O ČEM PÍŠE:
MIKULOVSKÝ OKRUH
Délka okruhu: 18 km |
Převýšení 500 m |
Nejvyšší bod: Pramenáč 909 m n. m. |
Chata Vitiška |
Štola Lehnschafter |
Vyhlídka Vlčí kámen |
Památky v Dubí (bus) |
2 stanice Moldavské horské dráhy |
Destinace: Krušné hory |
MIKULOVSKÝ OKRUH
Délka okruhu: 18 km • Převýšení 500 m • Nejvyšší bod: Pramenáč 909 m n. m. • Chata Vitiška • Štola Lehnschafter • Vyhlídka Vlčí kámen • Památky v Dubí (bus) • 2 stanice Moldavské horské dráhy • Destinace: Krušné hory
AKTUALIZACE: 23.10.2022
Publikováno: 05.3.2020
Rubrika: Turistická trasa
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
MIKULOVSKÝ OKRUH
Dobře míchaný koktejl zážitků v Krušných horách nabízí místní černá trasa nad Dubím.
Chtěli byste podniknout jednodenní výlet, během něhož se projdete krásnou přírodou, odměníte se parádními výhledy do krajiny, ocitnete se pod zemí i v nadoblačných výšinách, setkáte se s historií, ochutnáte jízdu horskou dráhou a ještě přitom podáte solidní sportovní výkon? V tom případě přijměte pozvání na Mikulovský okruh v Krušných horách.
Foto: Martin Zíka
Výlet po Mikulovském okruhu v Krušných horách můžeme začít na nádraží v Dubí. Jezdí sem turistické vlaky z Mostu.
Mikulovský okruh je horská trasa spojující městečko Dubí s rekreační obcí Mikulov v lokalitě Bouřňák. Trasa místně značená černou značkou měří celkem 18 kilometrů a má půlkilometrové převýšení (tedy 500 m vzhůru do Krušných hor a pak zase stejně dolů do údolí potoka Bystřice). Nejvyšším bodem na trase je hora Pramenáč (909 m n. m.), která je současně nejvyšším vrcholem Teplicka.
NEJPRVE SE PROJEDEME HORSKOU DRÁHOU
Jako výchozí bod výletu doporučuji úvraťovou stanici Dubí, která se nachází na trase Moldavské horské dráhy vedoucí z Mostu do Moldavy v Krušných horách. Jízda touto báječnou lokálkou vám ušetří hodně námahy a navíc si můžete zážitek železniční nostalgie umocnit návštěvou soukromého drážního muzea, které je přímo v objektu stanice (viz odkaz pod článkem). Odtud se vydáte vzhůru po černé značce Mikulovského okruhu, která kus cesty směřuje souběžně se zelenou turistickou trasou.
PŘES OBORU JEDLOVEC NA PRAMENÁČ
V zatáčce u obory Jedlovec vstoupíte brankou do oploceného areálu, přičemž opustíte zelenou značku a dále se budete držet pouze černé. V další prudké zatáčce se můžete na chvilku zastavit u pomníčku označujícího hrob ruského vojáka. Ten zde padl 8. května 1945. Pomníček je tak trochu mementem doby, protože po roce 1989 byl několikrát poničen vandaly (tzn. hlupáky, kteří si neumějí v hlavě dát věci do patřičných souvislostí). U pomníčku prudce zatočíme cestou vlevo, opustíme oboru Jedlovec a stoupáme k Pramenáči.
SKALNÍ VYHLÍDKY POD PRAMENÁČEM
Cestou k Pramenáči dobře sledujte levou stranu cesty, abyste neminuli nepříš výrazné skalní kupy, ze kterých je parádně vidět celé Teplicko a velká část Českého středohoří. Rozhled z nich je mnohem lepší, než se samotného Pramenáče, k jehož vrcholu vede odbočka u zastřešeného odpočívadla. To je to správné místo pro svačinu, můžete se přitom kochat výhledem na Bouřňák. Na vrcholu Pramenáče stojí lany ukotvený kříž, důkaz toho, že to tady umí pořádně foukat, takže větrovku nezapomeňte doma ani v létě.
PIVEČKO NA VITIŠCE
Z Pramenáče nás trasa Mikulovského okruhu vedená po pěkné lesní cestě dovede k proslulé turistické chatě Vitiška, kde se dá též dobře občerstvit i objednat ubytování, pakliže byste okolí kolem Bouřňáku a Moldavy měli zájem prozkoumávat více dní (a stojí to za to). Ubytování zde má ryze turistický charakter, kterému odpovídá i dobrá cena. Od chaty Vitiška trasa klesá panoramatickou cestou nad Mikulovským tunelem k železniční zastávce Mikulov.
JE LIBO NAHLÉDNOUT DO ÚTROB PRAMENÁČE?
Železniční stanice Mikulov v Krušných horách může být v případě nedostatku času a sil cílem výletu. Vyčkejte na lokálku, která se vynoří z tunelu. V případě, že se rozhodnete pokračovat, určitě doporučuji návštěvu historické stříbrné štoly Lehnschafter, kde se například dozvíte, že celé úbočí Pramenáče, na kterém jste před chvílí stáli, je doslova prošpikováno chodbami středověkých dolů (o tom píši v jiném článku). Prohlídku štoly doporučuji určitě objednat předem, zájem turistů bývá značný.
VLČÍ KÁMEN NABÍZÍ DALŠÍ VÝHLEDY
Za Mikulovem se černá trasa spojuje s modrou a spolu nás dovedou ke skalní vyhlídce Vlčí kámen. To je poslední místo na na trase Mikulovského okruhu , kde se nám otevírá dobrý výhled do kraje. Vzápětí modrou značku opustíme a černá značka v jednom místě přecházející trať Moldavské horské dráhy nás dovede až do horního Dubí, kde jsou proslulé Tereziny lázně. Ty jsou ale běžným turistům zavřeny, proto doporučuji sejít kousek níže ke krásnému kostelu Neposkvrněného početí panny Marie. Je to údajně nejsevernější stavba benátského typu v Evropě. U něho lze příjemně relaxovat a nebo se občerstvit v restauraci. V blízkosti kostela je též autobusová zastávka, odkud jezdí autobusy do Teplic.
NEBO ÚDOLÍM BYSTŘICE VZHŮRU NA VLAK
Jste-li vytrvalci a rozhodnete-li se celý Mikulovský okruh dokončit, můžete se vydat údolím potoka Bystřice nahoru k nádraží Dubí vzdálenému 2,5 km. V tomto úseku ale nic zajímavého nečekejte. Dobře odhadněte síly, abyste stihli lokálku. Anebo můžete ještě vyzkoušet malý okruh naučné stezky Paraplíčko - Dubí.
Dostupnost po značených trasách:
Celá trasa Mikulovského okruhu je vyznačena černým svislým pruhem v bílém poli.
V úseku stanice Dubí - obora Jedlovec vede Mikulovský okruh souběžně se zelenou.
V Úseku Mikulov - Lesní potok vede Mikulovský okruh souběžně s modrou.
U chaty Vitiška pod Pramenáčem se Mikulovský okruh potkává s dálkovou červenou trasou E3.
U chaty Vitiška pod Pramenáčem se Mikulovský okruh potkává s Krušnohorskou magistrálou 23.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ÚVRAŤOVÉ NÁDRAŽÍ V DUBÍVLČÍ KÁMEN V KRUŠNÝCH HORÁCH
MIKULOVSKÁ ŠTOLA LEHNSCHAFTER
MOLDAVSKÁ DRÁHA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.06.2020
Dobrý den, Váš článek obsahuje nepřesnost, obora Jedlovec je celoročně uzavřená, branky jsou zajištěny zámky, což jsme včera zjistili při cestě z Pramenáče do Dubí. Ještě loni byly branky opravdu otevíratelné.
Komentováno: 19.06.2020
Skutečnost je taková, že obora není/nebude veřejnosti přístupná. Tur. cesty přeoznačené, návštěvní řád z branek odstraněn. Děkujeme spol. Lesy Sever s r.o. za vřelí postoj k turismu a milovníkům zdejší krajiny.
Komentováno: 19.08.2020
Je to tak. Zastavil jsem se dnes cestou z Cínovce u bývalé zastávky Liščí doupě. Branka do obory je opravdu trvale zavřená. Ovšem chápu, že si lesníci/myslivci nechtějí komplikovat život kvůli občas agresivním jelenům.