O ČEM PÍŠE:
BLATENSKÝ VRCH
Vrchol v západní části Krušných hor 1043 m n. m. |
Rozhledna z r. 1913 |
Přírodní památka Vlčí jámy. |
Naučná stezka Blatenský příkop. |
Dálková trasa Hřebenovka. |
Krušnohorská cyklomagistrála. |
Krušnohorský Semmering. |
V letní sezóně občerstvení. |
Lokalita: Horní Blatná. |
Destinace Krušné hory. |
BLATENSKÝ VRCH
Vrchol v západní části Krušných hor 1043 m n. m. • Rozhledna z r. 1913 • Přírodní památka Vlčí jámy. • Naučná stezka Blatenský příkop. • Dálková trasa Hřebenovka. • Krušnohorská cyklomagistrála. • Krušnohorský Semmering. • V letní sezóně občerstvení. • Lokalita: Horní Blatná. • Destinace Krušné hory.
AKTUALIZACE: 27.6.2024
Publikováno: 08.2.2024
Rubrika: Značkaři / Rozhledna - vyhlídka
Region: Ostrovsko • Destinace: Krušné hory
ROZHLEDNA BLATENSKÝ VRCH
Příjemná zastávka u rozhledny na Krušnohorské magistrále.
Přestože Blatenský vrch v karlovarské části Krušných hor není na první pohled výrazným vrcholem, díky své nadmořské výšce přesahující 1000 metrů byl na počátku dvacátého století vybrán pro stavbu turistické chaty s rozhlednou. Chata sloužící po válce pohraničníkům se bohužel nedochovala, rozhledna však ano. A to je dobře, protože okolí Blatenského vrchu je turisticky velmi zajímavé a prochází tudy i dálková trasa Hřebenovka.
Foto: Martin Zíka
K rozhledně na Blatenském vrchu se dostanete pohodlně i na kole. Vede k ní krátká odbočka z Krušnohorské magistrály č. 23.
Blatenský vrch na mapě najdeme v západní části krušnohorského hřebene severně od Karlových Varů. Na vrcholu tohoto táhlého kopce v nadmořské výšce 1043 m n. m. stojí rozhledna. Nedaleko je městečko Horní Blatná, které už ve středověku proslulo těžbou cínových a jiných rud (v roce 2019 bylo několik lokalit hornické kulturní krajiny Krušných hor zařazeno na seznam památek UNESCO). Okolí Blatenského vrchu je přímo protkáno sítí turistických tras a cyklotras.
ROZHLEDNA BLATENSKÝ VRCH
Výhledy z 21 metrů vysoké rozhledny na Blatenském vrchu nejsou dechberoucí (většinou spatříme hluboké krušnohorské lesy), přesto se jedná o významnou turistickou křižovatku, kde od května do října najdeme v provozu stánek s občerstvením. Rozhlednu v roce 1913 vybudoval Spolek pro zimní sporty z Horní Blatné. Původně se jmenovala podle rakouské arcivévodkyně Zity (Zitina vyhlídka). U rozhledny stávala turistická chata poskytující návštěvníkům ubytování a stravování. Tu po válce zabrali a k zániku přivedli pohraničníci. V současné době o vyhlídkovou věž pečují ochránci přírody, kteří u ní mají svou základnu. Kruhovému výhledu z věže částečné brání vzrostlý les. Můžeme se kochat křivkami západních Krušných hor a nejzajímavější pohled se otevírá k německému Auersbergu.
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA VLČÍ JÁMY
Pouhých 300 metrů jihozápadním směrem od rozhledny na Blatenském vrchu se nachází zajímavá soutěska zvaná Vlčí jámy. Je chráněna jako přírodní památka, ačkoli byla vytvořena lidskou činností. Ve středověku se zde dobývaly cínové rudy. Díky tomu, že se zde celoročně udržuje chladný vzduch, můžete tu i v letních měsících objevit kusy ledu. Na několika místech se i odtud nabízejí výhledy do krajiny. Od rozhledny k Vlčím jámám vede naučná stezka pokračující až do Horní Blatné.
HORNÍ BLATNÁ (Bergstadt Platten)
Historické zdroje uvádějí, že roku 1532 stála u cínových dolů (viz Vlčí jámy) malá hornická osada. Již roku 1535 zde vzniklo městečko s 50 domy, které mělo vlastní horní řád a perkmistra. Záhy zde byl vybudován dřevěný kostel, špitál, začaly se zde pořádat týdenní trhy. Rozrůstající se městečko se brzy stalo důležitým střediskem horské oblasti. V roce 1548 už byla Horní Blatná horním městem českého království, ve kterém na konci šestnáctého století žilo přes 2000 obyvatel. Po vytěžení cínových ložisek začala těžba upadat a lidé nacházeli obživu ve sklářských hutích, mlýnech a hamrech a v lesnictví. Protože většina obyvatelstva byla evangelického vyznání, museli odtud lidé v pobělohorské době odejít za hranice, kde si založili nové osady.
Druhé vysídlení obyvatel Horní Blatné proběhlo po druhé světové válce, z čehož se městečko mající dnes kolem 350 trvalých obyvatel dlouho vzpamatovávalo. Jeho historické jádro bylo vyhlášeno v roce 1992 městskou památkovou zónou díky zachovalým měšťanským domům na náměstí, v jehož středu stojí unikátní kostel svatého Vavřince postavený ve stylu saské renesance. Už před válkou existoval odvážný záměr učinit z Horní Blatné významné centrum turistiky (na způsob nedalekého Oberwiesenthalu u Klínovce). V posledních letech zde začíná přibývat možností pro stravování a ubytování. Díky tomu, že Horní Blatná leží přímo na oblíbené Křušnohorské magistrále, spočívá její budoucnost v rozvoji cestovního ruchu.
NAUČNÁ STEZKA BLATENSKÝ PŘÍKOP
Z Horní Blatné až k Božímu Daru vede kolem Blatenského vrchu naučná stezka Blatenský příkop. Trasa vede krásnými přírodními pasážemi podél umělého kanálu, který v hojné míře přiváděl k Horní Blatné vodu potřebnou pro praní vytěžených rud a k pohonu důlních strojů. 12 kilometrů dlouhý kanál byl vybudován již v polovině 16. století. Na přelomu našeho tisíciletí pak kanál sloužil k odvádění kyselých vod z rašelinišť. Zhruba v polovině naučné stezky můžete ochutnat místní pivo v minipivovaru Rýžovna. Za návštěvu určitě stojí pěkná naučná stezka Božídarské rašeliniště.
HORSKÁ LOKÁLKA NEJDEK - JOHANNGEORGENSTADT
(KRUŠNOHORSKÝ SEMMERING)
Výlet k rozhledně na Blatenském vrchu můžete podniknout s pomocí horské železnice, které se přezdívá „Krušnohorský Semmering“. Ten vás dopraví do zastávky v Horní Blatné, odkud je to po červené turistické značce na Blatenský vrch jen dva kilometry. Trať z roku 1899 vás vyveze až do nadmořské výšky 915 m n. m., je to druhá nejvýše položená železnice v České republice. Turistické lokálky po ní pendlují přes hřeben Krušných hor z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu. Od zastávek Krušnohorského Semmeringu vychází četné turistické trasy, které pro vás vyznačili členové Klubu českých turistů. Po nich se můžete bezpečně vydat do zajímavých míst této malebné části Krušných hor.
Dostupnost po značených trasách:
Přes Blatenský vrch vede červená trasa Hřebenovka. Ta vede přes celé Krušné hory.
Po žluté turistické trase se z Blatenského vrchu dostanete do Horní Blatné nebo do příhraniční obce Potůčky (stanice Krušnohorského Semmeringu).
Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí Jámy se pod Blatenským vrchem napojuje na stezku Blatenský příkop.
K rozhledně na Blatenském vrchu vede odbočka z Krušnohorské cyklistické magistrály č. 23.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 06.03.2024
Za výstižný článek Ti posílám hist. foto z r. 1927 z kroniky odboru KČST Horní Litvínov. V. Novotný