O ČEM PÍŠE:
DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Nejvyšší stolová hora v oblasti Labských pískovců (723 m n. m.) |
Na vrcholu restaurace a turistický bufet. |
Kamenná rozhledna z roku 1864. |
Klíče se půjčují v bufetu pod rozhlednou. |
Výhled na České středohoří a Krušné hory. |
Drážďanská vyhlídka na Saské Švýcarsko. |
Naučná stezka Zapomenuté pohraničí. |
Dálková evropská trasa E3. |
Destinace: České Švýcarsko / Labské pískovce |
DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Nejvyšší stolová hora v oblasti Labských pískovců (723 m n. m.) • Na vrcholu restaurace a turistický bufet. • Kamenná rozhledna z roku 1864. • Klíče se půjčují v bufetu pod rozhlednou. • Výhled na České středohoří a Krušné hory. • Drážďanská vyhlídka na Saské Švýcarsko. • Naučná stezka Zapomenuté pohraničí. • Dálková evropská trasa E3. • Destinace: České Švýcarsko / Labské pískovce
AKTUALIZACE: 10.6.2024
Publikováno: 10.2.2020
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
ROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Rozhledna na Sněžníku patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Ústeckém kraji.
Rozhledna na Děčínském Sněžníku (též Vysoký Sněžník, něm. Hoher Schneeberg) v roce 2014 oslavila 150 let své existence. Třicet tři metrů vysoká kamenná věž patří k nejstarším a také nejkrásnějším svého druhu ve střední Evropě. Zajímavostí je, že původně šlo o trigonometrickou věž, která zároveň sloužila turistům (podobně dnes vznikají nové rozhledny díky mobilním operátorům). Už tehdy se myslelo na to, jak spojit praktický účel s profitem z cestovního ruchu.
Foto: Martin Zíka
Kamenná 33 metrů vysoká rozhledna na Děčínském Sněžníku je královnou mezi rozhlednami, a to nejen v Ústeckém kraji. Po rekonstrukci je turistům opět přístupná.
Děčínský Sněžník je jediná stolová hora Českého Švýcarska. Zatímco v sousedním Saském Švýcarsku mají větších či menších tzv. stolových hor hned několik (např. Grosser a Kleiner Zschirnstein, Königstein, Lilienstein, Pfaffenstein, Papstein a další), na české straně tzv. Labských pískovců najdeme přírodní dominantu tohoto druhu jedinou, zato však největší a nejvyšší. Ze všech světových stran je Děčínský Sněžník výrazným orientačním bodem, který nelze přehlédnout. Pohled na Sněžník je úchvatný zejména v době zimní inverze, kdy pluje v moři bílých mračen jako obrovská výletní loď.
JAKO Z FANTASY LITERATURY
Sněžník - plochá hora z turonského pískovce, který pamatuje doby dinosaurů (cca 80 milionů let nazpět), byla posunem zemských ker vyzdvižena ze dna dávného moře, aby se stala oblíbeným cílem turistů a horolezců. Vysoké hradby skal skrývají velký počet lezeckých cest (Herna, Sfinga, Titanic, Lebka...), takže v letní sezóně se zdejší krajinou rozléhá mezi zpěvem ptactva i veselý cinkot karabin. Turista blížící se ke Děčínskému Sněžníku po dálkové mezinárodní trase E3 se nemůže zbavit dojmu, že se ocitl ve scéně z knihy Ztracený svět (The Lost World) spisovatele A. C. Doyla. Kroužení pterodaktylů nad vrcholovou partií hory ve výšce 723 m n. m. by ani moc neudivilo.
DRSNÉ KLIMATICKÉ PODMÍNKY ŽÁDAJÍ NÁKLADNOU ÚDRŽBU
Samotnou rozhlednu na Děčínském Sněžníku zbudoval na vlastní náklady majitel panství hrabě František Antonín Thun (sídlící na Děčíně) v roce 1864. Určitě počítal s tím, že náklady vynaložené na bytelnou stavbu z pevného pískovce se mu díky turistickým návštěvníkům časem vrátí. Rozhledna vydržela dlouho bez úhony, nicméně drsné klima se i na této stavbě časem podepsalo. Rozhledna zde stojící půldruhého století (chráněna dnes jako technická památka) musela projít v letech 1992, 2014 a 2016 důkladnou rekonstrukcí (náklady přes 3 miliony korun), kdy byla turistům uzavřena. Ale nyní již můžete opět za mírný poplatek vystoupat jejích 173 schodů a užívat si skvělého kruhového rozhledu.
V BUFETU POD ROZHLEDNOU CENY MÍRNÉ, SLUŽBY SOLIDNÍ
Klíč od sněžnické rozhledny vám zapůjčí obsluha bufetu (dospělí 30 Kč, děti nad 110 cm, studenti, důchodci a ZTP 15 Kč). Provozní doba rozhledny a bufetu je od dubna do června 10.00 - 17.00, od června do srpna 9.00 - 19.00, od září do října 10.00 - 17.00, v zimních měsících je otevřeno pouze o víkendech a svátcích v čase 10.00 - 16.00. Rozhledna je uzavřena za nepříznivého počasí (když nejsou výhledy). V příjemném bufetu pod rozhlednou funguje běžné turistické občerstvení, tzn. teplé i studené nápoje, sušenky, cukrovinky, klobása, aj. (příjemně se tu sedí).
VÝLET NA SNĚŽNICKOU ROZHLEDNU
Většina návštěvníků přichází k rozhledně po silnici od Hřebenové boudy, kde je velké (placené) parkoviště a zastávka autobusu. Je to cesta nejkratší a nejpohodlnější. Turistům ale doporučuji krásnou trasu po zelené značce z Jílového přes obec Sněžník, která vás dovede zprvu po silnici a pak lesní stezkou až k rozhledně. Cestou lze si užívat krásných výhledových pasáží. Od rozhledny pak doporučuji navrátit se červenou trasou E3 přes Koňskou hlavu do Děčína.
PODDOLOVÁNO, ALE FLUORITOVÁ ŠACHTA UŽ POMALU ZANIKÁ
Na jižním svahu Děčínského Sněžníku fungovala v letech 1955 až 1995 šachta na fluorit. Bylo otevřeno celkem osm ložisek, kde v dávné minulosti fluoritové žíly vyplnily v dobách aktivní tektonické činnosti pukliny v pískovcových sedimentech. Pamětníci, kteří zde pracovali, vyprávěli o nádherné krystalické výzdobě, kterou zde fluorit vytvářel. Dokonce se tradovalo, že pod horou se má nacházet velké podzemní jezero. Těžko to ověřit, neboť všech 21 km chodeb pod Sněžníkem je dnes nepřístupných. Bez údržby se některé úseky již zavalily. K tomuto tématu doporučuji si rozkliknout zajímavou reportáž v odkazu pod článkem.
U ROZHLEDNY NA SNĚŽNÍKU ZAČÍNÁ NAUČNÁ STEZKA ZAPOMENUTÉ POHRANIČÍ
Přímo u rozhledny začíná naučná stezka Zapomenuté pohraničí, vedoucí souběžně s červenou trasou E3 přes Ostrovské skály, Rájec a Petrovice, Krásný Les až do Adolfova. Na její trase dlouhé 25 kilometrů je 19 informačních panelů s historickými místopisnými informacemi. Adolfov je zrovna jedno z míst, kterému by velmi prospělo obnovení provozu na Kozí dráze, neboť je to jinak místo veřejnou dopravou nedostupné, a tak i tato naučná stezka není tolik navštěvovaná, jak by mohla být. Inu, i dnes zapomenuté pohraničí.
SYMBIÓZA S KOZÍ DRÁHOU - JEĎTE PODKRUŠNOHORSKÝM MOTORÁČKEM
Turistické výlety na Děčínský Sněžník se dlouhá léta podnikaly hlavně prostřednictvím romantické železniční lokálky, které se přezdívá Kozí dráha. Protože má tato trať význam pro cestovní ruch i v současné době, byl její turistický provoz v letní sezóně obnoven díky podpoře Ústeckého kraje. Kozí dráha, po které nyní jezdí Podkrušnohorský motoráček, se tak přidala k dalším devíti turistickým tratím v Ústeckém kraji. Umožňuje podnikat krásné výlety nejen na Sněžník, ale i do Tiských stěn, na hrad Blansko, k Erbenově vyhlídce nebo k sportovnímu areálu v Telnici. Tam železniční spojení zatím končí. V roce 2024 se plánuje prodloužení provozu Kozí dráhy do Krupky (památky UNESCO), k lanovce na Komáří vížku (Krušnohorská magistrála) či k hradu Kyšperku.
BUSEM NA SNĚŽNÍK
Pokud byste se chtěli na Sněžník vydat autobusovou dopravou z Děčína, pak vězte, že toto spojení je na tak zajímavou lokalitu bohužel poddimenzované a může se vám stát, že v době houbařské či běžkařské sezóny se už do autobusu ani nevejdete (ověřeno dle vlastní zkušenosti).
Proto doporučujeme cestovat z Jílového do obce Sněžník, odkud jezdí pravidelná doprava mikrobusem. Při té příležitosti můžete navštívit jílovský zámek. Do Jílového jezdí autobusy DÚK z Děčína a Libouchce a v letní sezóně o víkendech též turistický Podkrušnohorský motoráček (Kozí dráha).
BĚŽNÁ PROVOZNÍ DOBA ROZHLEDNY + BUFETU
1. 4. - 30. 6.
pondělí - pátek: 10.00 - 17.00 hodin / sobota, neděle, svátky: 9.00 - 17.00 hodin
1. 7. - 31. 8.
pondělí - neděle: 9.00 - 19.00 hodin
1. 9. - 31. 10.
pondělí - pátek: 10.00 - 17.00 hodin / sobota, neděle, svátky: 9.00 - 17.00 hodin
1.11. - 31. 3.
pondělí - pátek: zavřeno / sobota, neděle, svátky: 10.00 - 16.00 hodin
Vstupné v roce 2022 činilo 30 Kč (platí se vratná záloha za klíč 100 Kč). Za nepříznivých povětrnostních podmínek je bufet s rozhlednou vždy uzavřen.
Dostupnost po značených trasách:
Přímo kolem rozhledny vede dálková červená mezinárodní trasa E3 v tomto úseku z Petrovic do Děčína.
Krásná turistická trasa vede k rozhledně po zelené značce z Jílového, která dál pokračuje přes Maxičky a Čertovu vodu labským kaňonem do Děčína (vydatný vejšlap cca 22 km).
Přímo u rozhledny na Děčínském Sněžníku začíná 25 km dlouhá naučná stezka Zapomenuté pohraničí. Vede krásnými krajinnými úseky. Bohužel končí v Adolfově, kde nenavazuje žádné dopravní spojení.
Rozhledna je dostupná na kole po cyklotrase 3017A z obce Sněžník od Hřebenové boudy.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
160 LET ROZHLEDNY NA DĚČÍNSKÉM SNĚŽNÍKUHŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
NAUČNÁ STEZKA ZAPOMENUTÉ POHRANIČÍ
PAMÁTNÍK HOROLEZCŮ V OSTROVĚ
PASTÝŘSKÁ STĚNA
VÝLET NA RŮŽOVSKÝ VRCH
SOCHAŘI DĚČÍNU 2024
SKALNÍ MĚSTO TISÁ
ZMĚNA ČERVENÉ E3 ÚSEK OSTROV - ADOLFOV
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.02.2020
Výstižné, vysvětlující s inverzními snímky, které se povedou jednou, dvakrát za turistův život. Díky. V. Novotný
Komentováno: 09.11.2021
OK, na Sněžník jezdí fotografové ráno, právě lovit mlhy. Je to častěji, ale musí se tam turista odhodlat brzo ráno. Je to náročné pro mne na vstávání :-) Karlos V
Komentováno: 27.02.2023
Navštívili jsme Sněžník při padesátém ročníku Posledního puchýře, který se konal v Krupce. Počasí bylo mizerné a tak rozhledna i bufet byly zavřené. Tak jsme útratu nechali jinde. R.V.