trati svou HOCHZEISTALEJ. Lyžařské nádraží se vším všudy. První měření proběhlo v roce 2005. V roce 2019 byl 1 metr. Kouzelné meandry Moldavského potoka se svatebním parkem. Pěší přechod u Teichhausu. Tady Moldavský potok napájí náhon a vtéká do Saska jako Freiberská  Mulda Oblíbená trasa do Dolní Moldavy přes hr. přechod s účastníky 8. zimního srazu 2004. Ing. Jan Havelka v hotelu Moldavka při pátečním večeru v únoru 2004. Zničený viadukt před zastávkou Teichhaus pro Film Výstřely v Mariánských Lázních z r. 1973. Nádraží Holzhau je konečnou stanicí moderní trati z Freibergu.  farní kostel Navštívení Panny Marie Dolní Moldava zve k návratu k nádraží Moldava. Historický železniční násep s paralelní cyklostezkou podél bývalé trati. Bude zničen?

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 19.12.2023

V létě jsme tento úsek jeli na kolech a byli jsme příjemně překvapeni, jak pěkně se dá spodem obejít ten kopec z Dolní Moldavy k nádraží. Byl to objev! Ale lepší turistické značení by věci prospělo. MZ - Varnsdorf

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: