AKTUALIZACE: 29.6.2024
Publikováno: 13.5.2020
Rubrika: Sakrální památka
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE NA CÍNOVCI
Nenápadný barokní kostelík v malebné krušnohorské krajině
Barokní kostel je jednou z posledních památek na starý Cínovec a vždy byl jednou z dominant obce. Kolem kostela se rozkládá hřbitůvek, kde je mimo jiné pohřbeno i 33 italských válečných zajatců, kteří za první světové války zemřeli při práci v cínoveckých dolech.
Foto: archiv MIC Dubí
Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci
Barokní jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z let 1729–1732. Už dříve stál na stejném místě dřevěný kostelík. Současný kostel s trojboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad štítovou stěnou je jednou z posledních památek na starý Cínovec. Vnitřek kostela je vyzdoben rokokovou malbou kadaňského malíře V. Roitha. Tři zvony od Valentina Lišáka z roku 1732 byly bohužel zrekvírovány a roztaveny pro válečné účely.
UNIKÁTNÍ OLTÁŘ DOPUTOVAL DO TEPLICKÉHO MUZEA
Po roce 1945 byl v kostele umístěn oltář s ústředním motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1510. Ten původně pocházel z nedalekého saského Fürstenau. Oltář neznámých mistrů přečkal v poutním kostele v saském Fürstenau reformaci a změnu vyznání věřících. Těšil se velké úctě především u katolíků, kteří k „milostnému obrazu“ přicházeli z české strany. V roce 1883 však starý evangelický kostel podlehl touze po nové církevní stavbě a rozměrný oltář byl umístěn na radnici ve Fürstenau, kde však trpěl vedrem a suchem. Rada obce se jej proto rozhodla věnovat do nově zbudované novogotické mariánské kaple v Předním Cínovci. K předání došlo 1. listopadu 1887, oltář byl naložen na vůz a ve slavnostním průvodu s družičkami a hudbou převezen do Předního Cínovce. Nyní si tento oltář můžete prohlédnout v Regionálním muzeu Teplice v expozici církevního umění.
OSVĚŽENÍ V DLOUHÉM RYBNÍCE
Ve spodní části Cínovce přímo na saské hranici, poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie, se můžete vykoupat v Dlouhém rybníce. Ten je asi 30 metrů široký a více než 300 metrů dlouhý. Jedná se o umělou vodní nádrž a jeho počátky spadají do roku 1787. Rybník je vhodný i pro děti, protože na ně nikde nečeká žádný schod do hloubky. Dno tvoří kameny, které jsou vyplněny červeným pískem. Voda je načervenalá a ani v parných měsících „nekvete“.
KE KOSTELU I K RYBNÍKU NEJLÉPE NA KOLE
Mezi kostelem a rybníkem probíhá málo frekventovaná horská silnička z Cínovce do Fojtovic (pod Komáří hůrkou). Po ní je vedena červená krušnohorská magistrála E3 a také Příhraniční hornická Naučná stezka. Ke kostelíku můžete odbočit též z dálkové cyklistické magistrály č. 23.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: