O ČEM PÍŠE:
HRAD KRUPKA
Zbytky středověkého hradu |
Vyhlídka s restaurací |
Pomník básníka Goetheho |
Pod hradem turistické infocentrum a hasičské muzeum |
Naučná stezka Po stopách horníků |
Modrá turistická trasa ke štole Starý Martin |
Lokalita: Krupka - památkově chráněná zóna |
Destinace: Krušné hory |
HRAD KRUPKA
Zbytky středověkého hradu • Vyhlídka s restaurací • Pomník básníka Goetheho • Pod hradem turistické infocentrum a hasičské muzeum • Naučná stezka Po stopách horníků • Modrá turistická trasa ke štole Starý Martin • Lokalita: Krupka - památkově chráněná zóna • Destinace: Krušné hory
AKTUALIZACE: 3.8.2024
Publikováno: 17.12.2021
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
HRAD KRUPKA A POMNÍK VELKÉHO BÁSNÍKA
Pevnost nad hornickým městečkem láká návštěvníky na titul UNESCO.
Mezi turisticky nejzajímavější oblasti východní části Krušných hor patří okolí města Krupka na Teplicku. Kromě mnoha pamětihodností vztahujících se k středověké důlní činnosti, které jsou dnes pod názvem „Hornická krajina Krupka“ zařazeny mezi památky UNESCO, zde můžeme navštívit zbytky kdysi významného hradu.
Foto: Martin Zíka
Z hradu Krupka se do dnešních dnů dochovala pouze základní plošina a skromné zbytky zdí a jižní věže, která dnes slouží jako atraktivní vyhlídka.
Přestože se z hradu Krupky dochovaly jen skromné zbytky zdiva, patří nepochybně mezi nejkrásnější a také nejnavštěvovanější vyhlídková místa severních Čech. V roce 2022 se v Krupce uskutečnil jubilejní 50. ročník celostátního turistického srazu „Za posledním puchýřem“ a hrad se stal jedním z atraktivních cílů akce.
ŠPETKA KRUPSKÉ MINULOSTI
Původně královský hrad Krupka nechal postavit na skalním ostrohu vybíhajícím nad jedním z mnoha krušnohorských údolí pravděpodobně Václav II nebo Jan Lucemburský (informace o zakladateli se různí). O tom, že dnes již zaniklé panské sídlo mělo ve středověku strategický význam, svědčí fakt, že mezi jeho majiteli se postupně vystřídala dlouhá řada pánů, kteří se psali z Koldic, z Vřesovic, ze Šumburka, ze Starschedlu, ze Šlejnic, z Kolovrat, z Valdštejna, z Maltzanu, z Rožmitálu, z Vartenberka, z Vřesovic a ze Šternberka. Poslední pánové hrad Krupka opustili kolem roku 1621. Chátrající pevnost ještě využívala různá vojska nejvíce během třicetileté války. V letech 1695–1697 nechali Šternberkové ve zřícenině postavit s využitím materiálu z trosek úřední dům zvaný Horský zámek. V něm sídlil vrchnostenský horní úřad. Později byl přestavěn na výletní restauraci, která funguje do dnešních dní pod názvem Růžový hrádek.
HRAD KRUPKA NAVŠTĚVUJÍ LÁZEŇŠTÍ HOSTÉ Z TEPLIC
Klienti nedalekého lázeňského města Teplice navštěvují hrad Krupka s velkou oblibou. Nedávno proběhla rekonstrukce jeho vstupní brány a na hradě funguje vyhlášená restaurace. Také vyhlídka vybudovaná ze zbytků hlavní hradní věže, která byla kvůli dělostřelecké pozici postrachem širokého okolí zejména v době třicetileté války, je lákavým cílem výletníků.
DO KRUPKY ZAVÍTAL I BÁSNÍK A CESTOVATEL GOETHE
Během svých pobytů v teplických lázních hrad několikrát navštívil i básník J. W. Goethe. Ten si zříceninu hradu nakreslil a k tomu si poznamenal, že rozpad věže (1807) způsobilo to, že sloužila dlouhý čas jako zdroj kamenů a kvádrů pro stavební činnost v jeho okolí. Pobyt tohoto literáta připomíná pomníček u jižní okrouhlé věže. Krupku několikrát navštívil též skladatel Richard Wagner a v roce 1872 i spisovatel Jan Neruda.
HORNICKÁ ČINNOST V OKOLÍ HRADU KRUPKA
Název města Krupka je odvozen od staročeského slova krupý, tedy velký, rozlehlý. Příznivou podmínkou rozvoje byla těžba cínu a stříbra probíhající zde po staletí. Tvrdí se, že v okolí Krupky se rýžoval cín již v době bronzové. První zmínka o těžbě cínu v Krupce pochází již z roku 966. Město samotné zmiňuje listina z roku 1330 v souvislosti s tím, že Jan Lucemburský město i s hradem věnoval rodu Koldiců. Po husitských válkách (hrad Krupka dobil Jakoubek z Vřesovic) se ve svazích kolem Krušných hor začalo čile kutat. Bohaté rudné žíly byly zdrojem prosperity hlavně v 15. a 16. století. Konaly se zde trhy, byl zde pivovar, obchod se solí... Počátkem 19. století se v okolí Krupky objevily první uhelné doly.
NA HRAD KRUPKU VEDE TRASA KRUPSKÉ SMYČKY
V Krupce aktivně působí již přes půl století odbor Klubu českých turistů. Jeho člen Josef Bursík zde v roce 1972 uspořádal první dálkový pochod s názvem „Za posledním puchýřem“, který se později začal organizovat na různých místech České republiky jako oficiální ukončení turistické sezóny. V roce 2022 se v Krupce uskutečnil padesátý jubilejní ročník. Na tuto tradici navazuje turistický pochod Krupská smyčka, který se koná každoročně v polovině září (viz odkaz pod článkem).
VÝLET KOLEM HRADU KRUPKA
Krupka je také významnou křižovatkou turistických cest umožňujících podniknutí pěkných výletů různé náročnosti, od nedělní procházky na hradní vyhlídku až po vydatnou túru úbočím Krušných hor. Ale i toto téměř půlkilometrové převýšení můžete lehce zdolat s pomocí lanovky, jejíž dolní stanici najdete v Bohosudově. Ta vás vyveze na Komáří Hůrku (808 m. n. m) odkud se můžete vydat několika různými turistickými trasami zpět do Krupky. Pěkná trasa vede naučnou stezkou Po stopách horníků kolem Kotelního jezírka. Delší varianta vede modrou trasou přes zříceninu hradu Kyšperk. Zajímáte-li se právě o hornické památky, lze z Komáří Hůrky seběhnout horskou silnicí k prohlídkové štole Starý Martin.
Hrad Krupka je otevřen denně od 11 hodin. Na informačním středisku v Krupce je možné v prázdninovém období domluvit prohlídku hradu s průvodcem.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem hradu vede modrá turistická trasa z Bohosudova na Přední Cínovec.
Zelená turistická trasa prochází historickou částí města Krupka a vede až na Komáří Hůrku.
Žlutá turistická trasa vás dovede od informačního centra v Krupce k dolnímu stanovišti lanové dráhy z Bohosudova na Komáří vížku.
Z hradu se můžete vydat naučnou stezkou Po stopách horníků k prohlídkové štole Starý Martin.
Pod hradem prochází městskou částí Krupky cyklotrasa 3087
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ŠTOLA STARÝ MARTIN V KRUPCESEDMIHŮRSKÁ VYHLÍDKA
HRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
HRAD KYŠPERK V KRUŠNÝCH HORÁCH JE UZAVŘEN
MĚDNÍK - KRUŠNÝ KOPEC V KRUŠNÝCH HORÁCH
ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM CHODÍME JIŽ PŮL STOLETÍ
MIKULOVSKÁ ŠTOLA LEHNSCHAFTER
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA V KRUPCE
S KOLEM NA KOMÁŘÍ VÍŽKU
KRUPSKÁ SMYČKA - POCHOD HORNICKOU KRAJINOU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: