Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Meziboří

Autor článku:

Aleš Háva, Ing.

Aleš Háva, Ing.

PROFIL

AKTUALIZACE: 14.6.2023

Publikováno: 13.6.2023

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Meziboří • Destinace: Krušné hory

OBORA FLÁJE - SRDCE KRUŠNOHORSKÉ PŘÍRODY

aneb území přístupné veřejnosti jen a pouze sporadicky

Obora Fláje je obora určená k chovu jelení zvěře v Krušných horách v průměrné nadmořské výšce 850 metrů v okrese Most v Ústeckém kraji. Rozkládá se jižně od Flájské přehrady.

Obora Fláje - jeden z panoramatických záběrů (Krušné hory)

Foto: Aleš Háva

Jeden z panoramatických záběrů na přírodu v oboře Fláje v Krušných horách.

OBORA FLÁJE

Jsou sny a předsevzetí, která se mají plnit, zvlášť když jejich naplnění a uskutečnění je, objektivně vzato, snadné. Netajím se svou láskou a obdivem k horám řečeným Krušným, a pěšky nebo v sedle svého zlatočerného oře absolvoval jsem desítky a stovky kilometrů. Jedna část hor řečených Krušných mi však odolávala déle a mám na mysli mysliveckou oboru Fláje.

HISTORIE OBORY FLÁJE SAHÁ DO DÁVNÉ MINULOSTI

Jak je v Litvínově a okolí zvykem, za vším je třeba hledat rod Valdštejnů. Tak v letech 1761-1767 vznikl lovecký zámeček Lichtenwald. Jihovýchodně pod vrchem Bradáčov, na kterém zámeček stojí, pak byla v následujících letech založena obora pro chov jelení zvěře. Konkrétní údaje o oboře pocházejí až z roku 1848, kdy obora měla rozlohu 3760 ha a bylo zde 650 ks jelení zvěře včetně dovezených jelenů wapiti. Popis historie obory je na wikipedii velmi podrobný.

HORSKÉ VRCHOLY V OBOŘE FLÁJE

Obora se rozkládá převážně na katastrálním území Fláje, částečně i Meziboří a Loučná. Nejvyšším bodem obory je Loučná s vrcholem 956 metrů nad mořem a nejnižším oborní plot v Šumném dole (580 m). Na území obory se nacházejí další vrcholy jako Široký kopec (807 m), V Oboře (888 m), Černý vrch (888 m) a Studenec (878 m).

OBORA FLÁJE SE NÁVŠTĚVNÍKŮM OTEVÍRÁ VÝJIMEČNĚ

Já jsem se o zdolání tohoto kousku území pokoušel již v minulosti, leč neúspěšně. A byl bych neúspěšný i letos, kdyby mi nepomohla náhoda. Autobusem Dopravní společnosti Ústeckého kraje jsem se nechal vyvézt až na Dlouhou louku, odkud je to k bráně několik stovek metrů. Brána, jako obvykle, byla zavřená, leč cyklista v protisměru otevřel malou nenápadnou branku na boku. Tudíž jsem i já vkročil na území, kam je přístup jinak celoročně zapovězen.

KRAJINA KRUŠNÝCH HOR

A překvapení na cca 9 kilometrů dlouhé procházce nebrala konce. Hned na úvod mne překvapila vysoká koncetrace mysliveckých posedů. Nevystoupal jsem na žádný z nich, přestože rozhledy do kraje jsou naprosto famózní. Byl by to ostatně z mé strany čistý a čirý masochismus, protože těch panoramat, co se nabízelo k fotografování, bylo nesčÍslné množství a můj fotoaparát, u něhož se veškerá elektronika již loni definitivně odporoučela, se k danému účelu nehodí.

A tak jsem pořídil pár desítek fotografií tamější divoké přírody a obdivoval ty tvary stromů listnatých i jehličnatých, jakož i keřů, kterak odolávají rozmarům a vrtochům krutého, zejména zimního období. Jenže v neděli, kdy jsem onu pěší túru absolvoval, panovalo velmi příjemné letní počasí. Na té téměř tříhodinové procházce tímto přírodním rájem a skvostem jsem potkal max. 10 pěších a cca 20 cyklistů.

Opravdovým překvapením na trase byla lokalita s názvem Jiřího návrší, kde stojí dva objekty určené k bydlení. Předpokládám, že nejsou určeny k celoročnímu bydlení, nýbrž k rekreaci v letních měsících, protože si ani v nejdivočejší fantazii nedovedu představit celoroční bydlení v tak nadpozemsky krásné, leč lidem nepřívětivé krajině.

Mimořádně krásnou lokalitou je i navazující Vodárenské údolí s trafostanicí a potokem. Bylo mi líto, že během návratu autobusovou linkou jsem míjel beznadějně zaplněná parkoviště v Klínech, kde byla oné neděle hlava na hlavě. Já jsem si dokonale vyčistil hlavu v liduprázdném území neskutečné krásy a přestože jsem neviděl ani jednoho jelena nebo tetřeva, nelitoval jsem. Provázelo mne téměř posvátné ticho, případně zpěv ptactva a nikoliv hluk a lomoz motorkářů, kterých jsem si naopak užil při čekání na autobusový spoj na přehradní hrázi… Ale každý máme jiné priority a preference.

V tomto roce bude obora na Flájích přístupná ještě ve dnech 7. - 9. července a 17. - 19. listopadu. Doporučuji vřele k návštěvě!

Fotografie k článku:

Obora Fláje - jeden z panoramatických záběrů (Krušné hory) Vstup do flájské obory z Dlouhé Louky (Krušné hory) strom s větrem deformovanou korunou (Krušné hory) A ještě jeden příklad deformované koruny stromu v Krušných horách Pohled k Jiřího návrší Pohled k Bradáčovu Nová výsadba v oboře Fláje. (Krušné hory) Vodárenské údolí s potokem v oboře Fláje. Vodárenské údolí s potokem (druhá strana) Průhled lesem k přehradě Fláje v Krušných horách. Pomněnky kam oko dohlédne v oboře Fláje (Krušné hory) Vodní nádrž Fláje v Krušných horách. Krušnohorská magistrála u obory Fláje.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: