Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Meziboří

Autor článku:

Aleš Háva, Ing.

Aleš Háva, Ing.

PROFIL

AKTUALIZACE: 19.7.2024

Publikováno: 24.3.2023

Technická památka

Rubrika: Technická památka

Region: Meziboří • Destinace: Krušné hory

FLÁJSKÝ KANÁL, PŘEHRADA FLÁJE A RAUSCHENBACH

Stručná leč podivuhodná historie vodních děl a staveb na Flájském potoce.

Stručná historie vodních děl a staveb na Flájském potoce - kanálu pro plavení dřeva, unikátní duté přehrady na české straně a analogického vodního díla v Sasku. Vodní dílo Fláje dnes napájí pitnou vodou několik měst pod Krušnými horami.

Fláje - přehrada, informační centrum

Foto: Martin Zíka

Po hrázi přehrady Fláje je vedena alternativní cyklotrasa 23A kolem informačního centra, u kterého je zřízeno posezení s parádním výhledem na velkou část vodní plochy.

Historie vodohospodářských děl a staveb na Flájském potoce začíná rokem 1624. Flájský kanál (též Nový plavební kanál, německy Neugrabenflöße) je název zaniklého vodního kanálu, který sloužil k plavení dřeva. Vedl z Flájí do saského města Clausnitz. Kanál byl postaven v letech 1624–1629 a byl v provozu až do roku 1872 (některé zdroje uvádějí rok 1874). Dnes se z něj dochovaly na obou stranách hranice pouze části. Patří k nejstarším technickým vodním památkám v České republice, je o více než 160 let starší než oba známé plavební kanály na Šumavě. Od roku 1958 je památkově chráněn. Flájský plavební kanál je přístupný celoročně, a to pro pěší, pro cyklisty je terén podél plavebního kanálu nesjízdný (viz fotografie).

PŘEHRADA FLÁJE

Přehrada na české straně byla postavena v letech 1951–1964. Do provozu byla uvedena v roce 1960. K dopravě materiálu byla využita Moldavská horská dráha, od jejíž konečné stanice vedla dále stavební lanovka. Přehrada je unikátní svou dutou konstrukcí a díky tomu je zařazena mezi kulturní památky České republiky. K duté konstrukci bylo přistoupeno kvůli omezeným zásobám cementu v době výstavby. Přehradní hráz je 56 m vysoká a 416 m dlouhá. Přehradní jezero zabírá plochu 153 hektarů. Součástí vodního díla jsou malá vodní elektrárna Fláje vybavená turbínou META s výkonem 16 kW při spádu 41 m a špičková vodní elektrárna Meziboří osazená dvojicí Francisových turbín o výkonu 2 × 4 MW při spádu 217–257 m

Už na německé straně se rozkládá další stupeň, a to přehrada Rauschenbach. Byla vystavěna v letech 1960 až 1968. Přehradní hráz vodního díla Rauschenbach byla postavena na silně rozpukaném rulovém podloží, proto leží v základech přehrady velká betonová deska, která je s hrází spjata ocelovými lany. Tato deska vyvažuje nízkou pevnost skály pod základy. Přehradní hráz je vysoká kolem 40 metrů a skládá se z 24 polí, která jsou široká zhruba mezi 10 a 15 metry.

U koruny Flájské přehrady bylo v poměrně nedávné minulosti otevřeno informační centrum, odkud je možné absolvovat prohlídku tohoto unikátního vodohospodářského díla. V zimním období (listopad – duben) je infocentrum v provozu jen o sobotách, nedělích a svátcích, v letním období denně s výjimkou pondělí a úterý. Přehradu Rauschenbach je rovněž možné navštívit celoročně, prohlídky vnitřku hráze jsou ale možné jen a pouze příležitostně, a to buď na světový den vody nebo na den otevřených dveří technických památek.

Podotýkám, že obě přehrady jsou zásobárnou velmi kvalitní pitné vody, a proto v nich rekreační koupání není možné.

Fotografie k článku:

Fláje - přehrada, informační centrum Posezení u infocentrana flájské přehradě. Informační tabule s.p. Povodí Ohře na koruně hráze Fláje Cyklotrasa č. 23 kolem přehrady Fláje. Pohled cyklistické krušnohorské magistrály č. 23 směrem k hrázi vodního díla Fláje. Vodní dílo Fláje - Krušné hory Flájský plavební kanál - informační tabule Flájský plavební kanál - Krušné hory Flájský plavební kanál Flájský plavební kanál Flájský plavební kanál - technická památka v Krušných horách. Flájský plavební kanál Český Jiřetín - rozcestí Český Jiřetín - přesunutý kostel svatého Jana Křtitele

Dostupnost po značených trasách:

Kolen Flájské přehrady vede zelená turistická trasa, která dále pokračuje podél Flájského plavebního kanálu směrem k Českému Jiřetínu.


Od rozcestí Flájský náhon vede naučná stezka Flájský kanál až ke státní hranici s Německem.


Téměř celé vodní dílo Fláje lze objet po cyklotrase č. 23 a její alternativě 23A, která je vedena přímo po hrázi.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: