AKTUALIZACE: 9.10.2024
Publikováno: 01.02.2019
Rubrika: Osobnost turistiky /
Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory
TURISTÉ NA KARLA LÍMA NEZAPOMNĚLI
Od roku 2007 je Karel Lím v Síni slávy české turistiky. KČT a občané na něho nezapomněli.
Karel Lím je v Síni slávy české turistiky jako první z Oblasti KČT Ústecký kraj. Pojďme vzpomenout jak organizovaní turisté a občané na něho nezapomněli.
Foto: Jana Kaňovská
Odhalení pamětní desky 4. 10. 1975 na Bouřňáku se zúčastnilo dvacet příbuzných Karla Líma. Je umístěna nad základním kamenem z roku 1928. Za foto děkujeme jeho pravnučce Janě Kaňovské.
KRUŠNOHORSKÝ BUCHAR
V roce 1935, k jeho šedesátinám, pojmenovali značenou cestu Duchcov – Hrob – Bouřňák Cestou Karla Líma. Říkali mu právem Krušnohorský Buchar. V upomínku na průkopníka turistiky a lyžování v Krkonoších, také učitele, Jana Buchara (1858 – 1932). Slavnost otevření chaty na Bouřňáku se dostala do básně. Složil ji Karel Pastor z OKČST Teplice-Šanov; z básně vyjímáme: „My tu dnes radost pustíme ať létne – krajem hřímá – vykřiknem, že to práce je z Duchcova turisty Líma …“
DĚKUJI VÝHRADNĚ TURISTICE
Karel Lím žil pro spoluobčany. V prvním učitelském místě v Hrobu hrál v kapele, založil smyčcový orchestr, divadlo. K tomu učil až 128 dětí ve třídě! Vychoval vlastní 4 děti, postavil dům v Duchcově, bojoval za duchcovské památky, dbal na dodržování spisovného českého jazyka. V městečku Hrob, pod nedalekou horou Stűrmer, se stal propagátorem českého názvu Bouřňák. O těžké práci učitele později napsal: „Jsem přesvědčen, že za udržení svého zdraví při takové nelidské práci děkuji výhradně turistice, kterou jsem začal vykonávat“.
LÍMOVY TŮRY
Začátkem Protektorátu musel z pohraničí odejít také Karel Lím. Ve svých 63 letech jako řídící učitel ve výslužbě opustil Duchcov a milované Krušné hory. S manželkou našli byt u bratra v rodných Zeměchách. Pomáhal dále turistice v nedalekých Lounech. Jeho dcera vzpomínala: „Tatínkova turistická práce přesídlením neskončila. Pracoval usilovně v okleštěné župě turistické, ujal se vedení Turistického obzoru. V Lounech vypisoval programy výletů, které lounští nazvali “Límovy tury“… vyhledával terény za ztracené Krušné hory, pro lyžaře nejvíce na Džbánu, uveřejňoval je, organizoval a vodil lyžaře“.
BUSTA NA CHATĚ
V roce 1975 uctili občané z Duchcova památku Karla Líma. K 100. výročí jeho narození byla na chatě na Bouřňáku odhalena pamětní deska s bustou Karla Líma. Je umístěna nad základním kamenem z 15. 8. 1928. Autorem busty byl akademický sochař z Duchcova František Rabel (1921 - 2007). Od roku 1975 proto nese chata Límovo jméno. Hlavními iniciátory byli duchcovští občané Pavel Koukal a Miloslav Hudec.
ZIMNÍ SRAZ A POCHOD – KČT V ÚSTECKÉM KRAJI NEZAPOMNĚL
V roce 2004 se Karel Lím stal součástí loga republikového VIII. zimního srazu turistů v Krušných horách. Pořadatelé z tehdejší Oblasti KČT Most - Louny použili motiv z unikátní fotografie, pořízené v roce 1899 – Karel Lím na lyžích s jednou holí v údolí Kapsa na Moldavě. Od roku 2005 pořádá Dušan Petráš z TJ Sokol Duchcov a člen KČT Litvínov Pochod Karla Líma. Akce je zařazována do kalendáře turistických akcí.
TAKÉ KČT LOUNY NEZAPOMNĚL
Karel Lím je pohřben v rodných Zeměchách. Z nápisu na pomníku „Zasloužilý učitel“ nevyplývá jeho bohatá turistická činnost. Duchcovský historik Pavel Koukal vydal publikaci, uspořádal řadu výstav a přednášek o Karlu Límovi. Jeho výstava proběhla také v roce 2006 v Novém Hradě v Jimlíně u Loun. Poté k 50. výročí úmrtí Karla Líma připravili předseda OKČT Louny Tomáš Chaloupek a rodná obec malý pietní akt. Na hřbitov v Zeměchách přišlo 21. 9. 2008 v dešti několik turistů, starostka obce Jimlín-Zeměchy Ing. Jana Mikovcová, děti a učitelky místní školy. Lounsko si začalo připomínat slavného rodáka.
PAMĚTNÍ DESKA NA RODNÉM DOMĚ
Starostka obce Jimlín-Zeměchy slíbila, že se pokusí zajistit desku na rodném domě Karla Líma. Přes potíže svůj slib splnila, i když dům již Límově rodině nepatří. V rámci oslav 660 let obce Zeměchy a 100 let TJ Sokol Zeměchy 6. 6. 2014 proběhlo za velké účasti odhalení pamětní desky. Za krásného počasí přijely vnučky Karla Líma s dcerami, pravnučkami. Nechyběl duchcovský Dušan Petráš. Slavnosti se bohužel nedožil historik Pavel Koukal. Zemřel tři měsíce před slavností, 6. 3. 2014. Úvodní slovo měly paní starostka a Ing. Klára Zezulová z ústředí KČT. Obec uspořádala k výročím výstavu, na které se velkou měrou podílel rodák z Jimlína a nadšenec pro historii Mgr. Jíří Líšťanský. V archivu obecního úřadu objevil a vystavil zajímavé doklady z doby nedobrovolného pobytu Karla Líma za války v Zeměchách, mj. jak také v rodné obci nabádal spoluobčany k čistotě českého jazyka.
Příspěvek věnuji památce bývalému pracovníku Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem Pavlu Koukalovi z Duchcova. Poskytl nám řadu podkladů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.02.2021
Tyhle perličky z turistické historie jsou moc zajímavé. Dobře, že se na naše lidi, kteří dělali obětavě něco pro ostatní, nezapomíná. FV