O ČEM PÍŠE:
MĚDNÍK
Vrchol: 910 m n. m. |
Zajímavosti: Kaple a štoly |
Památka Unesco |
Destinace: Krušné hory |
Naučná stezka Cesta z města |
Akce Velikonoční výstup na Mědník - 50. ročník |
Termín: 4. 4. 2021 |
Zahájení: 8.30 - 9.30 |
Start: Klášterec nad Ohří |
Trasa: 10 km |
Převýšení: 615 m |
MĚDNÍK
Vrchol: 910 m n. m. • Zajímavosti: Kaple a štoly • Památka Unesco • Destinace: Krušné hory • Naučná stezka Cesta z města • Akce Velikonoční výstup na Mědník - 50. ročník • Termín: 4. 4. 2021 • Zahájení: 8.30 - 9.30 • Start: Klášterec nad Ohří • Trasa: 10 km • Převýšení: 615 m
AKTUALIZACE: 27.9.2024
Publikováno: 27.2.2020
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Klášterecko • Destinace: Krušné hory
MĚDNÍK - KRUŠNÝ KOPEC V KRUŠNÝCH HORÁCH
Autobiografie u příležitosti 50. ročníku Velikonočního výstupu na Mědník
Říkají mi Mědník. Už ani nevím, kolik mi je let. Jsem vysoký 910 m nad mořem a vyrostl jsem v Krušných horách jen pár kilometrů od jejich nejvyšší hory Klínovce. Říká se, že jsem osamělý kopec. Ano, jsem tu sám, ale mám nádherný výhled. Na severní straně je můj nejbližší kamarád Velký Špičák, na východě se občas zaleskne hladina Přísečnické přehrady a nad ní Jelení vrch. A přímo pode mnou leží městečko Měděnec, kde žili horníci nalézající obživu v mých útrobách.
Foto: Saša Pilský
Podobně jako je nestálý termín Velikonoc, stejně tak je nestálé počasí na Mědníku. Tentokrát jsme měli štěstí a plně si užívali první velikonoční opalovačku.
Na jihu a jihovýchodě vidím další přehradu - Nechranickou. A také města Klášterec nad Ohří, Kadaň a přes řeku Ohři i Doupovské hory. Na západě zase vidím úžasnou Meluzínu, no a samozřejmě Klínovec s Fichtelbergem. Někdy za krásného počasí jsou dokonce vidět i vrcholky Českého středohoří. Prostě nádhera. Není divu, že návštěvníci říkají: „Mědník, to je nejkrásnější vyhlídka v Krušných horách“. A jsem na to pašný.
KAPLIČKA NA MĚDNÍKU JAKO PODĚKOVÁNÍ ZA DARY MATIČKY ZEMĚ
Když sem přišli lidé, zjistili, jak jsem pro ně důležitý. Ani byste nevěřili, co všechno se chodbách, které ve mně vykutali, našlo. Převážně to byly železné a stříbronosné měděné rudy a také vzácné minerály. Za 400 let do mě i kolem mě vyvrtali 80 štol. Bůh ví, kolik tisíc tun rud vytěžili. Dokonce si pode mnou horníci vybudovali malou osadu, které později začali říkat Měděnec a nějaký vévoda Julius František Sasko-Lauenburský v roce 1674 na mém vrcholu nechal postavit barokní kapli Neposkvrněného početí Panny Marie. Ta tu stojí dodnes. Postavili si na mně i hotel, ale ten pořád hořel a tak po něm zůstala jen díra. Ještě tu stojí jedna kaple Srdce Ježíšova z roku 1937.
MĚSTEČKO MĚDĚNEC STÁLE ŽIJE HORNICKÝMI SLAVNOSTMI
Když už jsem v sobě toho moc neměl, lidé přestali kutat, tedy krušit. Myslel jsem si, že to je konec, ale zmýlil jsem se. Městečko Měděnec zůstalo a lidé si mě začali jinak považovat. Například čeští i němečtí horníci z okolí každý rok pořádají hornické slavnosti s výstupem ke kapli.
DVĚ ŠTOLY V MĚDNÍKU BYLY ZPŘÍSTUPNĚNY ZVĚDAVÝM TURISTŮM
Z původních 80 štol zůstaly jen dvě, štola Marie Pomocné a štola Země zaslíbená. Ta druhá byla prohlášena v roce 2013 kulturní památkou a zpřístupněna veřejnosti. A taky, a toho si velmi považuji, jsem se stal součástí Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a celá tato hornická krajina pro svoji výjimečnou rozmanitost nerostných surovin, dlouhou hornickou historii a obrovské množství dochovaných horských památek byla zapsána na seznam dědictví UNESCO. Není to úžasné?
TURISTICKÁ TRADICE TRVÁ JIŽ PŮL STOLETÍ,
PADESÁTKU JSME OSLAVILI 17. DUBNA 2022
Za jeden ze svých cílů si mne vybrali i členové Klubu českých turistů. Už je tomu přes 50 let co si vymysleli, že na mě budou chodit lidi vždy o velikonoční neděli a za odměnu dostanou diplom a vajíčko. Přitom ten pochod vznikl tak nevině. To dva vášniví turisté se kdysi o velikonocích vydali z Klášterce ke mně nahoru. Bylo zrovna nádherně. Seděli na trávě a řekli si, že by se pochod mohl opakovat každý rok na Boží hod velikonoční. Pravda, zpočátku těch pochodníků bylo málo a dostávali dokonce vařená slepičí vejce, ale pak se to stalo tradicí a trvá to už 50 let. Při jubilejním výstupu si ke mně našlo cestu přes 600 lidiček!
PRAVOVĚRNÝ TURISTA PŘÍRODU OCHRAŇUJE
Já jsem tomu moc rád, že se kolem mě pořád něco děje. Necítím se osamělý. Někdy si lidé přijdou jen tak posedět, porozhlédnout se a připomenout si, že je to kolem Mědníku pořád krásné a že je na co koukat. Obdivovat je možné i krásnou přírodu. Moje svahy směřují na všechny světové strany rostou na mně druhy rostlin, které jinak v přírodě tak blízko vedle sebe nenajdete - lilie zlatohlávka nebo vranec jedlový a jiné. Proto, až se na mě vydáte, třeba právě pro velikonoční vajíčko, prosím, choďte po chodníčkách, abyste nějakou tu vzácnou rostlinku zbytečně nepošlapali.
VÝSTUP NA MĚDNÍK PRO VELIKONOČNÍ VAJÍČKO
Chtěli byste se také vydat na velikonoce pro vajíčko z Mědníku? To si ale musíte zasloužit tím, že se spolu s turisty vydáte po modré turistické trase z Klášterce nad Ohří vzhůru do Krušných hor až k mému vrcholu. Kdy? To zjistíte spolehlivě v kalendáři turistických akcí, který najdete na webové adrese: www.kctul.cz
Dostupnost po značených trasách:
Celá trasa pochodu na Mědník je vedena po naučné stezce Cesta z města.
Na Mědník vede z Klášterce modrá trasa, z níž je třeba k vrcholu odbočit po naučné stezce.
Zdatní cykloturisté mohou vyzkoušet náročnou cyklotrasu č. 35.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TAM, KDE KVÍLÍ MELUZÍNAHRAD ŠUMBURK
ŠTRAPÁCE Z VEJPRT NA MĚDNÍK
VÝLET DO ÚTROB HORY MĚDNÍK
52. VELIKONOČNÍ VÝSTUP NA MĚDNÍK
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: