AKTUALIZACE: 11.7.2024
Publikováno: 26.11.2019
Rubrika: Reportáž z akce / Technická památka
Region: Chomutovsko • Destinace: Krušné hory
VÝLET DO ÚTROB HORY MĚDNÍK
Za hornickými památkami Krušných hor (Unesco) do Měděnce.
Měděnec je malá obec v Krušných horách, která, stejně jako další jí podobné v regionu, v minulosti žila z těžby drahých kovů. Tato obec se „krčí“ pod nedalekým vrchem Mědník, který v sobě skrývá dvě veřejně přístupné štoly. Jmenují se Štola Země zaslíbené a Štola Marie Pomocné. Na prohlídku štoly Marie Pomocné jsme se vydali i my - členové Klubu českých turistů z Benešova.
Foto: Karel Veselý
Vrch Mědník byl kvůli bohatým zásobám dobře dostupných rud provrtán jako ementál. Těžit se zde začalo již v patnáctém stolení. Dnes se stal velmi zajímavou a díky Unesco i hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.
V Benešově nad Ploučnicí jsme brzy ráno nasedli na rychlík do Ústí nad Labem, kde jsme přesedli na další rychlík do Klášterce nad Ohří. Zde už jsme si pouze počkali asi 10 minut na autobus do Měděnce. Za mě musím pochválit, že spojení veřejnou dopravou bylo výborné. Výhodou je síťová jízdenka DÚK, která platí i na autobus na Měděnec. Ještě zajímavější možností by bylo nechat se do Měděnce dovést horskou turistickou lokálkou z Chomutova. Ta však jezdí již pouze v letní sezóně.
Na začátku vyprávění je důležité zmínit, že na Měděnec jsme se vydali kvůli tomu, že hornické památky v saském a českém Krušnohoří byly 6. července 2019 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
ŠTOLA MARIE POMOCNÉ V HOŘE MĚDNÍK
V Měděnci už jsme měli domluvenou prohlídku štoly Marie Pomocné s panem Ivanem Cáderem – mimochodem výborný průvodce a opravdu člověk na svém místě. U vstupu do štoly jsme byli poučeni, jak se ve štole chovat, nasadili si helmy a poté se vydali se do chodeb této staré hornické štoly, která je dnes součástí památky UNESCO zvané „Hornická krajina na vrchu Mědník“. Pan průvodce nám vyprávěl o historii těžby, o náročné práci ve štole, o samotném vrchu Mědník a ukázal nám netopýry.
VÝKLAD PRŮVODCE ZASLOUŽÍ POCHVALU
K vidění bylo i pracovní náčiní a modelové figuríny havířů (toto bylo velmi pozitivně kvitováno zvláště nejmladšími členy našeho výletu). Celá prohlídka trvala asi jednu hodinu, ale pan průvodce svým výkladem dokázal zaujmout mladší i starší generaci a ze štoly se nám moc odcházet nechtělo. Kdo by se bál úzkých prostor nebo úplné tmy, tak nemusí mít strach. V žádném prostoru jsme se nemuseli soukat úzkými průlezy, štola je osvětlena a kdyby se přece jen tmy někdo bál, u vchodu bude vybaven baterkou.
KDA A CO SE NA MĚDNÍKU TĚŽILO
Jak název napovídá, od 15. až do 19. století se na Mědníku těžily hlavně měděné a železné rudy. To svědčí o tom, že zdejší ložisko bylo vydatné, když zde probíhala od dob středověku těžba v drsných krušnohorských podmínkách (hlavně v zimě) a využívala se k tomu i dětská práce. A protože to byla práce nebezpečná, postavili horníci přímo na vrcholu chodbami prošpikovaného kopce barokní kapli Neposkvrněného početí Panny Marie, aby je tato patronka ochraňovala.
JAK SE DOSTAT DO ŠTOLY?
Návštěvu štol v hoře Mědník vřele doporučujeme dětem od šesti let i všem dospělým. Je to velmi poučné. Prohlídku lze objednat na tel. Čísle 739 040 671 u pana Ivana Cádera, webové stránky https://stoly-marie-pomocna-a-konska-jama.webnode.cz/.
HRAD PERŠTEJN JAKO TURISTICKÝ BONUS NA ZÁVĚR
Po opuštění prostor štoly jsme byli pohlceni hustou mlhou. Z plánované návštěvy vrchu Mědník, který je mimo jiné vyhledávanou vyhlídkou, tedy sešlo, neboť výhled byl omezen pouze na několik metrů. Vydali jsme se tedy z Měděnce za dalším cílem – a to po modré turistické trase na zříceninu hradu Perštejn. Tam jsme asi po 6 km procházce dorazili. Po prohlédnutí zříceniny jsme sešli do obce Perštejn (další asi 2 km) a zde jsme v restauraci vyčkali na vlak domů.
Jak hodnotit tento náš výlet? Výborné spojení, výborný program a co se týče počasí – nezmokli jsme a ve štolách Měděnce ani zmoknout nemohli :). Již se těšíme na návštěvu někdy příště.
Dostupnost po značených trasách:
Obcí Měděnec přímo prochází mezinárodní červená turistická trasa E3.
Před Měděnec a vrch Mědník vede modrá turistická trasa z Perštějna do Kovářské.
Přes obec Měděnec vede dálková Krušnohorská cyklistická magistrála č 23.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MĚDĚNEC JE OPĚT SLAVNÝŠTOLA STARÝ MARTIN V KRUPCE
MĚDNÍK - KRUŠNÝ KOPEC V KRUŠNÝCH HORÁCH
HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
ŠTRAPÁCE Z VEJPRT NA MĚDNÍK
52. VELIKONOČNÍ VÝSTUP NA MĚDNÍK
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: