Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KYJOVSKÝ HRAD

Založen v 13. století

Pustý od 15. století

Kyjovské údolí

Köglerova naučná stezka

Kyjovská skalní stezka

Kinského vyhlídka

Jeskyně Vinný sklep

Říčka Křinice

Výchozí místo: Krásná Lípa

Trasa 12 km

KYJOVSKÝ HRAD

Založen v 13. století • Pustý od 15. století • Kyjovské údolí • Köglerova naučná stezka • Kyjovská skalní stezka • Kinského vyhlídka • Jeskyně Vinný sklep • Říčka Křinice • Výchozí místo: Krásná Lípa • Trasa 12 km

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 24.2.2020

AKTUALIZACE: 1.8.2020

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

KYJOVSKÝ HRÁDEK

Nejlepší skalní prolézačku v Českém Švýcarsku najdete u Krásné Lípy

Pro archeology a historiky je sice Kyjovský hrad záhadou, protože se o něm nedochovalo mnoho hodnověrných zpráv, ale pro turisty s romantickou duší je členitá skalnatá stezka vedoucím k hradu nad Kyjovským údolím a říčkou Křinicí dokonalým rájem. Vedoucí dětských skupin určitě neuslyší hlášky typu „kdy už tam budem“ nebo „mě bolí nožičky“, zato v plné míře uplatní turistické pravidlo „vždy ve střehu“, neboť stále je kam spadnout.

Turistická trasa Krásná Lípa - Kyjov

Foto: Martin Zíka

Do Kyjova vede z Krásné Lípy pěkná turistická trasa pastvinami, ze které jsou zajímavé výhledy třeba na Vlčí horu.

Ke Kyjovskému hrádku vede žlutá turistická trasa z Krásné Lípy pěkným úsekem mezi pastvinami. U Kyjova je potřeba se napojit na Köglerovu naučnou stezku vedoucí nejzajímavějšími pasážemi skalních vyhlídek, průchodů a tunelů až k samotnému Kyjovskému hradu. Někdy se tomuto úseku říká Kyjovská skalní stezka. Na jejím začátku věnujte pozornost starému hřbitovu, který je vzpomínkou na původní převážně německé obyvatele.

KINSKÉHO VYHLÍDKA

U této vyhlídky, ze které v podstatě neuvidíte více, než koruny stromů zakrývající Kyjovské údolí, začíná to nejzajímavější. Schodiště ve skalní proláklině vás svede ke korytu Sýrového potoka za nímž zase musíte vyšplhat na původní výšku. Rozmanité skalní útvary, kterými budete procházet či prolézat, mají zajímavé a zábavné názvy. Je tu Pekelná brána, Kočka a Pes, Skalní Bratři, Lví doupě, Obří hlava, Praporek...

KYJOVSKÝ HRÁDEK LÉPE DOBÝVAT V LÉTĚ

Trasa je plná schodišť, exponovaných chodníčků a žebříků, z čehož automaticky vyplývá, že není radno se na Kyjovský hrádek vydávat za mrazivého počasí, kdy je snadné někde uklouznout a rozbít si nos. Uvádí se, že Kyjovský hrad, z něhož nezbylo více, než chodníky tesané ve skále, byl kdysi největší v oblasti dnešního Českého Švýcarska. Údajně ho založili ve 13. století Michalovicové na vysokém skalním ostrohu nad říčkou Křinicí za účelem ochrany pod ním vedoucí obchodní stezky. Od poloviny 15. století je však místo uváděno opět jako pusté. To ale neplatí v současné době, neboť díky turistům je zde zejména v letní sezóně živo až dost.

ÚDOLÍ KŘINICE

Říčka Křinice pramenící mezi Studánkou a Krásnou Lípou, se právě v těchto místech zakusuje do pískovcových skal, ve kterých vyhloubila krásná údolí i neprostupné soutěsky. V úseku mezi Zadní Doubicí a Zadními Jetřichovicemi tvoří státní hranici, a pak dál pokračuje Saským Švýcarskem do lázeňského městečka Bad Schandau, kde se vlévá do Labe. Přímo pod Kyjovským hrádkem je možné si prohlédnout místo zvané Vinný sklep, kde se v zimě tvoří rampouchy lahvovitého tvaru. Celým Kyjovským údolím vede souběžně s cyklotrasou červená turistická stezka, po níž se můžete vrátit do Kyjova a občerstvit se v oblíbené turistické restauraci Na Fakultě.

V PÉČI KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ

O všechny technické prvky, které potkáte na trase, tzn. schůdky, žebříky, zábradlí, lavičky, informační panely, rozcestníky, atd. se stará Klub českých turistů z Krásné Lípy spolu s dalšími partnery. Važme si toho, že tuto krásnou a zajímavou stezku pro nás někdo vybudoval a chovejme se ohleduplně.

Fotografie k článku:

Turistická trasa Krásná Lípa - Kyjov Köglerova naučná stezka. Kyjovská skalní stezka. Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Köglerova stezka Kinského vyhlídka - Kyjovské údolí Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Kyjovský hrádek - České Švýcarsko Kyjovské údolí - Křinice Restaurace Na Fakultě - Kyjovské údolí

Dostupnost po značených trasách:

V úseku mezi Krásnou Lípou (vlak / bus) vede žlutá trasa.


Kyjovská skalní stezka se součástí Köglerovo naučné stezky (okruh 22 km)


Celým Kyjovským údolím vede červená turistická trasa z Kyjova do Zadní Doubice.


Kyjovským údolím vede křinická cyklostezka 3032.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: