Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Chomutovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Country festival Ronovské noty
Ubytovna Hřebenovka Janov
Stezka odvahy 2024
Krupská smyčka 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 26.5.2024

Publikováno: 09.7.2023

Turistická trasa

Rubrika: Turistická trasa

Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory

Z NOVÉ VSI V KRUŠNÝCH HORÁCH DO PRUNÉŘOVA

SERIÁL: Nejhezčí turistické trasy Ústeckého kraje - díl 4.

Díky tipu Klubu českých turistů z Chomutova se vydáme do centrální části Krušných hor. Projdeme si údolí Prunéřovského potoka, prohlédneme si Kýšovický vodopád a údajně nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách. Zastavíme se u mohutných památných smrků a navštívíme krásný hrad Hasištejn. Nakonec sejdeme do pověstného Prunéřova.

Vejprtská horská dráha - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Pokud výlet údolím Prunéřovského potoka podniknete o víkendu, nechte se do Nové Vsi u odvézt Veprtskou horskou dráhou z Chomutova. Už i to je zajímavý zážitek, protože tato turistická lokálka vás vyveze na hřeben Krušných hor. Původně tato železnice sloužila k přepravě uhlí z Čech so Saska.

Výlet začínáme v Chomutově, odkud jezdí vlakové i autobusové spoje na hřeben Krušných hor. Autobusy jezdí ve směru Hora Svatého Šebestiána až do Marienbergu i o všedních dnech. O víkendech a svátcích je možné jet vlakem, což znamená použít Vejprtskou horskou dráhu. V obou případech vystoupíme v Nové Vsi, kterou projdeme kousek po červené značce abychom se u železničního viaduktu napojili na modrou trasu směřující do údolí. Ta nás bude provázet až do cíle.

Kousek pod Novou Vsí vstoupíme na území přírodního parku Údolí Prunéřovského potoka. Prunéřovský potok pramení o kus dál u obce Výsluní na úbočí Komářího vrchu v nadmořské výšce 893 m n. m. Celkem je dlouhý 24 kilometrů a my si projdeme zhruba jeho polovinu. Modrá turistická značka nás provede nejprve údolím potoka Šebestiánka, který se s Prunéřovským potokem stéká kousek nad vodojemem v místě zvaném Myší díra.

Jak klesáme dolů po proudu horského potoka, jeho koryto se postupně rozšiřuje. V období parného léta je snadné přeskákat Prunéřovský potok po kamenech. Nicméně po vydatnějších deštích nebo z jara, když na vrcholcích Krušných hor tají sněhy, stává se tento vodní tok divokým, a proto na dvou místech vybudoval Klub českých turistů z Chomutova dřevěné mostky, aby byla tato turistická trasa celoročně průchodná.

Jít údolím Prunéřovského potoka za vyššího stavu vody dává smysl, pokud si chcete užít kaskádový Kýšovický vodopád. Se svou celkovou výškou 25 metrů je to nejvyšší vodopád Krušných hor. Když půjdete strmě podél vodopádu stále vzhůru, ocitnete se zanedlouho v malé horské osadě Kýšovice, která dala vodopádu název.

Podobně jako na mnoha jiných místech v Krušných horách probíhaly i v údolí Prunéřovského potoka těžební pokusy. Jedna ze štol je kousek pod vodopádem v místě, kde do údolí sestupuje žlutá trasa z obce Výsluní. Skalnaté údolí je v těchto místech už hodně hluboké, což vytvořilo příhodné podmínky pro vzrůst monumentálních stromů chráněných zde před vichry. Dva smrky jsou dokonce uznány jako památné stromy a my projdeme přímo kolem nich.

Žlutá a modrá turistická trasa se záhy spojují u osady Úbočí. Procházejí kolem velmi zajímavého a na první pohled prastarého kamenného mostku. Místní tradice tvrdí, že most postavili staří Slované někdy v pátém století, čímž by to byl bezkonkurenčně nejstarší kamenný most v Čechách. Památkáři jsou ale jiného názoru. Podle nich byl most postaven v období vrcholného středověku, což je přesto obdivuhodné, zejména při představě, kolika povodním a velkým vodám musel úbočský most odolat a dodnes dobře slouží.

Za mostem modrá se žlutou trasou začnou společně stoupat do kopce a zanedlouho se ocitáme u slavného hradu Hasištejna. Je to pravděpodobně nejzachovalejší středověká pevnost české části Krušných hor. Tato dobře udržovaná zřícenina pocházející z první poloviny 14. století. Hrad Hasištejn je kulturní památka je natolik zajímavá, že jí v Turistickém magazínu věnujeme speciální článek. Na tomto místě je však třeba zmínit, že po zaplacení vstupného (50 / 30 Kč) je možné si hrad Hasištejn celý projít a vystoupit na jeho hlavní věž, která slouží jako rozhledna.

Od hradu sestoupíme prudce klesající stezkou k silničce procházející údolím, kudy vede též cyklotrasa č. 3115. V období parného léta se hodí přibalit do batůžku plavky a využít možnosti osvěžení na pěkném prunéřovském koupališti. Kousek pod ním náš výlet končí na autobusové zastávce Prunéřov - Ušák (linka Podbořany - Kadaň - Chomutov). Pokud však dáváte přednost cestování vlakem a obdivujete brutální severočeský industriál, pak můžete s modrou značkou dojít kolem monumentálních chladících věží elektrárny Prunéřov až na vlakovou stanici Kadaň - Prunéřov, čímž si výlet prodloužíte ještě o další dva kilometry.

Fotografie k článku:

Vejprtská horská dráha - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Pokud výlet údolím Prunéřovského potoka podniknete o víkendu, nechte se do Nové Vsi u odvézt Veprtskou horskou dráhou z Chomutova. Už i to je zajímavý zážitek, protože tato turistická lokálka vás vyveze na hřeben Krušných hor. Původně tato železnice sloužila k přepravě uhlí z Čech so Saska.

Turistická stezka Krušnými Horami.

Foto: Martin Zíka

Před sestupem do údolí se můžeme pokochat scenérií horských pastvin. Pořádně si to užijte, protože další výhledy budou až na Hasištejně.

Dřevěná lávka přes Prunéřovský potok.

Foto: Martin Zíka

Šebestiánka se s Prunéřovským potokem záhy stéká. Při vyšším stavu vody určitě rádi využijete dřevěné mostky, které pro návštěvníky vybudovali členové Klubu českých turistů z Chomutova.

Pod Kýšovickým vodopádem v Krušných horách.

Foto: Martin Zíka

Odbočku ke Kýšovickému vodopádu si určitě nenechte ujít. Je to totiž nejvyšší kaskádový vodopád Krušných hor. Navíc se zde můžete seznámit s geologickým materiálem údolí Prunéřovského potoka.

Kýšovický vodopád v Krušných horách.

Foto: Martin Zíka

Jedna z částí kaskády Kýšovického vodopádu. V létě není proud vody moc vydatný, zato po deštích nebo při tajících snězích to tady pěkně hučí.

Prunéřovský potok v Krušných horách.

Foto: Martin Zíka

Prunéřovský potok má místy sympatické skalnaté koryto, které je vděčným fotografickým objektem.

Dolní úbočský smrk v údolí Prunéřovského potoka. (Krušné hory)

Foto: Martin Zíka

Zastavení u Dolního úbočského smrku ztepilého. Za 300 let dosáhl obdivuhodné výšky 43 metrů a obvodu kmene 360 centimetrů! Je to nepochybně botanická rarita Krušných hor.

Kamenný most přes Prunéřovský potok - Osada Úbočí Grunt v Krušných horách.

Foto: Martin Zíka

Mostek přes Prunéřovský potok v osadě Úbočí je objektem sporů o jeho stáří. Podle některých názorů je to nejstarší kamenný most na území Čech.

Turistický rozcestník Úbočí - Grunt

Foto: Martin Zíka

Rozcestník u mostu nám prozrazuje, že délka naší modré trasy, která je zařazena mezi deset nejhezčích turistických cest Ústeckého krajem, činí deset a půl kilometru.

Nad údolím Prunéřovského potoka - Krušné hory.

Foto: Martin Zíka

Teprve při výstupu k hradu Hasištejnu, kdy se dostaneme nad údolí Prunéřovského potoka, se nám naskytnou první větší výhledy na malebné scenérie Krušných hor.

Předsunutá dělostřelecká bašta hradu Hasištejn.

Foto: Martin Zíka

Jako první nás na Hasištejně vítá mohutná předsunutá dělostřelecká bašta.

Hrad Hasištejn v Krušných horách.

Foto: Martin Zíka

Hrad Hasištejn střežil kupeckou Císařskou cestu vedoucí údolím Prunéřovského potoka. Dodnes působí monumentálním dojmem a jeho hlavní věž slouží jako rozhledna.

Koupaliště v Prunéřově napájí Prunéřovský potok. (Krušné hory)

Foto: Martin Zíka

V létě si můžete svůj zážitek z pěkného výletu údolím Prunéřovského potoka zpestřit koupačkou na koupališti v Prunéřově.

U autobusové zastávky v Prunéřově.

Foto: Martin Zíka

Konec romantiky a návrat do industriální civilizace ohlašují na konci výletu mohutné chladící věže elektrárny Prunéřov. I když možná i to u vás probudí romantické pocity...


Dostupnost po značených trasách:

Z Nové Vsi do Prunéřova vede modrá turistická trasa.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 21.07.2023

Škoda, že za lokálka jezdí jen o víkendech. Přes prázdniny by mohla pendlovat klidně denně, cestující by se určitě našli, když by si lidi zvykli. Maruš z Klášterce

Komentováno: 27.05.2024

Trasu jsme si prošli odshora dolů. Je to opravdu velmi zajímavý kout Krušných hor. A hrad Hasištejn je supr. Kýšovický vodopád nic moc, málo vody. Výletníci z Kadaně.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Country festival Ronovské noty
Ubytovna Hřebenovka Janov
Stezka odvahy 2024
Krupská smyčka 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: