AKTUALIZACE: 3.8.2024
Publikováno: 29.2.2024
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory
ROZHLEDNA HASIŠTEJN
Když věže starých hradů nadále slouží svému účelu.
V tomto článku bych rád vyzdvihl chvályhodný trend zpřístupňování věží hradních zřícenin turistickým návštěvníkům. Děje se tak ve stále hojnější míře a trochu se podivuji tomu, že se tyto nenajdeme na seznamech rozhleden, přestože by si to rozhodně zasloužily. U nás v Ústeckém kraji se můžeme z hradních věží rozhlédnout třeba v Kostomlatech, na Hazmburku, v Krupce, Kamenici, na Helfenburku či na Hasištějně. A o té posledně zmíněné si nyní povíme trochu více.
Foto: Martin Zíka
Velká věž hradu Hasištejn v Krušných horách slouží jako rozhledna, na kterou je vstup umožněn po zaplacení vstupného do hradu.
Vlastně je to o tom, že staré hradní věže opět začínají sloužit svému původnímu účelu, tedy k rozhlížení (a pak, že to nejsou rozhledny!). Změnil se jen smysl toho rozhlížení. V dobách drsného středověku, kdy nebylo na nějakou romantiku většinou ani pomyšlení, sloužily věže k včasnému odhalení blížícího se nepřítele, případně pak přímo k obraně před ním. Dnes máme to štěstí, že rozhlížení provozujeme povětšinou právě kvůli té romantice, abychom se pokochali naší krásnou českou krajinou.
VSTUPNÉ SLOUŽÍ K ÚDRŽBĚ HRADŮ
Budiž tedy velký dík všem nadšencům, milovníkům historie a dobrých skutků, kteří dnes pečují o to, aby se zříceniny už tolik neřítily, ba právě naopak, aby byly zachovány v co nejlepší kondici pro budoucí generace. A pokud se při takové bohulibé činnosti podaří dokonce zpřístupnit nějakou tu starou věž, je to velký bonus, který může velmi dobře přispívat do pokladny hradního pána, aby bylo na další údržbu.
O VELKÉ VĚŽI HASIŠTEJNSKÉ
Proto jsem při návštěvě hradu Hasištejna nad údolím Prunéřovského potoka v Krušných horách i já ochotně uhradil rozumný poplatek, který mi umožnil projít si celý areál hradu, hlavně pak vylézt na jeho hlavní věž stojící na skále v jeho středu. Tato mohutná 22 metrů vysoká a přes 8 metrů široká válcová stavba zvaná bergfrit byla postavena z kamene jako samostatná obranná jednotka, aby po případném dobytí hradu posloužila zbytkům posádky coby poslední útočiště.
Kdysi dávno byla věž na Hasištějně přístupná portálem vysoko nad zemí, dokonce ani schodiště tu neexistovalo. Jednotlivá patra byla původně propojena pouze žebříky. Temné přízemí věže, kde síla zdiva dosahovala přes 3 metry, nemělo žádné otvory, sloužilo zpravidla jako velmi nepříjemné vězení, případně jako bezpečné skladiště. I do něj se lezlo žebříkem z prvního patra. Na vrcholu věže pak bylo dřevěné podsebytí s ochozovou zídkou ukončené střechou.
JAK HRAD HASIŠTEJN K ROZHLEDNĚ PŘIŠEL
V 16. století pán Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic nechal hradní věž přestavět, aby lépe sloužila modernějším požadavkům doby a měla střílny po celém svém obvodu. Po několika staletích, když se v kraji pod Krušnými horami začali objevovat četní výletníci, byla věž roku 1892 opravena a přizpůsobena novému využití. Do věže byl vybourán vstup v přízemí, vybrány a pohřbeny kosti umučených nešťastníků, byla probourána osvětlovací okénka a hlavně vloženo pohodlné dřevěné točité schodiště. Tímto se z obranné věže stala rozhledna sloužící tomuto účelu dosud.
CO OKO ZŘÍ?
Jak už bylo zmíněno, hrad Hasištejn byl postaven jako mohutná strážní pohraniční pevnost na skalním ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka, kudy kdysi procházela obchodní cesta dodnes zvaná Císařská. Dnes tudy vede krásná údolní modrá turistická trasa z Prunéřova do Nové vsi. Z věže hradu tedy vidíme zejména hluboké zalesněné svahy Krušných hor, které jsou součástí přírodního parku. Nejzajímavější výhled se otevírá v jižním směru, kde za mohutnými věžemi prunéřovské elektrárny můžeme vidět významnou část Dolního Poohří se Svatým kopečkem (tamtéž rozhledna) a hradištěm Úhošť (stolová hora). Máte-li ostříží zrak nebo dalekohled, zahlédnete i slavnou bílou věž stojící na náměstí v Kadani. Zajímavý je i pohled na zdařile rekultivovaný terén, který ještě v nedávné minulosti byl kvůli povrchové těžbě uhlí neblaze proslulou „měsíční krajinou“.
DÁLE DO HRADU, DÁLE
Rozhledna Hasištejn je přístupná v otvírací době hradu, což bývá podle období v dubnu, květnu a říjnu o víkendech, od června do září je pak otevřeno každodenně a to v čase od 10 do 18 hodin.
Na hlubokým údolím stojí starý hrad,
v jeho pevné věži měli vězni hlad.
Hrad tu stojí stále, pořád i s tou věží,
turisté sem lezou do kopečka stěží.
Ale, když sem dojdou, mají velkou radost,
neboť pěkná rozhledna učiní jim zadost!
Pokud byste se chtěli o hradu Hasištejnu dozvědět trochu více, klikněte si na odkaz pod tímto článkem.
Dostupnost po značených trasách:
Na Hasištejn lze pohodlně dojít po žluté trase z obce Místo, kam zajíždí autobus z Chomutova.
Z Prunéřova na Hasištejn vede modrá turistická trasa procházející dále údolím Prunéřovského potoka až k železniční zastávce v Nové Vsi u Křimova (stanice Vejprtské horské dráhy).
Na kole se k Hasištejnu dá odbočit z krušnohorské cyklotrasy č. 3080.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURKHRAD KRUPKA A POMNÍK VELKÉHO BÁSNÍKA
HRAD HELFENBURK ZVANÝ TÉŽ HRÁDEK
KÝŠOVICKÝ VODOPÁD - NEJVYŠŠÍ V KRUŠNÝCH HORÁCH
LÁVKA PŘES PRUNÉŘOVSKÝ POTOK
ROZHLEDNA MÁLKOV NA SKŘIVÁNČÍM VRCHU
ROZHLEDNA SVATÝ VRCH
HRAD HASIŠTEJN V KRUŠNÝCH HORÁCH
JAK NÁM TO ŠLAPE NA CHOMUTOVSKU
TURISTÉ ZVELEBUJÍ KRUŠNÉ HORY
Z NOVÉ VSI V KRUŠNÝCH HORÁCH DO PRUNÉŘOVA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: