AKTUALIZACE: 23.9.2024
Publikováno: 02.10.2023
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory
KÝŠOVICKÝ VODOPÁD - NEJVYŠŠÍ V KRUŠNÝCH HORÁCH
Výprava do údolí Prunéřovského potoka za kaskádovým vodopádem
Díky seriálu o deseti nejhezčích turistických trasách Ústeckého kraje jsem se vypravil do Přírodního parku Údolí Prunéřovského potoka, kde jsem se nechal zlákat odbočkou ke Kýšovickému vodopádu. Teprve později jsem se dozvěděl důležitou informaci, že se jedná o nejvyšší vodopád Krušných hor. Bylo zrovna suché léto a tak jsem si hučení vodních mas užil jen symbolicky.
Foto: Martin Zíka
Většina turistických průvodců vás upozorní na to, že k nejvyššímu vodopádu Krušných hor se máte vydat v době jarního tání. Ale i když je vody poskrovnu, poznání tohoto místa docela potěší.
Na to, že má Kýšovický vodopád titul „nejvyšší“ v destinaci Krušné Hory, se asi nechá nalákat nejeden zvídavý turista. Ve skutečnosti se však po většinu roku jedná jen o skromný čůrek vyvěrající z bažiny pod obcí Kýšovice. Výjimku tvoří pouze období po jarním tání či po vydatných deštích, kdy po skalních kaskádách s celkovou výškou 26 metrů teče vody o trochu více. Nicméně i přesto návštěvu této přírodní zajímavosti doporučuji, a to v souvislosti s modrou turistickou trasou vedenou převážně po bývalé Císařské cestě z Nové Vsi do Prunéřova. Kromě Kýšovického vodopádu je na ní totiž zajímavostí mnohem víc.
Pokud si chcete dopřát větší pohodu a procházku podél potoku Šebestiánka a posléze údolím Prunéřovského potoka si užít pěkně z kopce, pak doporučuji vyrazit z Nové Vsi, kam vás doveze autobus z Chomutova. O víkendech během letní sezóny můžete využít též Vejprtskou horskou dráhu, která se z Chomutova dokáže vyšplhat až na hřeben Krušných hor. Modrá turistická značka vede povětšinou stále podél vody, kterou je možné za vyššího stavu překonat díky několika mostkům zbudovaným Klubem českých turistů. Značená odbočka ke Kýšovickému vodopádu je umístěna kilometr pod osadou Celná u lávky Jaroslava Hájka, takže ji nelze minout.
KÝŠOVICKÝ VODOPÁD JE V PROVOZU HLAVNĚ BRZY NA JAŘE
Přímo pod vodopádem byl kdysi umístěn informační panel, po kterém zůstal dřevěný stojan, takže o nejvyšší vodní atrakci Krušných hor se toho na místě moc nedozvíte, ale na Internetu toho vypátráte dost. Třeba to, že Kýšovický vodopád sestává ze tří skalních stupňů vysokých devět, deset a sedm metrů. Pokud chcete vidět všechny, musíte se vydat strmou pěšinkou podél potůčku, což je v létě v pohodě, ale při namrzlici určitě docela zábavné. V době jarního tání, kdy je Kýšovický vodopád nejvydatnější, se hůlky a nesmeky (ne-li mačky a cepíny) určitě hodí.
PŘÍRODNÍ I HISTORICKÉ ZAJÍMAVOSTI JSOU PŘÍMO NA TRASE
Letní návštěva má naopak tu výhodu, že se od vodopádu nemusíte půl kilometru vracet na turistické rozcestí, ale můžete suchou nohou (záleží na vaší šikovnosti) přeskočit přes Prunéřovský potok a hned pokračovat modrou trasou k mohutným památným smrkům, nejstaršímu českému kamennému mostu (alespoň tak praví místní pověst) a samozřejmě ke krásnému hradu Hasištějnu s vyhlídkovou věží. Pokud se vám šplouchání vody Prunéřovského potoka zalíbí, v létě můžete okusit její horskou kvalitu na příjemném koupališti v Prunéřově.
Takže rodinný či individuální výlet do těchto zapomenutých míst Ústeckého kraje mohu prostřednictvím Turistického magazínu vřele doporučit. Dobře se tu rozjímá neb davy turistů zde potkáte jen velmi výjimečně.
Dostupnost po značených trasách:
Ke Kýšovickému vodopádu vede odbočka z modré turistické trasy u mostku Jaroslava Hájka (pojmenována na počest člena KČT Chomutov).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: