Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 10.7.2019

AKTUALIZACE: 8.10.2019

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Chaty a základny / Technická památka

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

MOLDAVSKÁ DRÁHA

Horská železnice T8 vás vyveze na krušnohorskou turistickou magistrálu

Krušné hory jsou bohatě protkány značenými turistickými trasami pro pěší, cyklisty i běžkaře. Zejména hřebenová magistrála je celoročně velice oblíbená. Nicméně dostat se na ni znamená zdolat téměř kilometrové převýšení. S tím vám pomůže za pár korun Moldavská horská dráha, která vás třeba i s kolem vyveze do skvělých výchozích bodů pro turistiku - do Nového Města či na Moldavu.

Moldavská dráha - Mikulovský tunel

Foto: Martin Zíka

Motoráček Moldavské dráhy veze turisty do Krušných hor. Před válkou tudy jezdil rychlík Praha - Moldava v Krušných horách, který vozil lyžaře na Bouřňák. Tehdy chata na Bouřňáku ještě patřila Klubu českých turistů.

Z výchozí stanice Most do konečné stanice Moldava v Krušných horách si můžete vychutnat odvážně stoupající jízdu motoráčkem dlouhou 27 kilometrů a přitom se místy kochat výhledem na vzdálené vrcholy Českého středohoří. Trať je nově označována jako T8, přičemž písmeno T znamená “turistická železniční linka“. Od roku 1998 je úsek od stanice Louka u Litvínova až na Moldavu chráněn jako kulturní památka. Trať je bohatě využívána zejména v letních měsících turistickou veřejností. V období od 17. června do 30. srpna jezdí denně čtyři až pět spojů v obou směrech, jinak vlaky T8 jezdí pouze o víkendech a svátcích.

EXPOZICE ŽELEZNIČNÍ NOSTALGIE

Moldavská dráha je atraktivní nejen jako turistické dopravní spojení, ale sama o sobě je to železnice s velmi zajímavou historií a několika unikáty. Ve stanicích Osek město a Dubí doporučuji k návštěvě železniční expozice, kde se dozvíte jak a proč byla trať postavena a jiné zajímavosti. Dozvěděl jsem se například, že důvodem její výstavby byla doprava uhlí do sousedního Saska, když z konkurenčních důvodů nemohly místní doly využít k dopravě cestu labským koridorem. Od roku 1885 trať vedla až do saského Freibergu, nicméně dnes končí právě na Moldavě. Údajně probíhají jednání o obnovení 8 kilometrů dlouhého úseku tratě mezi Moldavou a Holzhau, čímž by došlo opět k napojení na Freiberg a výrazně by se zvedl význam Moldavské dráhy pro cestovní ruch na obou stranách hranice.

MOSTY, TUNELY A ÚVRAŤOVÉ NÁDRAŽÍ

Při řešení trasy Moldavské dráhy byly údajně ve hře tři varianty, z nichž jedna počítala s tunelem stoupajícím do spirály. Nakonec ale zvítězilo nejlevnější řešení, jehož součástí byla úvraťová železniční stanice v Dubí, kde vlaky mění směr jízdy, aby bylo možné ve složitém terénu překonávat značné převýšení. Na trase je několik odvážně řešených historických ocelových mostů, z nichž most v Hrobu z roku 1883 (výška 33,9 m a délka přemostění 145.8 m) je vyhlášen technickou památkou. Před vjezdem do vrcholové partie trati jsou také dva tunely. O tom Mikulovském je známo, že do něj ústí chodby mikulovského stříbrného dolu, dnes samozřejmě zazděné.

MOLDAVSKÁ DRÁHA PROŽILA RŮZNÉ PATÁLIE

Vzhledem k tomu, jaký terén Moldavská dráha zdolává, je celkem pochopitelné, že ji neminuly různé dramatické události. Například od jara 2017 do října 2018 byla část úseku uzavřena z důvodu sesuvu půdy v Mikulově. Trať si prožila i dramatické válečné události, kdy byl vyhozen do povětří viadukt nad Mikulovem nebo kdy nezkušený strojvůdce projel s parní lokomotivou úvraťové nádraží v Dubí a narazil do skály. Také vodní živel si vyžádal několikerou opravu trati a zanedbání údržby trati v polistopadové době rovněž vedlo málem k uzavření trati, proti čemuž se postavila veřejnost. Dnes je Moldavská dráha provozována s podporou Ústeckého kraje a platí zde integrované jízdenky DÚK.

TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Téměř od každé zastávky Moldavské horské dráhy vedou značené turistické trasy. Ze stanice Osek město se snadno dostanete do areálu oseckého kláštera a ochutnat tam místní pivo Ossegg. Můžete též vyrazit na zříceninu hradu Rýzmburk, který patřil ve středověku mezi největší opevněná panská sídla v Čechách. Ze stanice Horní Háj vede turistická trasa na vyhlídku Stropník (jedna z nejlepších v Krušných horách). Přes zastávku Hrob vede červená turistická trasa z Duchcova (zámek) na Bouřňák. Ze stanice Dubí mohou výkonnostní turisté absolvovat trasu Mikulovského okruhu (velké převýšení). Přímo pod stanicí Mikulov v Krušných horách se nachází vstup do prohlídkové štoly Lehnschafter patřící do komplexu velkého stříbrného dolu. Zastávky Nové Město a Moldava jsou již na hřebenu Krušných hor a proto je hojně využívají cyklisté a v zimě běžkaři. Pěkný celodenní výlet je například po Sklářské stezce.

UBYTOVÁNÍ NA STARÉM VECHTRU

Na průzkum všech zajímavostí v okolí Moldavské dráhy vám jeden den nestačí. Pokud jste členové Klubu českých turistů, máte možnost využít k ubytování základnu KČT na Starém vechtru u Mikulovského viaduktu, která má kapacitu pro 6 osob. Bližší informace vám poskytne paní Kramářová na čísle 725 488 489. Podmínky tohoto ubytování jsou sice skromné, ale to bohatě vyváží skutečnost, že jste přímo u trati a blízko hlavních turistických tras.

AKCE NA MOLDAVSKÉ DRÁZE

V průběhu roku se konají na Moldavské dráze T8 různé mimořádné akce, jako například 7. a 15. 9. se koná zvláštní jízda Most - Moldava v Krušných horách se symbolickým překlenutím chybějícího úseku trati do Rechenbegru. V květnu se konala ve zmíněných expozicích „Muzejní noc“, v prosinci se zase fanoušci dráhy scházejí na „Dubském nádražním adventu“. Pokud vás události kolem Moldavské dráhy zajímají více, pak navštivte webovou stránku www.moldavskadraha.cz (viz též odkaz níže).

Fotografie k článku:

Moldavská dráha - Mikulovský tunel Železniční stanice Dubí - Krušné hory Moldavská dráha - Krušné hory Moldavská dráha - Krušné hory Moldavská dráha - železniční nostalgie Vlaková stanice Moldava v Krušných horách. Moldavská dráha - Krušné hory - Viadukt v Hrobu

Dostupnost po značených trasách:

Přes konečnou stanici Moldava v Krušných horách vede žlutá trasa z Horní Vsi k rozcestí Pod Vitiškou.


Přes stanici Moldava v Krušných horách vede cyklotrasa č. 3010 napojující se u Vitičky na krušnohorskou cyklomagistrálu č. 23.


Ze stanice Osek město vede žlutá spojka k rozcestí s modrou a červenou, po které lze dojít k hradu Rýzmburk nebo do Dlouhé Louky.


Ze zastávky Horní Háj vede zelená trasa na Stropník a do Dlouhé louky.


Přes stanici Hrob vede červená trasa z Duchcova na Bouřňák.


Přes stanici Mikulov v Krušných horách a Dubí vede Mikulovský okruh (místně značeno černě).


Přes zastávky Moldava v Krušných horách a Nové město vede Sklářská naučná stezka.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 09.10.2019

Na kola je to supr! Nechali jsme se vyvézt na kopeček a pak se krásně projeli přes Vitišku po magistrále a u Komárky zase sjeli dolů. Pro děcka je to fajn. Jířa od Teplic

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: