O ČEM PÍŠE:
BITVA U CHLUMCE
Válečná událost: 29. - 30. srpna 1813. |
Historicky třetí a největší bitva u Chlumce pod Nakléřovským průsmykem v Krušných horách (r. 1040, 1126, 1813). |
Porážka napoleonského vojska generála Vandamma spojeneckou armádou Rakouska, Ruska a Pruska. |
Celkem cca 20 tisíc padlých a raněných. |
Naučná stezka s několika památníky |
Každoroční rekonstrukce bitvy pod kopcem Horka u Chlumce (7. 9. 2024) |
Vstupné 80 Kč (2024). |
Lokalita: Chlumec (Ústecký kraj) |
Destinace: Krušné hory |
BITVA U CHLUMCE
Válečná událost: 29. - 30. srpna 1813. • Historicky třetí a největší bitva u Chlumce pod Nakléřovským průsmykem v Krušných horách (r. 1040, 1126, 1813). • Porážka napoleonského vojska generála Vandamma spojeneckou armádou Rakouska, Ruska a Pruska. • Celkem cca 20 tisíc padlých a raněných. • Naučná stezka s několika památníky • Každoroční rekonstrukce bitvy pod kopcem Horka u Chlumce (7. 9. 2024) • Vstupné 80 Kč (2024). • Lokalita: Chlumec (Ústecký kraj) • Destinace: Krušné hory
AKTUALIZACE: 6.9.2024
Publikováno: 15.9.2022
Rubrika: Pozvánka na akci / Naučná stezka
Region: Ústecko • Destinace: Krušné hory
BITVA U CHLUMCE 2024
V roce 2024 uplyne 211 let od vojenského střetu s armádou císaře Napoleona.
Historické zdroje uvádějí, že ve dnech 29. až 30. srpna roku 1813 se v okolí Chlumce, Přestanova, Stradova, Žandova a Telnice odehrála nejvýznamnější tzv. napoleonská bitva na území Čech. Byl to jeden z nejkrvavějších válečných střetů té doby, ve které se kolem Chlumce dostalo do křížku 130 000 příslušníků čtyř armád. Výsledkem bylo více než 20 000 padlých francouzských, ruských, rakouských i pruských vojáků, ale hlavně porážka armády napoleonského generála Vandamma.
Foto: Martin Zíka
Každoročně začátkem září hřmí děla u města Chlumce. Děje se tak na paměť výročí slavné bitvy, v níž bylo poraženo vojsko císaře Napoleona a tím bylo zabráněno jeho vpádu do Čech.
BITVA U CHLUMCE - tuto tragickou, leč přesto významnou událost připomínají nejen monumentální památníky a pomníky rozmístěné v okolí Chlumce, ale také každoroční sraz fanoušků vojenské historie doprovázený dobovými ukázkami bitvy. Město Chlumec akci pořádá ve spolupráci s Historickým spolkem města Bílina a vojenským spolkem Colloredo Mansfeld Teplice. Je to velkolepá vojenská paráda na bojišti Pod Horkou. Pochopitelně s doprovodným programem za hojné účasti přihlížejících diváků.
V ROCE 2024 OSLAVÍME VÝROČÍ 211 LET OD BITVY U CHLUMCE
Jak fotografie z „bitevní vřavy“ ukazují, fanoušci válečného kumštu si dávají velmi záležet na kvalitě a věrnosti výstroje i výzbroje. Je možné si detailně prohlédnout mundůry a výbavu různých armád a vyslechnout ohlušující hřmot výstřelů z pušek, kanónů doprovázený ržáním koní. Nejmocnějším zážitkem jsou však salvy z kanónů rakouské armády, které jsou nejen ohlušující, ale divák také pocítí tlakovou vlnu.
BITVA U CHLUNCE 2024 BUDE TRADIČNĚ POD CHLUMECKOU HORKOU
Velké rekonstrukci slavné bitvy u Chlumce (211 výročí) budou předcházet menší střety vojsk ve dnech 4. až 6. 9. 2024 ( Petrovice, Tisá, Telnice, Velké Chvojno). Hlavní bitva se koná tradičně v sobotu.
PROGRAM:
STŘEDA 4. 9. 2024
od 20.30 hodin proběhne ozbrojená šarvátka u Kostela v Petrovicích
ČTVRTEK 5. 9. 2024
V 11.30 hodin se přeživší vojenská skupina přesouvá pochodem z Petrovic do Tisé.
Od 13.00 hodin dojde ke střetu v Malých Tiských skalách.
Od 16.00 hodin proběhne šarvátka u jezera Oprám ve Varvažově.
V 19.00 hodin začíná střetnutí ve Velkém Chvojně.
PÁTEK 6. 9. 2024
V 10.15 hodin začíná pietní akt k uctění obětí bitvy u Chlumce v Telnici.
V 18.00 hodin vyráží pochod armád Chlumcem, který v 19.00 hodin vyvrcholí bohoslužbou u kaple na Horce (nad bojištěm).
Sobota 7. 9. 2024 - HLAVNÍ BITVA
od 11.00 hodin - Zahájení akce - stánky, ukázky zbraní, hudba, atd.
od 15.00 hodin - Bitevní ukázka BITVA U CHLUMCE
od 16.20 hodin - Střelba na cíl od Dělostřelců z Dobrušky
od 16.30 hodin - autogramiáda Václava Vydry
od 17.30 hodin - Bitevní ukázka BITVA U VARVAŽOVA
od 18.15 hodin - defilé vojsk čtyř zúčastněných armád.
Vstupné na sobotní program 80 Kč.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
NAUČNÁ HISTORICKÁ STEZKA
Bitva u Chlumce se odehrála na několika místech, která dnes připomínají pomníky propojené žlutou naučnou historickou stezkou s 12 zastaveními (zde informační tabule ke každé události). Výchozí místa devítikilometrové trasy (s možností letního koupání a občerstvení), jsou v Přestanově a Varvažově, kam se dá dobře dopravit autobusem z Ústí nad Labem, Teplic i Děčína. O roku 2022 se můžete do této lokality dopravit v letní sezóně též historickým vláčkem (Podkrušnohorský motoráček T11). Ten jezdí pravidelně o víkendech a svátcích z Děčína do Telnice (vzdálené od Varvažova necelé dva kilometry).
ZAJÍMAVÁ ZASTAVENÍ PŘIPOMÍNAJÍCÍ BITVU U CHLUMCE (r. 1813)
RUSKÝ POMNÍK – litinový jehlan se sochou bohyně vítězství Niké a lvy byl vztyčen již roku 1835 za účasti hlav států, které se podílely na vítězné bitvě jako spojenci proti Napoleonovi. Byli to rakouský císař Ferdinand, ruský car Mikuláš a pruský král Bedřich III. Pomník byl postaven na paměť 4000 padlých ruských vojáků vedených generálem Ostermannem - Tolstým.
HROMADNÝ HROB – ukrývající ostatky téměř 10 000 vojáků zahynuvších v bitvě u Chlumce.
FRANCOUZSKÝ POMNÍK s barokní kaplí z roku 1911 je umístěn na místě hlavní bitevní linie, kde ruské dělostřelectvo s gardami pěchoty zastavilo za cenu obrovských ztrát tlak Francouzů.
KAPLE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE NA HŮRCE – barokní kaple byla postavena již v letech 1690 - 1691 na paměť odvrácení moru. Nicméně v bitvě u Chlumce zde měl velitelské stanoviště francouzský generál Vandamme.
JUBILEJNÍ POMNÍK – byl slavnostně otevřen dne 29. 8. 1913 u příležitosti stého výročí bitvy u Chlumce. Uvnitř se nachází výstavka věnovaná této události.
VANDAMMŮV POMNÍK – označuje místo, kde byl ruskými kozáky zajat vrchní velitel francouzských oddílů generál Dominik René Vandamm.
PRUSKÝ POMNÍK – v novogotickém slohu byl vztyčen již roku 1817 na památku padlých pruských vojáků vedených generálem Kleistem.
RAKOUSKÝ POMNÍK – z roku 1825 připomíná vítězné odražení francouzských vojsk. Litinový obelisk s reliéfem rakouského generála Colloredo-Mansfelda a rakouským orlem nese oslavný věnec na vrcholu.
KLEISTŮV POMNÍK – byl vztyčen roku 1913 v Nakléřově rovněž ke stému výročí bitvy u Chlumce. Právě tudy pruský generál Kleist přešel hory ze Saska a se svými vojáky vpadl do týlu sboru francouzského generála Vandamma.
NAPOLEONŮV KÁMEN – kámen v zemi a dřevěný kříž připomínají již neexistující barokní kostel sv. Václava, z jehož věže měl sám Napoleon dne 17. 9. 1813 řídit invazi části své armády do Čech (což se nepodařilo).
Jak již bylo řečeno, všechny tyto pamětihodnosti spojuje žlutá turistická značka. Po ní se můžete vypravit a podniknout pohodový celodenní výlet.
Dostupnost po značených trasách:
Hlavním dějištěm bitvy u Chlumce v prostoru mezi Přestanovem a Varvažovem prochází žlutě značená naučná stezka (9 km).
Do Chlumce si můžete zajet i na kole po cyklotrase č. 3009 vedoucí až na Krušnohorskou magistrálu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
PODKRUŠNOHORSKÝ MOTORÁCEK (KOZÍ DRÁHA)BITVA U CHLUMCE A PŘESTANOVA
ZA POSLEDNÍM PUCHÝŘEM CHODÍME JIŽ PŮL STOLETÍ
KOZÍ DRÁHA - STARONOVÁ TURISTICKÁ LOKÁLKA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 11.08.2023
A to asi bude velká řežba. Budu se na to muset podívat z blízka. J. Beran
Komentováno: 08.09.2023
V sobotu je možnost se připojit ke Klubu českých turistů z Děčína, kteří se jedou podívat na bitvu Kozí dráhou (9.36 z Děčína hl. n.) MZ