AKTUALIZACE: 11.7.2024
Publikováno: 20.8.2023
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory
HRAD HASIŠTEJN V KRUŠNÝCH HORÁCH
Středověký odkaz Jana Lucemburského nad údolím Prunéřovského potoka.
Hrad Hasištejn jsme v Turistickém magazínu již zmínili v seriálu o nejhezčích turistických trasách Ústeckého kraje. Stojí vysoko nad údolím Prunéřovského potoka, kudy kdysi dávno procházela kupecká Císařská cesta. Dnes je to území přírodního parku v Krušných horách v okrese Chomutov, kterým prochází modrá turistická trasa z Nové Vsi do Prunéřova.
Foto: Martin Zíka
Hradní palác na Hasištejně musel mít opravdu úctyhodné rozměry. Však zde svého času sídlila jedna z největších pohraničních vojenských posádek v Krušných horách.
Ze všech hradů v Krušných horách řadím právě Hasištejn k těm největším a nejzachovalejším. Je proto hojně navštěvovaným lákavým turistickým cílem. Vstupné do hradu činí 50 Kč dospělý, 30 Kč zlevněné vstupné pro děti a seniory (r. 2023). Otevírací doba je od června do září denně 10 do 18 hodin (duben, květen a říjen je hrad otevřen jen o víkendech). V areálu hradu funguje drobné občerstvení u poklady, hradní restaurace je provozována pouze při akcích. Návštěvníci se zde pohybují sami na vlastní nebezpečí, přičemž si mohou prostudovat naučné panely týkající se historie a architektury Hasištejna. Jako vítaný bonus je možné prozkoumat rozhlednu ve věži, ze které je vidět velká část Dolního Poohří kolem města Kadaně a okolní kopce Krušných hor.
Zřícenina hradu Hasištejna je v péči obce Místo. Ve srovnání s dalšími zříceninami Krušnohoří (např. Šumburk, Perštejn, Lestkov, Rýzmburk či Kyšperk) je velmi dobrém stavu. Během své novodobé historie byl několikrát opravován a zvelebován též díky spolku Přátelé hradu Hasištejna, který zde pořádá občasné akce pro veřejnost.
KDO POSTAVIL HRAD HASIŠTEJN?
O tom, kdo hrad Hasištejn založil, nemají jasno ani historikové. Nejpravděpodobněji se tak stalo na začátku čtrnáctého století na příkaz krále Jana Lucemburského, když bylo potřeba v pohnutých dobách zajistit bezpečnosti severního pohraničí (podobně vznikl například hrad Kyšperk u Krupky). Údolím pod hradem totiž procházela jedna z kupeckých stezek vedoucích přes Krušnohorský hřeben do Saska (přes Horu Svatého Šebestiána). Hrad nejprve vlastnili páni ze Šumburku a později ho získali Lobkovicové. Český název Hasištejn vznikl volným překladem původního německého názvu Hassenstein, k němuž se váže smutná legenda. Tu si můžete přečíst na webu hasistejn.cz.
PIVEM Z HRADU SE HASILA ŽÍZEŇ. PROTO ASI HASI-ŠTEJN
Později byl hrad zkonfiskován Štampachům za účast na stavovském povstání. Bořita z Martinic pak panství koupil roku 1622 a již v té době byl Hasištejn označován jako pustý, nicméně rozsáhlé hradní sklepy byly využívány jako sklad piva prunéřovského pivovaru. Na konci devatenáctého století na hradě vznikla restaurace a chátrající hradby byly částečně opraveny, aby se Hasištejn mohl stát bezpečným cílem výletníků, jímž je pod správou obce Místo dodnes.
VÝLET NA HRAD HASIŠTEJN
Pokud chcete navštívit pouze hrad, můžete tak celkem pohodlně učinit z obce Místo, kam zajíždějí autobusy na trase z Chomutova do Vejprt. Zde je i možnost zaparkovat automobil. Nicméně vřele doporučuji k hradu podniknout půldenní výlet údolím Prunéřovského potoka. Veprtskou horskou dráhou (jezdí v letní sezóně o víkendech z Chomutova do Vejprt třikrát denně: 8.10, 12.10, 16.10). Po výstupu na stanici Nová Ves u Křimova se vydejte po modré turistické značce dolů k Celné. Pod osadou je odbočka ke Kýšovickému vodopádu (ten je prý nejvyšší na české straně Krušných hor). Od osady Úbočí turistická trasa stoupá nahoru k hradu. Výlet můžete zakončit v obci místo (žlutá stezka) nebo lze po modré sejít kolem prunéřovského koupaliště až k zastávce autobusu (linka Podbořany - Chomutov).
Dostupnost po značených trasách:
Žlutá trasa vede na Hasištejn z Blahuňova přes obec místo. Dále pokračuje přes údolí Prunéřovského potoka na Výsluní až k zastávce Vejprtské horské dráhy.
Kolem hradu Hasištejna vede modrá turistická trasa údolím Prunéřovského potoka - ta byla vybrána jako jedna z nejkrásnějších turistických tras Ústeckého kraje.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ROZHLEDNA HASIŠTEJNHRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
Z NOVÉ VSI V KRUŠNÝCH HORÁCH DO PRUNÉŘOVA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 05.02.2024
Rozhledna na Hasištějně, která je vybudována zpřístupněním hradní věže, by si zasloužila zařadit do seznamu rozhleden Ústeckého kraje. Je velmi pěkná. I.V.