AKTUALIZACE: 15.11.2024
Publikováno: 12.11.2024
Rubrika: Technická památka
Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory
PŘEHRADA FLÁJE - NÁVŠTĚVA VODNÍHO DÍLA
Fascinující výlet do útrob technické a kulturní památky v Krušných horách.
Přehradní hráze je možné navštívit zpravidla jen sporadicky, většinou na světový den vody. Přehradní hráz Fláje, která je zapsána jako kulturní a technická památka, je možné na základě rezervace navštívit celoročně. A to díky tomu, že zde funguje turistické informační centrum, což je též unikát.
Foto: Martin Zíka
Přímo na tělese hráze vodního díla Fláje je vybudováno informační centrum, kde se můžete objednat k prohlídce. To samozřejmě jde i na dálku přes internet.
Využil jsem příležitosti, které nabízelo jako poslední šanci léto babí a vyrazil jsem do mnou oblíbeného koutu Ústeckého kraje, to jest na Fláje v mostecké části Krušných hor. Zajistil jsem si rezervaci a v neděli ráno za ranního rozbřesku opustil jsem Varnsdorf. Bohužel, opustil jsem krajinu prozářenou sluncem a z autobusu, posléze z vlaku pozoroval jsem tesknou mlhavou podzimní krajinu. Až v Litvínově s každým nabytým výškovým metrem se vyjasňovalo a čarokrásná podzimní krajina všemi barvami hýřící se před mým zrakem odvíjela.
Přehrady vždy považuji za krásné a fascinující krajinotvorné prvky a u přehrady Fláje o tom nemůže být pochyb. Hladina byla klidná, stříbřitě se leskla, po hrázi se procházely hloučky lidí, my ostatní jsme očekávali příchod zasvěceného průvodce.
VODNÍ DÍLO FLÁJE V DATECH
Přehrada stojí na Flájském potoce cca 9 km severně od Litvínova. Flájský potok pramení v rašeliništi u Nového Města v Krušných horách ve výšce 850 m n. m. Vodní dílo bylo vybudováno pro zásobování Mostecka a Teplicka pitnou vodou a slouží i k protipovodňové ochraně oblasti kolem Českého Jiřetína. Voda z přehrady je odváděna tunelem o délce 5285 metrů do úpravny v Meziboří.
Na úvod trochu technických dat – koruna hráze se nachází v nadmořské výšce 739 metrů, délka hráze je 459 metrů a výška je úctyhodných 50 metrů. Plocha povodí je 42,5 km2, objem nádrže činí 23 mil. m3 vody. Výstavba v letech 1951 až 1963. Betonová hráz je jedinou pilířovou přehradou v Čechách a byla postavena dle švýcarského vzoru - přehradní hráz Lucendro. Ta naše sestává z 19 pilířů typu Noetzii a 15 bloků tížných, z nichž je deset situováno na pravé straně a pět na levé. Šířka hráze v patě dosahuje šířky 53 m a celkový objem betonových konstrukcí dosahuje úctyhodných 194.000 m3. Tlaková štola z Flájí do úpravny vody v Meziboří je dlouhá 5,3 km. Název přehrady je převzat od obce, která byla z velké části zatopena.
DO PŘEHRADNÍ HRÁZE
Prohlídka začíná v infocentru Povodí Ohře, načež se po schodech sestupuje až k patě hráze. Nad vraty s kusem kolejí je pěticípá hvězda a letopočet dokončení vodního díla – 1961. Následuje prohlídka fascinujícího interiéru, jimiž jsou jednotlivé pilíře, které vynikají úžasnou ozvěnou. Prostory jsou to ohromující, nad hlavami ve výšce 45 metrů je lávka, která už, bohužel, není standardní součástí prohlídky. I přes majestátnost jednotlivých pilířů, které připomínají chrámové lodě, domnívám se, že prohlídka není vhodná pro osoby trpící klaustrofobií. Dle průvodce zde byly prováděny neúspěšné pokusy se skladováním ovoce a zeleniny.
FLÁJE - ČESKÝ UNIKÁT
Protože se jedná o jedinou přehradní hráz pilířového typu v Čechách, není divu, že byla prohlášena kulturní památkou. Těch turistických lákadel je v bezprostředním okolí povícero – obora Fláje, Flájský plavební kanál atd. Vřele doporučuji k návštěvě v kterékoliv roční době. Výhodou je i nová kavárna a cukrárna s celoročním provozem a dětským hřištěm.
A tak plný dojmů a zážitků dal jsem vale úchvatné krušnohorské přírodní scenérii, projel Klíny, opět se zanořil do mlhy a již v úplné tmě vracel jsem se domů. A kromě těch dojmů a zážitků přivezl jsem si i publikaci s názvem „Přehrady Povodí Ohře“ se zevrubnými informacemi o všech vodních dílech v jejich působnosti.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Přímo na tělese hráze vodního díla Fláje je vybudováno informační centrum, kde se můžete objednat k prohlídce. To samozřejmě jde i na dálku přes internet.
Foto: Martin Zíka
ÚVodní tabule s informacemi o vodním díle Fláje před infocentrem, které je umístěno přímo na hrázi.
Foto: Aleš Háva
Vstup do útrob vodního díla Fláje.
Foto: Aleš Háva
Další informační panel, tentokrát již v útrobách vodního díla. Zde se dozvíte něco o konstrukci této unikátní přehrady.
Foto: Aleš Háva
Interiér jednoho z majestátních pilířů připomínající chrámovou loď.
Foto: Aleš Háva
Pohled do útrob vodního díla Fláje, které zadržuje ohromné množství vody. Zásobuje několik velkých českých měst pod Krušnými horami.
Foto: Aleš Háva
Fotografie z vnitřku flájské přehrady, ze které se hlava zatočí.
Foto: Aleš Háva
Procházíme prohlídkovou trasu vnitřkem flájské přehrady, pochopitelně s průvodcem, který nás zasvěcuje do historie a technických parametrů stavby - jediné svého typu v Česku.
Foto: Aleš Háva
Na závěr jsme si prohlédli kousek železnice. Ta vás však do stanice Fláje nedoveze.
Foto: Martin Zíka
Teprve pod hrází si uvědomíme monumentálnost vodního díla Fláje, které zadržuje kvanta čisté horské vody pro obyvatele a fabriky Ústeckého kraje.
Foto: Martin Zíka
Kolem přehrady Fláje a dokonce i přes hráz vede cyklistická Krušnohorská magistrála č. 23.
Foto: Martin Zíka
Ačkoli kolem Flájí nevede oficiální naučná stezka, je v jejím okolí umístěno několik informačních zastávek věnovaných přírodním zajímavostem Krušných hor.
Foto: Martin Zíka
Samozřejmě, že člověka napadne, jaké by to bylo se zde v létě vykoupat. To je ale přísně zakázáno, protože Fláje zásobují pitnou vodou obyvatele měst pod Krušnými horami. A tak nezbývá, než se jen kochat zajímavou scenérií a případně, pokud se vám poštěstí, vydat se s průvodcem do útrob hráze.
Dostupnost po značených trasách:
Téměř kolem celé přehrady vede Krušnohorská cyklistická magistrála č. 23. Zastavit se můžete u infocentra.
U infocentra vodního díla Fláje začíná nauční stezka Flájský kanál.
Kolem flájské přehrady prochází zelená turistická trasa, která vede podél Flájského kanálu do Českého Jiřetína.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
FLÁJSKÝ KANÁL, PŘEHRADA FLÁJE A RAUSCHENBACHOBORA FLÁJE - SRDCE KRUŠNOHORSKÉ PŘÍRODY
NOVODOMSKÉ RAŠELINIŠTĚ
VLČÍ HORA V KRUŠNÝCH HORÁCH
VODNÍ NÁDRŽ PŘÍSEČNICE
EVROPSKÁ DÁLKOVÁ TRASA E3 - KRUŠNÉ HORY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: