AKTUALIZACE: 1.11.2024
Publikováno: 01.11.2024
Rubrika: Sakrální památka
Region: Ústecko • Destinace: Krušné hory
KŘÍŽOVÁ CESTA HORKA U CHLUMCE
Sakrální památka, která městu Chlumci dobrou pověst nedělá.
Křížové cesty jsou zajímavým typem sakrální památky. V minulých dobách zpravidla nesloužily přímo k bohoslužbám, ale byly spíše něčím na způsob samoobslužného zařízení na modlení a rozjímání. K tomu samozřejmě bylo zapotřebí uživatelů, tzn. věřících. V současné době jsou křížové cesty víceméně turistickou atrakcí a zajímavým prvkem zpestřujícím kulturní krajinu.
Foto: Martin Zíka
Křížová cesta na Horku u Chlumce vede pravděpodobně od roku 1838 a je nemovitou kulturní památkou České republiky. Bohužel však památkou notně zanedbanou.
Křížové cesty jsou zajímavé i pro rozvoj cestovního ruchu, neboť poutní turistika je opět na vzestupu. Právě proto bychom o tyto památky měli pečovat, i když se věřících už nedostává.
Jako příklad dobré praxe můžeme uvést oblast Českého nizozemí (Šluknovsko), kde existuje křížových cest celkem čtrnáct a většina z nich je v dobrém stavu, některé byly dokonce obnoveny, ačkoli se nacházely téměř před zánikem (Království, Jáchym apod.), další by se měly v dohledné době rekonstruovat (Krásná Lípa, Varnsdorf).
V tomto článku se chci věnovat křížové cestě na Horce u Chlumce v Podkrušnohoří, která je značně poničena, ačkoli jinak stojí na historicky velmi významném místě. Každoročně je navštěvováno množstvím návštěvníků v souvislosti s tradiční připomínkou slavné porážky napoleonských vojsk, kdy se koná akce s názvem Bitva u Chlumce. Areál bitvy se totiž nachází přímo pod Horkou. Na 287 m n. m. vysokém čedičovém vrchu Horka byl pravděpodobně v době bitvy roku 1813 hlavní stan francouzských vojsk vedených generálem Vandammem.
Na vrcholku Horky u Chlumce stojí unikátní tříboká barokní kaple Nejsvětější Trojice. Byla to první sakrální stavba v českých zemích, která byla vybudována na půdorysu symbolického rovnostranného trojúhelníku. Pochází z roku 1691 a nechal ji postavit hrabě J. F. Kolovrat Krakovský jako výraz poděkování Bohu, že ušetřil chlumecké panství od morové rány.
Zajímavostí je, že interiér kaple je podle návrhu architekta (Jan Baptista Mathey) šestiboký. Přestože je kaple chráněna jako kulturní památka, stala se již již několikráte cílem zlodějů.
KŘÍŽOVÁ CESTA NA HORCE U CHLUMCE
Samotná křížová cesta, která na Horku vede, začíná u kostela svatého Havla na náměstí v Chlumci. Poté stoupá po spirálové cestě lemované výklenkovými kaplemi až na vrchol Horky. V těchto kapličkách byly původně terakotové reliéfy pocházející z uměleckého institutu v Mnichově (podobné je možné vidět na křížové cestě v Rumburku. Ty chlumecké se ale současné doby nedočkaly, zničili je vandalové. Kapličky na Horce dnes stojí víceméně jako bezprizorní svědci lidského nezájmu a barbarství.
Po trase křížové cesty vede žlutá turistická stezka začínající u ruského památníku bitvy u Přestanova. Prochází Chlumcem a končí u pomníků v Přestanově. Stezka je navržena tak, abyste si prošli všechny významné památky týkajících se bitvy z roku 1813. V době konání rekonstrukce bitvy je dokonce možné ve Varvažově navštívit malé muzeum vybudované nadšenými fanoušky vojenské historie.
Do Chlumce je možné se dopravit se autobusovými linkami DÚK, v letním období ale doporučuji se do zastávky Chlumec u Chabařovic svézt historickou Kozí dráhou, po které od roku 2024 pendluje mezi Děčínem a Krupkou o víkendech a svátcích několikrát denně Podkrušnohorský motoráček. Od zastávky se dostanete po zelené turistické značce na náměstí v Chlumci, kde u kostela začíná křížová cesta na Horku.
Dostupnost po značených trasách:
Na Horku u Chlumce vede žlutá turistická stezka, která prochází významnými místy bitvy u Chlumce (1813).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: