AKTUALIZACE: 5.10.2023
Publikováno: 16.3.2021
Rubrika: Naučná stezka
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
KAM ZMIZELA SKLÁŘSKÁ NAUČNÁ STEZKA?
Naučná stezka u Moldavy v Krušných horách již není na mapě
Ještě v roce 2020 byla na portálu mapy.cz vyznačena v okolí Moldavy a Nového Města v Krušných horách trasa Sklářské naučné stezky. Vydal jsem se do této zajímavé turistické oblasti na Teplicku v severních Čechách, abych obohatil své vědomosti o tom, jak vypadal kdysi dávno život horských sklářů.
Foto: Martin Zíka
Značení Sklářské naučné stezky u Moldavy v Krušných horách bylo sice řešeno s úctyhodným zápalem pro věc, nicméně nestandardně a amatérsky. Správně má být naučná stezka vyznačena značkou (viz detail).
Celý úsek Sklářské naučné stezky jsem neprošel, protože mi to nedávalo smysl. Účelem naučných stezek má být seznámit veřejnost poutavým způsobem s daným tématem, nikoli lidi vláčet krajinou bez řádného značení a s poněkud sporým informačním obsahem (řádně již zašlým). Umístit šest informačních panelů na sedmnácti kilometrech konec konců ani nenaplňuje parametr naučné stezky. Často jsem si také položil otázku, co má místo, kde se právě nacházím, vůbec společného se sklářstvím. Souvislost mi unikala, dokud jsem nezačal hlouběji „bádat na vlastní pěst“.
CHARAKTER KRAJINY JE NEVÍDANÝ
Terén kolem Moldavy v Krušných horách je turisticky opravdu velmi zajímavý (včetně značených tras) a vůbec jsem nelitoval návštěvy těchto míst. Už jen projížďka Moldavskou horskou dráhou (technická památka) je nevšedním zážitkem. Historickou souvislost s rozvinutým středověkým sklářstvím zde naznačují názvy některých míst, jako například Sklářský vrch (864 m n. m.), Sklářská huť (osada), Sklářský potok, atd. Zajímavé pohledy (a výhledy) skýtají především rozsáhlé horské pastviny vznikající už ve středověku právě odlesněním tohoto území v důsledku činnosti sklářských hutí.
SKLO SE NA MOLDAVSKU VYRÁBĚLO UŽ VE 13. STOLETÍ
Zřízení poznávacího okruhu, jehož celý název zní „Po stopách středověkého sklářství v Krušných horách“ je výsledkem práce Ústavu archeologické památkové péče a obce Moldavy. Smyslem bylo prezentovat výsledky dlouhodobého studia dějin středověkého sklářství, které se ve východní části Krušných hor uchytilo díky přírodním zdrojům potřebných surovin již ve 13. století. Působily zde nevelké stěhovavé lesní hutě. Tyto se postupně přesouvaly kvůli vytěžení palivového dřeva. Okolí Moldavy bylo svého času nejvýznamnější sklářskou oblastí v celých Krušných horách. Také nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci Moldava se zmiňuje o sklářské huti.
PO STOPÁCH SKLÁŘŮ MŮŽETE VYRAZIT I BEZ NAUČNÉ STEZKY
Jsem si jist, že nebudete litovat, když v létě vyrazíte do těchto míst na celodenní výlet. Doporučuji zhruba dvanáctikilometrový okruh začínající u nádraží Moldava v Krušných horách (Horní Moldava). V centru obce se hned vydáte doprava přes hraniční přechod a vyrazíte po německé straně po proudu Jeleního potoka vedeni modrou turistickou značkou. Jelení potok vás bude doprovázet celou polovinu trasy až k dolnímu turistickému hraničnímu přechodu Moldava / Holzhau. Všimněte si, že trasa je vede po tělese bývalé železniční trati, po níž se vozilo uhlí z Mostecka do Saska. Od hraničního přechodu se vrátíte zpět k moldavskému nádraží po zelené a později žluté značce. Okruh lze dobře absolvovat i na kole.
KRUŠNOHORŠTÍ SKLÁŘI BY SI NAUČNOU STEZKU ZASLOUŽILI
Z této již neexistující trasy jsem si odnesl pocit, že je škoda, že se Sklářskou naučnou stezku nepodařilo zachovat a lépe rozvinout alespoň u Horní Moldavy v úseku od železniční stanice podél Jeleního potoka k obci Neuhermsdorf. Život sklářů v Krušných horách by si pozornost určitě zasloužil a tento region by získal další zajímavou turistickou atrakci. Žel osud Sklářské naučné stezky je smutným mementem upozorňujícím na podobný osud mnoha jiných projektů, které vznikly díky jednorázovým eurodotacím, přičemž udržitelnost těchto projektů svého času nikdo neřešil.
Dostupnost po značených trasách:
Doporučený „moldavský okruh“ vede z Horní Moldavy modrou trasou po německé straně (po tělese bývalé železniční trati, která byla přerušena po válce).
Od hraničního přechodu Moldava / Holzhau se začnete vracet do Moldavy...
...kde u kostela navážete na žlutou pokračující zpět k nádraží.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ÚVRAŤOVÉ NÁDRAŽÍ V DUBÍMIKULOVSKÝ OKRUH
MOLDAVSKÁ DRÁHA
NA KOLE MOLDAVSKEM V KRUŠNOHOŘÍ
HURÁ, MÁME NAUČNOU STEZKU!
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 17.03.2021
No, je to trochu depresivní téma. Třicet let po převratu se nám stále ještě nepodařilo pracovat s cestovním ruchem. Když pozoruji, jaké na německé straně dělají pokroky a jak jsme na tom my, je mi do pláče. F. L. Most