Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 26.4.2019

AKTUALIZACE: 8.7.2019

Technická památka

Rubrika: Technická památka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

DRÁHA NÁRODNÍHO PARKU OSLAVILA PÁTÉ VÝROČÍ

Pod označením U28 se skrývá železniční linka umožňující objevovat krásy Děčínska, Saského Švýcarska i Českého Nizozemí.

O víkendu 6. a 7. července 2019 se v Krásné Lípě a Sebnitz uskutečnily oslavy 5. výročí propojení železniční trati mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz. Po téměř sedmdesáti letech se 5. července 2014 otevřelo spojení na mezinárodní trati mezi Děčínem a Rumburkem, které turistické veřejnosti zpřístupňuje mnohé atraktivní cíle na českém i německém území v oblasti Národních parků České Švýcarsko a Sächsische Schweiz.

5 let Dráhy národního parku

Foto: archiv pořadatele

Program oslav pátého výročí Dráhy národního parku.

Není tedy náhodou, že železniční likna U28 se oficiálně nazývá Dráhou národního parku. Většina jejích zastávek je zároveň výchozím místem značených turistických tras směřujících do atraktivních míst Labských pískovců a Šluknovské pahorkatiny.

VLAKEM DO SASKÉHO ŠVÝCARSKA

Například z Dolního Žlebu se můžete vypravit na vyhlídku Grosser Zschirnstein. Ze zastávky Schmilka - Hirschmühle jste za chvilku na stolové hoře Kaiserkrone nebo můžete přívozem přejet Labe a udělat si exkluzivní výlet přes skalní věže Schrammsteine do Bad Schandau. V lázeňském městečku Bad Schandau lze přestoupit na tramvaj do Křinického údolí (Kirnitzschtalbahn). Ze stanice Rathmansdorf vede krásná značená cesta nad labským údolím na stolové hory Lilienstein a Königstein. Zastávka Porsdorf se zase hodí těm, kdo se chtějí podívat na slavný vyhlídkový most Bastei nebo hrad Hohnstein. V Sebnitz je celá řada zajímavých cílů, pro rodiny s dětmi bude asi nejzajímavější Park pravěku (Urzeitpark Sebnitz).

ŽELEZNIČNÍ PÁTEŘ ČESKÉHO NIZOZEMÍ

Jakmile Dráhou národního parku přejedete zpátky do Česka, ocitnete se v regionu nazývaném České Nizozemí (Böhmische Niederland), což je sakrálními památkami a rozhlednami proslulé Šluknovsko. V Mikulášovicích můžete po modré značce vyběhnout na kopec Tanečnice a ze stejnojmenné rozhledny obdivovat místa, která jste projížděli vlakem. Ze zastávky Lipová vede krásná cesta přes Vlčí prameny na Anenský vrch (křížová cesta) a dál přes Lobendavu dojdete až na nejsevernější bod České republiky. Ozdobou města Šluknova je renesanční šluknovský zámek a památná křížová cesta (nejstarší v regionu). Na vlakové stanici v Rumburku Dráha národního parku končí. Můžete zde přestoupit na další vlakové a autobusové spoje nebo vyrazit do města zkoumat zajímavé historické památky.

JAK TO JEZDÍ V ROCE 2019

Dráha Národního parku (Děčín - Bad Schandau - Sebnitz - Mikulášovice - Šluknov - Rumburk) jezdí podle pravidelného řádu ve všední den i o víkendu. V roce 2019 odjíždí z Děčína turisticky zajímavé spoje v časech 5.25, 6.41, 8.41, 10.41, 12.41, 14.41, 16.41, 18.41 a 20.41. Z Rumburku zpět na Děčín vlaky odjíždí: 7.28, 9.20, 11.20, 13.20, 15.28, 17.28, 19.20. Dopravu zajišťuje nízkopodlažní vozidlo s prostorem pro omezený počet jízdních kol a kočárků. Na lince U28 platí tarif Dopravy Ústeckého kraje, který lze využít i pro průjezd vlakem přes německé území. Úplný jízdní řád linky U28 s dalšími informacemi najdete na www.dopravauk.cz.

PRO TURISTY SKVĚLÁ DOPRAVNÍ SLUŽBA

Členové Klubu českých turistů z celého Ústeckého kraje využívají Dráhu národního parku hojně. Je to totiž nejlepší a ekologicky nejšetrnější způsob jak se dostat do jednoho z nejkrásnějších regionů střední Evropy. Jako skvělý celodenní výlet mohu doporučit vystoupit na zastávce Porschdorf a po červené trase si projít malebné údolí říčky Sebnitz (kudy vede i Dráha národního parku) až do Dolní Poustevny (cca 20 km - trasa není vhodná pro kola). Cestou potkáte bezpočet železničních mostů a pěších lávek, z čehož je patrné, jak bylo technicky náročné tuto trať vybudovat.

Fotografie k článku:

5 let Dráhy národního parku Dráha národního parku - České Nizozemí Dráha národního parku - most ve Vilémově Dráha Národního parku - stanice Šluknov Dráha Národního parku - Gossdorf Kohlmühle Červená turistická trasa údolím říčky Sebnitz. Kirnitztalbahn - tramvaj v hlubokých lesích Saského Švýcarska

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: