AKTUALIZACE: 14.1.2024
Publikováno: 01.2.2021
Rubrika: Turistická trasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory
ZIMNÍ TURISTIKA V KRUŠNÝCH HORÁCH
V době zavřených vleků objevujeme krásy běžkování
Toulky zimní krajinou na běžkách jsou jedním z mála důvodů, proč se těším na zimu. Pochopitelně základním předpokladem je dostatečná sněhová pokrývka, kterou jsme v nižších polohách již pár let pořádně nezažili. Zato hřeben Krušných hor skýtá solidní podmínky pro bežkování každý rok od prosince do března téměř se zárukou. A to je dobré vědět zejména v době, kdy vleky stojí a lidé hledají jiné způsoby, jak se vyvenčit.
Foto: Martin Zíka
Běžkování holdují malí i velcí. Je to dobrý způsob, jak mohou rodiče u svých dětí prohloubit zájem o sport a přírodu.
Turistika a běžkování, to patří v zimním období k sobě. Existují sice nadšenci lebedící si v pěším zdolávání závějí, přičemž si v nich na noc ještě ustelou v záhrabu, nicméně zdá se mi „normálnější“ projevovat radost z pohybu raději na kvalitních „rychlých prkýnkách“, zejména je-li k dispozici dobře upravená zimní magistrála, nebo alespoň prošlápnutá stopa. Mám zkušenost, že Krušné hory nabízejí obé.
KRUŠNOHORSKÁ LYŽAŘSKÁ MAGISTRÁLA
Téměř celým hřebenem Krušných hor se táhne Krušnohorská turistická magistrála (národní cyklotrasa č. 23), která v letní sezóně slouží zejména cyklistům, ale v zimě se z velké části mění na „bílou stopu“. Některé úseky si běžkaři prošlapují sami v lesnatém kopcovitém terénu, na jiných místech, a to zejména v okolí sportovních areálů, se nabízí svezení po luxusně upravených tratích. Na území Ústeckého kraje začíná oficiální Krušnohorská zimní magistrála v Mezihoří u Jirkova a vede přes Novou Ves, Mníšek, Fláje, Bouřňák, Cínovec, Komáří hůrku, Adolfov, Rájec až na Sněžník. Krušnohorská zimní magistrála propojuje většinu zimních středisek Ústeckého kraje a na několika místech je možné se k ní dostat i veřejnou dopravou (což by se však mohlo výrazně zlepšit, aby se ulevilo parkovištím, která bývají přeplněna zejména o slunečných víkendech). Kouzlo krušnohorské trasy spočívá v tom, že se neustále mění krajina, terén i stopa a na mnoha místech lze odbočit po nějaké vedlejší trase a prozkoumat zajímavá místa.
LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM
Nejzápadnějším běžkařským areálem v Ústeckém kraji je Loučná pod Klínovcem. Tady také končí (anebo začíná) úsek Krušnohorské magistrály směřující do krásných horských oblastí v Karlovarském kraji. Výchozí místa lyžařských stop jsou v Horní Halži a ve skiareálu Klínovec. Terén je zde poměrně náročný, nicméně odměnou za zdolané vrstevnice je napojení na pěkné trasy kolem Božího Daru a německého střediska Kurort Oberwiesenthal.
ZIMNÍ AREÁL NA MĚDĚNCI
Poněkud solitérním běžkařským areálem je okruh kolem Měděnce s výchozím místem v Alšovce. Za pěkného počasí nabízí vyhlídkové trasy (vhodné pro rodiny s dětmi) s možností návštěvy turistických zajímavostí, jako je například vrch Mědník či větrný park nad přehradní nádrží Přísečnice. Škoda, že sem v zimním období nejezdí Vejprtská horská dráha, která je turistickou atrakcí sama o sobě (jezdí bohužel pouze o svátcích od května do října).
HORA SVATÉ KATEŘINY
Zajímavé běžkařské tratě si můžete projet v okolí Hory Svaté Kateřiny na Chomutovsku. Jedna z nich začíná v horské obci Kalek (bus z Chomutova) nebo v Lesné, kde se také napojíte na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu směřující přes Novou Ves v Horách (bus z Litvínova) k zimnímu areálu Klíny. Vadou na kráse této oblasti je horší dostupnost veřejnou dopravou.
SPORT AREÁL KLÍNY
Ve sportareálu Klíny v Rašově (bus z Litvínova) začíná běžkařská trasa napojující se na Krušnohorskou magistrálu kopírující v tomto úseku státní hranici. Na několika místech lze přejít na běžkařské okruhy u městečka Kurort Seiffen. Zdatní sportovci se jistě rádi proběhnou do Českého Jiřetína (bus z Litvínova) nebo si vychutnají trasu kolem Flájí přes Dlouhou Louku až do Nového Města.
DLOUHÁ LOUKA
Pokud se do zimních Krušných hor vydáte autem, můžete zkusit štěstí a zaparkovat na Dlouhé Louce, odkud vedou velice zajímavé trasy do několika směrů. K dispozici jsou rozmanité okruhy a také zajímavé turistické cíle. Příjemně se projedete zejména na trase kolem Flájské přehrady, přičemž je možné odbočit k nedaleké volně přístupné rozhledně na Vlčí Hoře.
MOLDAVA - NOVÉ MĚSTO
Patříte-li mezi hltače zimních kilometrů, pak se vám bude líbit běžkařský areál kolem Moldavy a Nového Města, kam se dostanete busem (některé spoje jezdí třeba i z Ústí nad Labem) nebo Moldavskou horskou dráhou z Mostu. Bohatá nabídka tras kolem Krušnohorské magistrály je rozšířena o další pestré varianty upravených tratí kolem Cínovce a německého Altenbergu. Tato oblast je nepochybně nejrozvinutějším střediskem běžkaření v Krušných horách. Bylo by však záhodno zamyslet se nad výrazným zlepšením turistických služeb, aby byl tento potenciál lépe využit.
CÍNOVEC
Totéž, co bylo řečeno o běžkařském „ráji“ kolem Moldavy, platí o Cínovci. I odtud můžete vyrazit zejména na trasy v sousedním Německu a prozkoumat třeba známé Cínovecké rašeliniště nebo se vydat po Krušnohorské magistrále směrem k Vitišce a vrátit se okruhem přes horu Pramenáč (pěkné výhledy). Mizerná dostupnost veřejnou turistickou dopravou je v místě významného hraničního přechodu trochu překvapující.
KOMÁŘÍ HŮRKA
Jedno z velmi dobrých strategických výchozích míst na běžkařskou Krušnohorskou zimní magistrálu je Komáří hůrka a to zejména díky lanové dráze Krupka - Komáří Vížka, která jezdí v hodinových intervalech i v zimě (od 1. 10. do 31. 3. od 8.30 do 16.30 - tel.: 417 861 348). Dospělý za vyvezení zaplatí 140 Kč (děti 100 Kč). Magistrála prochází přímo kolem lanovky a nabízí dva hlavní směry - buď na Cínovec nebo do Telnice.
ADOLFOV - ZADNÍ TELNICE
Do vyhlášeného zimního areálu v Telnici se dopravíte busem z Ústí nad Labem. Pokud by se podařilo obnovit provoz na slavné Kozí dráze, jistě by stálo za úvahu protáhnout jednu z nástupních běžkařských tras až k nádraží v Telnici. Pěkné okruhy jsou hlavně kolem blízkého Adolfova, odkud vede Krušnohorská magistrála souběžně s naučnou stezkou Zapomenuté pohraničí směrem na Krásný Les, do Petrovic a dál do Rájce.
RÁJEC - SNĚŽNÍK
Nejvýchodnější krušnohorskou běžkařskou oblastí v Ústeckém kraji je velmi atraktivní zimní areál mezi Rájcem a Sněžníkem, kde zimní Krušnohorská magistrála končí. Trasy vedou pískovcovou oblastí přes Tisou a Ostrov, přičemž můžete navštívit známé skalní město, památník horolezců v Ostrově nebo krásnou rozhlednu na Vysokém Sněžníku. Ze všech jmenovaných zimních středisek je zde také nejlepší možnost k občerstvení v útulných restauracích a i dopravní dostupnost je celkem solidní (i když ve směru od Děčína je co zlepšovat).
SKRYTÝ POTENCIÁL KRUŠNÝCH HOR
Z toho, co bylo výše uvedeno, je celkem zřejmé, že Krušné hory v sobě skrývají velký potenciál pro rozvoj turistiky a rekreačních sportů v létě i v zimě. Bohužel dosud největším nedostatkem této destinace je malý rozsah služeb cestovnímu ruchu. V tomto bychom se mohli trochu inspirovat od našich sousedů na druhé straně hranice, kteří jsou na tom z tohoto pohledu podstatně lépe. Určitě je co zlepšovat v oblasti gastronomických služeb, ubytování i dopravní obslužnosti, ačkoli to nebude v postcovidové době nikterak jednoduché. Krušným horám, jakožto turistické destinaci poctěné UNESCO, by slušela například celoročně provozovaná autobusová linka propojující turisticky významná místa.
Dostupnost po značených trasách:
Hlavní část zimní Krušnohorské magistrály vede po cyklotrase č. 23 - Krušnohorská dálková cyklotrasa.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
Z KLÍNŮ DO KLÍNŮ - 43. ROČNÍKKRUŠNOHORSKÉ POSELSTVÍ
MĚDNÍK - KRUŠNÝ KOPEC V KRUŠNÝCH HORÁCH
MOLDAVSKÁ DRÁHA
SEDMIHŮRSKÁ VYHLÍDKA
KRUŠNOHORSKÝ CYKLOŠPACÍR
NAUČNÁ STEZKA ZAPOMENUTÉ POHRANIČÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 01.12.2021
Krušné hory jsou na běžkování skvělé, žel dostupnost a kvalita služeb pro turisty je opravdu bídná. Kdyby bylo více ubytovacích možností a restaurací, snad by i turistické vlaky mohly jezdit i v zimě. Vl. Řízek z Mostu