O ČEM PÍŠE:
NOVODOMSKÉ RAŠELINIŠTĚ
Národní přírodní rezervace |
Evropsky významná lokalita |
Součást Přírodního parku Bezručovo údolí u Chomutova |
Rozhloha 650 hektarů |
Nadmořská výška cca 800 m n. m. |
Bohatý výskyt chráněných rostlin a živočichů |
NOVODOMSKÉ RAŠELINIŠTĚ
Národní přírodní rezervace • Evropsky významná lokalita • Součást Přírodního parku Bezručovo údolí u Chomutova • Rozhloha 650 hektarů • Nadmořská výška cca 800 m n. m. • Bohatý výskyt chráněných rostlin a živočichů
AKTUALIZACE: 8.10.2024
Publikováno: 05.1.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory
NOVODOMSKÉ RAŠELINIŠTĚ
V Krušných horách máme nejzachovalejší rašeliniště v Evropě
Krušné hory v oblasti Chomutovsko - mostecké hnědouhelné pánve získaly ve druhé polovině minulého století nechvalnou pověst. Kyselé emise z elektráren zde zničily rozsáhlé plochy lesa. Kdo by se nadál, že přímo nad průmyslovým městem Chomutov se nyní po revitalizaci území nachází jedno z nejzachovalejších evropských rašelinišť se statutem Národní přírodní rezervace „Novodomské rašeliniště“.
Foto: Martin Zíka
V místě, kde se dnes vyjímá krásný Nový rybník, se dříve intenzivně těžila rašelina.
Ačkoli je krušnohorská oblast mezi obcemi Hora Svatého Šebestiána a Kalek pro turisty docela dobře přístupná (i díky turistické železnici T7 Chomutov - Vejprty), zůstává toto území z turisticky naučného hlediska poměrně nedoceněné. Bezpochyby je to jedno z nejkrásnějších a nejtajemnějších přírodních míst v Severních Čechách. A má dokonce i zajímavou historii související s průmyslovou těžbou rašeliny.
EVROPSKY VÝZNAMNÁ LOKALITA - INSPIRACE PRO FOTOGRAFY
Lokalita Novodomské rašeliniště zaujímá plochu 650 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 780 až 830 metrů nad mořem (i to je v našich poměrech úctyhodné). Toto rozvodnicové vrchoviště s mohutnými podzemními prameny napájí rozsáhlé mokřiny a bažiny, v nichž se vyskytují chráněné rostliny a živočichové, jako je například borovice blatka, borovice řašelinná, bříza trpasličí nebo i masožravá rosnatka okrouhlolistá. Žije tu kriticky ohrožený netopýr černý, tetřívek obecný, bekasina otavní a spousta dalších druhů ptačí říše. Porost rašeliništ poskytuje všem tvorům bezpečné zázemí, má pralesovitý charakter připomínající sibiřskou tajgu. Od roku 2005 jsou Novodomské a Polské rašeliniště s celkovou rozlohou 26 čtverečních kilometrů vyhlášeny evropsky významnou lokalitou.
PRŮMYSLOVÁ TĚŽBA RAŠELINY
Vrstva rašelinných sedimentů dosahuje mocnosti až sedmi metrů. Rašelina se zde těžila již v osmnáctém století, nejvíce pak v první polovině století dvacátého (do druhé světové války). Z tohoto období zde můžeme objevit stopy zaniklé železniční trati (z Křimova ke státní hranici) vybudované zde právě z těchto důvodů. Kvalitní rašelina se využívala v zahradnictví, lisovala se do briket jako palivo a hodila se též jako stelivo pro dobytek. Ve své době byla vyhledávanou komoditou. Dva krásné rybníky (Nový a Starý), kolem nichž prochází mezinárodní turistická magistrála E3, jsou zatopená místa po intenzivní těžbě.
PŘÍRODNÍ UČEBNA - NAUČNÁ STEZKA ZATÍM CHYBÍ
Novodomské rašeliniště, které lze obejít dokola po turistických stezkách, je vrcholovou součástí Přírodního parku Bezručovo údolí táhnoucího se k hřebenu Krušných hor až od Chomutova. Vede tudy modrá turistická trasa (z Chomutova do Vejprt), prochází tudy i dálková Krušnohorská turistická magistrála E3 a cyklistická magistrála č. 23. Množství zajímavostí, které lokalita nabízí, přímo svádí k tomu, aby zde byla zřízena přírodní učebna s naučnou stezkou vybavenou haťovým chodníčkem, jako je tomu například na Božídarském rašeliništi nebo na německé straně Cínoveckého rašeliniště (Georgenfelder Hochmoor). Do tohoto zvláště chráněného území je pochopitelně vstup možný pouze po značených cestách, takže by lepší zpřístupnění bylo určitě přínosné.
Oblast Novodomského rašeliniště je velmi podrobně popsána na stránce wikipedie, takže pokud se rozhodnete sem vyrazit na výlet (a to nejlépe po červené turistické trase z Hory Svatého Šebestiána), což je možné v kterémkoli ročním období, určitě doporučuji tyto informace prostudovat (viz odkaz pod článkem).
Dostupnost po značených trasách:
Velmi pěkná modrá turistická trasa vede kolem Novodomského rašeliniště z Vejprt do Chomutova (cca 40 km).
Po jižním okraji Novodomského rašeliniště prochází krásný úsek mezinárodní dálkové trasy E3 z Hory Svatého Šebestiána.
K Novodomskému rašeliništi se dobře dostanete po žluté trase z krušnohorské obce Kalek, kam jezdí bus z Chomutova.
Kolem Novodomského rašeliniště je nově přeložena krušnohorská cyklistická magistrála č. 23 vedoucí v tomto úseku od vodní nádrže Přísečnice kolem Jelení hory a přes Skelný vrch takzvanou Jilmovou cestou směrem k Načetínu.
Celou Národní přírodní rezervaci Novodomské rašeliniště můžete objet na kole po cyklotrasách č. 23, 3878 a 3081 s občerstvovací zastávkou na Hoře Svatého Šebestiána.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: