Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Teplicko

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

AKTUALIZACE: 24.6.2024

Publikováno: 31.01.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Osobnost turistiky /

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉ TURISTIKY VSTOUPIL PRVNÍ KAREL LÍM

Konference KČT 31. 3. 2007 v Pardubicích uvedla do Síně slávy české turistiky Karla Líma.

Karel Lím (*6. 10. 1875 Zeměchy u Loun, + 20. 9. 1958 Duchcov) je prvním členem síně slávy ústředí KČT z naší Oblasti KČT Ústecký kraj. V roce 1936, rok po odchodu do učitelského důchodu se stal důstojným nástupcem vydavatele časopisu „Turistický obzor“ Karla Goszlera, svého o 10 let staršího krajana. Jen změnil název časopisu na integrující „S hor Krušných k Labi“. Nadále chtěl sloužit oběma meziválečným župám KČST, Dolnolabské a Krušnohorské.

Karel Lím v roce 1935 jako 60.letý. Od duchcovského historika Pavla Koukala.

Foto: Od Pavla Koukala z Duchcova

Učitel Karel Lím ve svých 60 letech v roce 1935. Odcházel do důchodu. Organizované turistice však sloužil nadále.

PRVNÍ ČESKÝ LYŽAŘ KRUŠNÝCH HOR

Krátce po nástupu do místa menšinového učitele v roce 1894 v Hrobu u Oseka začal lyžovat. Jako první český lyžař v Krušných horách. Norské lyže dostal od lesního adjunkta Lobkovických lesů. Lyžoval mezi prvními lyžaři německé národnosti z Teplic a ze Saska. Stal se nadšeným propagátorem lyžování. Často doporučoval moldavskou Kapsu, např. slovy „při silnici vedoucí do obce Moldavy je druhé nejužívanější lyžařské cvičiště zvané Skiwiese = lyžařská louka. Leží při pramenech potoka Muldy, chráněno před větry a má značnou rozlohu. Největší počet lyžařských začátečníků zde koná své první pokusy v lyžování“.

KRUŠNÉ HORY JSOU VESELÉ, ROZJAŘUJÍCÍ!

Karel Lím propagoval opomíjené Krušné hory, upozorňoval na jejich krásy. Volal k jejich návštěvnosti, zejména v zimě. Uveřejnil řadu článků vlastivědného a turistického zaměření ve Stráži severu, Krušnohorském obzoru, Turistickém obzoru, Časopisu turistů, Slovenském turistovi atd. Nákladem KČST v Praze v roce 1924 vydal útlého lyžařského průvodce. Jeho krásná čeština vystihuje vše:

“Kdo byl na Šumavě, pocítil dumavost jejich hvozdů, na Krkonoších seznal tísnivou obrovitost plání, ale v Krušných horách se strání a z údolí line se bujarý život, tak rušný, jako život lidu dole pod horami. Krušné hory jsou veselé, rozjařující! V tato místa bude v zimě jezditi i půl Prahy, až jenom někteří zkusí, jak příhodný a krásný terén tu je. Sáňkaři znají tato místa velmi dobře; jsou mezi nimi sportovci, kteří vyjedou pětkrát za den vlakem z Hrobu do Nového Města a sjedou po rohačkách právě tolikrát za sebou po silnici až do Košťan sanicí 12 km dlouhou.“ Znalci jistě poznali „sanici“, dnes velmi frekventovanou silnici Hrob – Mikulov – Nové Město.

VYDÁVAL MAPY A PLÁNY – VĚTŠINU POPRVÉ V ČESKÉM JAZYCE

Vydal plány měst Loun, několikrát Duchcova, hradu Rýzmburk, tří pánevních okresů v měřítku 1:25 000, které neobsahovaly ani mapy ve středních Čechách. Na železnici vymáhal vhodnější spojení. Prováděl a organizoval první české turistické značení Krušných hor. Do té doby byly značeny systémem německého Gebirgsvereinu. Ještě v pozdním věku připravoval i několikadenní pěší a lyžařské túry po Krušnohoří. Výpravy ochotně provázel.

FUNKCIONÁŘ KLUBU ČESKOSLOVENSKÝCH TURISTŮ

V roce 1921 byl v Duchcově u založení nového odbor KČST. Krom náročné funkce řídícího učitele odbor také vedl, staral se o duchcovskou turistickou noclehárnu. Nově založenou Krušnohorskou župu KČST se sídlem v Mostě oživil. V letech 1926 - 1930 byl jejím předsedou. Přenesl sídlo župy do Duchcova. Odbory KČST Jáchymov, Chomutov, Most, Horní Litvínov – Louka, Teplice – Šanov, Ústí nad L. a Podmokly brzy přesvědčil o svém životním snu:

STAVBĚ PRVNÍ ČESKÉ CHATY V KRUŠNÝCH HORÁCH - NA BOUŘŇÁKU!

V roce 1923 přichází oficiálně s touto myšlenkou. V lyžařském Průvodci z roku 1924, píše vlastenecky: „My Češi máme již v každém pohoří několik rozhleden a chat, jenom Krušné hory jsou zanedbávány.“ Získával podporu nejen okolních odborů. K jeho šedesátinám ho charakterizuje v Turistickém obzoru v r. 1935 malíř a učitel Fr. Molík: „vyměřuje, rýsuje plány, jezdí do Prahy, intervenuje u vládních činitelů, píše články a četné žádosti, shání stavební materiál, vymáhá subvenci na úpravu cesty na vrchol hory, provádí úpravu cesty, vše řídí a přitom stejně jako perem, vládne lopatou, motykou, sekerou.“

V roce 1924 byla stavba chaty zařazena do programu ústředí KČST, který stavbu finančně podpořil. 15. 7. 1928 proběhlo slavnostní položení základního kamene za účasti 400 osob. Základní kámen s tímto datem najdeme dosud mezi kvádry kamenné podezdívky.

BOUŘŇÁK - SOUPEŘ KLÍNOVCE

Karel Lím nechtěl pouhou „dřevěnou útulnu“. V roce 1929 v Časopise turistů napsal:

„Dále se poohlédněte, jaké nádherné chaty si postavili Němci na našem pohraničí a nyní si pomyslete, kdyby na Krušných horách vedle jejich Keilbergpalast-hotelu, měli jsme my Češi, státní národ a mnohem početnější, jako první naši stavbu, nějakou dřevěnou útulnu, jakých oni mají po Krušných horách každých 10 km od sebe! Netvrdím, že druhá a ostatní české chaty v Krušných horách nemají býti skrovnější výpravy a třeba ze dřeva, ale soupeř Klínovce, co se týče krásy vyhlídky a vhodnosti lyžařského terénu, náš Bouřňák, musil míti chatu hotelovou, representační, odpovídající významu celostátního českého spolku turistického.“ (Keilberg = Klínovec)

Chata byla v provozu již od prosince 1929. Slavnostní otevření proběhlo 8. 6. 1930 za účasti 1.500 osob, i když pršelo. Majetek KČST, pořízený za 1,1 miliónu Kč, se v důsledku nedokonalého restitučního zákona po roce 1990 do majetku Klubu nevrátil.

Za pomoc děkujeme vnučce Karla Líma, učitelce Ivaně Skálové z Mostu a nadšenému severočeskému historikovi Pavlu Koukalovi (1944 – 2014) z Duchcova.


Fotografie k článku:

Karel Lím v roce 1935 jako 60.letý. Od duchcovského historika Pavla Koukala. Karel Lím na lyžích v Kapse na Moldavě rv Krušných horách oku 1899 Karel Lím: Lyžařský průvodce, titulní strana Část mapy Karla Líma Mostecko, Duchcovsko, Teplicko 12. červen 1927 stavba silnice na vrchol Bouřňáku Kladení základního kamene k chatě na Bouřňáku 15. 7. 1928 Přípravné práce na staveništi chaty na Bouřňáku 31.8.1927

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: