AKTUALIZACE: 15.11.2023
Publikováno: 12.11.2023
Rubrika: Osobnost turistiky /
Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory
ČESTNÝ PŘEDSEDA KRUŠNOHORSKÉ ŽUPY KČST PROFESOR MILOSLAV BROFT
„Važte si pana profesora. Nenajdete hned tak někoho, kdo vám bude tak pěkně vyprávět o vašich dějinách“.
Tak na něho vzpomněl slezský spisovatel A. C. Nor slovy ředitele opavské reálky, kde Miloslav Broft začínal kariéru gymnaziálního profesora. Narodil se 30. 4. 1894 v Jeviněvsi u Roudnice n. L. Maturoval na roudnickém gymnáziu, studoval v Praze dějiny a zeměpis. Od r. 1918 učil na reálce v Opavě, od r. 1924 v Duchcově. V r. 1922 se oženil s Annou Kostomlatskou z podřipského Straškova. Roku 1923 se jim v Opavě narodil syn Jiří, v Duchcově synové Miroslav a Václav.
Foto: Václav Novotný
Weberberg u Klínovce. Druhé foto z kroniky KČST Horní Litvínov, vlevo asi Miloslav Broft. Všichni muži jsou starší než zcela vlevo sedící muž.
NEZNÁM VZNESENĚJŠÍHO ÚKOLU: PRACOVATI PRO MYŠLÉNKU NÁVRATU ČLOVĚKA K PŘÍRODĚ psal jako dopisovatel v Turistickém obzoru. Láskou se mu stala turistika.
Během pouhých 10 let pobytu v Duchcově nezahálel. Duchcovský odbor byl založen r. 1922. Na 30letého profesora měli vlastenecký vliv kolega prof. Jaromír Fučík a o 19 let starší řídící učitel a předseda odboru Karel Lím (o něm píšeme v jiném článku Turistického magazínu).
Při odchodu v r. 1934 mu děkuje Karel Lím v Turistickém obzoru „za jeho předsednictví Krušnohorské župy v letech 1930-1934 podstatně vzrostl počet členů“. Aktivně se účastnil stavby chaty na Bouřňáku, mluvil pří položení základního kamene 14. 7. 1928. Podílel se také na zřízení turistické noclehárny v Duchcově.
Už ve své době, která by se dala považovat za počátek rozvoje cestovního ruchu, bilancoval přínos turistiky pro státní rozpočet. Propagoval stavění chat a rozhleden slovy „Sem musí zasáhnout turistika.“
Je autorem publikace „O stavbách chat a rozhleden, o stezkách, noclehárnách a značení“. V letech 1927 a 1932 zveřejnil vlastenecké články k 5., resp. 10. výročí založení odboru KČST Duchcov. Napsal program a pomáhal organizovat již druhý „Pracovní sjezd pohraničních žup KČST v Teplicích-Šanově 28. a 29. 9. 1935“.
PO STOPÁCH BROFTOVA VÝLETU DO STADIC
V Turistickém obzoru nacházíme Broftovy pozvánky na výlet. Například 27. 3. 1927 vedl 28 km výlet z nádraží „Bílina-Dibeřský důl (viz foto) -Radovesice - Štěpánov - Lukov - Páleč - Milešov - Milešovka - Bílka - Bořislav - Řechlovice - Přemyslův pomník u Stadic. Dobový název Dibeřský důl najdeme jen na starých mapách. Od konce 20. století je zakryt Radovesickou výsypkou.
ODCHOD Z DUCHCOVA
Úmrtí syna Jiřího v r. 1934 na záškrt bylo zejména pro manželku Annu důvodem odchodu z Duchcova do Roudnice. Začal učit na zdejší reálce Podle duchcovského historika Pavla Koukala (1944 - 2014) se Anna velmi obávala o rodinu o zbylé dva syny v době počínajících nacionálních třenic. Dobré manželky prý vidí dál. Znala Miloslavovu aktivitu z měst, kde učil. Možná už tušila, že se manžel se stane obětí nacismu.
POSLEDNÍ ROKY ŽIVOTA PROF. BROFTA
Odbor KČT Roudnice n. L, jehož se stal členem, byl založen v květnu 1894. V silné sokolské Podřipské župě roudnického Sokola se Broft stal jednatelem a vzdělavatelem. Národní rada československá připravila na květen 1938 shromáždění pod Řípem k 70. výročí památného shromáždění v r. 1868. Byl tu mj. vyzvednut základní kámen k Národnímu divadlu. Prof. Broft napsal a vydal v dubnu 1938 svůj projev „Tábor na úpatí Řípu roku 1868“. Ministerstvo vnitra shromáždění nepovolilo. Přípravný výbor je přeložil na 25. září 1938. Těsně před Mnichovským diktátem se samozřejmě neuskutečnilo.
V Heydrichově akci „AKTION SOKOL“ byl 8. 10. 1941 prof. Broft zatčen kladenským gestapem. Spolu s cca 1.500 funkcionáři Sokola ho uvěznili v Malé pevnosti Terezín. Historička Alena Hájková vydala Terezínský deník prof. Brofta až r. 2001. Po r. 1948 jeho vydání umožněno nebylo. Vyšel ve 29. čísle Terezínských listů. Základem jsou Broftovy motáky. Vynášení fungovalo, protože Miloslav znal Terezín z válečného kurzu „jednoročáků“. Motáky uschovávala Anna. Deník je datován od neděle 30. 11. 1941 do pondělí 12. 1. 1942. Je to hrozné čtení. Z posledních slov: „Milá Ančí a mé děti... včera v neděli přišla do lágru zpráva, že všichni vězni budou dopraveni do koncentračního tábora Auschwitz… líbám všechny Míla. Ve středu pojedeme“.
Profesor Miloslav Broft zemřel v Osvětimi 16. 2. 1942.
POROVNÁNÍ KALENDÁŘNÍCH DAT PŘINESLO PŘEKVAPENÍ: OBJEV FOTOGRAFIÍ PROF. BROFTA
Podle Turistického obzoru vedl M. Broft o Letnicích 27. a 28. 5. 1928 župní „Dvoudenní výlet do Jáchymova“. Dva snímky Rudolfa Vrábla z kroniky KČST Horní Litvínov ho pravděpodobně zachytily na Mědníku a během stoupání na Klínovec u samoty Weberberg, dnes Loučné p. Klínovcem.
Kroniku vedenou v letech 1925 - 1930 zachránil děčínský značkař Josef Pařízek. Fotograf snímky opatřil sice datem, ne však jmény osob. Mladý muž vlevo nese v pouzdro, asi s mapou. Necháme na čtenářích, zda se jedná o unikátní fotografii Miloslava Brofta.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 12.11.2023
Vašku, úžasná práce, palec nahoru! Karel Punčochář
Komentováno: 13.11.2023
Díky za článek, je velmi důležité připomínat osobnosti, kteří v turistice viděli mnohem více, než jen potěšení z občasných nedělních výletů. Martin Zíka