O ČEM PÍŠE:
Přejezd Krušných hor
Tradiční akce KČT Děčín |
Trasa: Krušnohorská magistrála |
Termín: 10. - 12. 6. 2022 |
Pořadatel.: 775 855 303 |
Přejezd Krušných hor
Tradiční akce KČT Děčín • Trasa: Krušnohorská magistrála • Termín: 10. - 12. 6. 2022 • Pořadatel.: 775 855 303
AKTUALIZACE: 13.8.2024
Publikováno: 19.2.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
CÍNOVECKÉ RAŠELINIŠTĚ
Kdo by čekal močály na vrcholcích Krušných hor?
Po horské silničce z Vitišky na Cínovec jsem jako účastník tradičního cyklistického přejezdu přes Krušné hory (pořádá KČT Děčín) projížděl již mnohokrát. Ale teprve nedávno jsem si všiml zajímavosti tohoto místa. Cínovecké rašeliniště totiž není na české straně nijak výrazně vyznačeno a přitom je to přírodní rarita Ústeckého kraje.
Foto: Ivana Jelínková
Odvodňovací kanály vyhloubené kvůli těžbě rašeliny na Cínovci už zase pomalu mizí. Rašeliniště je nyní chráněnou přírodní rezervací a to na české i německé straně.
V hustém roští u silnice (cyklotrasa č. 23) na Cínovec jsem postřehl informační panel s nadpisem „Přírodní rezervace Cínovecké rašeliniště“. Zastavil jsem, a protože mne jeho obsah zaujal, začal jsem se o místo více zajímat. Zjistil jsem, že tato příhraniční lokalita je pro turisty a přírodovědce velmi hodnotná a určitě stojí na podrobnější průzkum.
KUTAL SE TU CÍN I RAŠELINA
Cínovec proslul tím, že se tu v minulosti hojně kutaly různé rudy. Naznačuje to samotný název místa. Ale s tím, že se v jeho blízkém okolí těžila i rašelina, jsem se setkal poprvé. Dnes jsou cínovecká rašeliniště chráněna jako přírodní rezervace, ale ještě v šedesátých letech minulého století se zdejší rašelina používala pro lázeňské účely v Dubí a Teplicích. Hlavní lokalita - rašeliniště U Jezera je chráněna od roku 2001. Probíhají zde revitalizační práce, jejichž smyslem je obnovení lokality poškozené těžbou. Ruší se odvodňovací kanály a budují hráze, které mají pomoci lokalitu znovu zavodnit.
KOLEM CÍNOVCE JSOU TŘI RAŠELINIŠTĚ
Cínovecká rašeliniště leží na náhorní plošině ve východní části Krušných hor (nad Teplicemi) v nadmořské výšce kolem 800 m n. m. Obě hlavní lokality jsou přístupné z mezinárodní dálkové turistické trasy E3. Rašeliniště U Jerera je 2 km západně od centra Cínovce, zhruba stejně daleko od Cínovce, ale východním směrem je rašeliniště na Cínoveckém hřbetu. Rašeliniště nejsou dobře přístupná, museli byste se prodírat bažinatým lesem, a proto, pokud si chcete život v rašeliništi prohlédnout zblízka, doporučuji přejít kousek od lokality U Jezera po cyklostezce na německou stranu a navštívit sousední Georgenfeldské vrchoviště (horské rašeliniště), kde je možnost vstoupit do mokřin a močálů po turistickém povalovém chodníčku.
CO NA CÍNOVECKÝCH RAŠELINIŠTÍCH ŽIJE?
Rašeliniště jsou extrémně chudé na živiny. Žijí zde jen druhy, které se s tím umějí vypořádat. Proto je zde například hojný výskyt masožravé rostliny rosnatky okrouhlolisté, která si svůj jídelníček zpestřuje chytáním hmyzu (a nepozorných turistů :). Mezi borovicí klečí můžeme v tichosti pozorovat čápa černého nebo krkavce velkého, jak se snaží zbaštit žábu. Z dalších chráněných druhů rostlin jistě poznáte rojovník bahenní, suchopýr pochvatý, suchopýr úzkolistý nebo kriticky ohrožený prstnatec plamatý. Pokud ne, poradí vám informační panely.
KOLEM CÍNOVCE UVIDÍTE NEJENOM BAŽINY
Cínovecká rašeliniště můžete navštívit v létě na kole a nebo v zimě na běžkách. K výletu se báječně hodí trasa (cca 16 km) z Komáří vížky (lanovka) přes Cínovecký hřbet a Vitišku do Nového města (stanice Moldavské horské dráhy). V parném létě se dokonce můžete vykoupat u Dlouhého rybníka pod Cínovcem, kolem něhož vede Příhraniční hornická naučná stezka. Za návštěvu stojí zajímavý kostel Nanebevzetí Panny Marie a pomníčky připomínající středověkou těžbu rud. Po krušnohorských rašeliništích vede též naučná stezka (neznačená), která má devět zastavení (informačních panelů) pojednávajících o historii, životě a obnově rašelinišť.
Dostupnost po značených trasách:
Obě Cínovecká rašeliniště (U Jezera a na Cínoveckém hřbetu) leží na trase červené evropské dálkové trasy E3.
Naučná stezka Cínovecké rašeliniště propojuje všechny zajímavé lokality na české straně a vede od Cínovce až k Novému Městu. Trasa však není v terénu vyznačena, najdete ji na webu mapy.cz.
Rašeliništěm na Cínoveckém hřbetu prochází Příhraniční hornická naučná stezka.
Kolem rašelinišť prochází krušnohorská cyklistická magistrála č. 23.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KRUŠNOHORSKÝ GEOPARKKOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE NA CÍNOVCI
SEDMIHŮRSKÁ VYHLÍDKA
ZIMNÍ TURISTIKA V KRUŠNÝCH HORÁCH
NOVODOMSKÉ RAŠELINIŠTĚ
KOSTEL NEPOSKVRNĚNÉHO POČETÍ PANNY MARIE
ÚVRAŤOVÉ NÁDRAŽÍ V DUBÍ
MIKULOVSKÝ OKRUH
MOLDAVSKÁ DRÁHA
STARÁ HŘEBENOVÁ CESTA - KAMMWEG - HŘEBENOVKA
KRUŠNOHORSKÝ CYKLOŠPACÍR
DŮM PORCELÁNU S MODROU KRVÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 31.08.2023
Z německé strany je do rašeliniště zajímavá naučná stezka, ale je to za prašule. J. N.