Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 07.10.2019

AKTUALIZACE: 9.4.2020

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC

Stezka v údolí Chřibské Kamenice spojuje České Švýcarsko a Lužické hory

Říčka pramenící v Lužických horách na západním svahu Konopáče napájí vodní nádrž Chřibská, protéká stejnojmenným městečkem a posléze meandruje mezi pískovci do Pavlínina údolí, kudy prochází mezinárodní dálková turistická trasa E3. Po této stezce podél tiše plynoucí Chřibské Kamenice je nejkrásnější procházka na podzim, když se příroda vybarví.

Pavlínino údolí - sestup z Rynartic

Foto: Martin Zíka

Do Pavlínina údolí sestupujeme stezkou z Rynartic, kde je autobusová zastávka na lince z Chřibské do Jetřichovic.

Dalším důvodem, proč navštívit Pavlínino údolí právě na podzim, je fakt, že tudy už neproudí davy sezónních turistů. Ti v létě vyrážejí z Jetřichovic v Českém Švýcarsku k nedaleké rozhledně na Studenci v Lužických horách.

PŘÍRODNÍ REZERVACE PAVLÍNINO ÚDOLÍ JE PŘÍSTUPNÉ Z RYNARTIC

My jsme se ale vydali právě opačným směrem. Do Pavlínina údolí jsme sestoupili po modré stezce od autobusové zastávky v Rynarticích. Dole u Studeného potoka jsme se napojili na červenou směřující do Jetřichovic. Pak jsme pokračovali po proudu říčky krásnou lesní pěšinou, která se klikatí směrem k jetřichovickému kempu, občas se zakusuje do pískovcových stěn a několikrát překračuje říčku po bytelných mostcích. Na každém kroku se nabízí vizuální potěšení v podobě zajímavých přírodních zákoutí. Není divu, že si toto místo oblíbili turisté už v dobách romantismu. První stezku pro výletníky zde vybudoval jetřichovický Horský spolek již v roce 1884.

Z MOSTKŮ LZE POZOROVAT HEMŽENÍ VE VODNÍM ŽIVLU

Pavlínino údolí je chráněnou rybí oblastí. Kromě pstruha potočního se zde podle dostupných informací vyskytuje též lipan podhorní, vranka obecná, hrouzek obecný, ale i jiná vodní havěť včetně raků. V tomto úseku Chřibské Kamenice prý dokonce žije v Čechách kriticky ohrožená mihule potoční. Poslední roky zde probíhá snaha vrátit sem lososa, který byl vyhuben v poválečném období. Tehdy řeky trpěly znečištěním a stavbou vodních děl, které nebraly moc ohledu na život pod hladinou. Protože se situace postupně zlepšuje, vysazuje se ročně do Chřibské Kamenice kolem třiceti tisíc plůdků lososa a bedlivě se sleduje, zda se tato ryba je schopná vrátit a znovu se v těchto vodách zabydlet.

KAMZÍKA MŮŽETE POTKAT BRZY NA JAŘE

V oblasti nedaleké hory Studenec žije populace kamzíků. Když na jaře začíná sníh v Pavlínině údolí tát, stahují se kamzíci sem za přístupnější potravou. Jsou to hbitá a poměrně plachá zvířata, takže chcete-li mít naději na setkání s nimi, musíte se pohybovat v tichosti. Pak možná uvidíte i vydru, která se ale vyskytuje spíše v úseku všemilských meandrů.

VELKÁ VODY STRHLA MOSTKY

V roce 2010 se údolím Pavlínina údolí prohnala velká povodeň, která strhla mostky. Údolí pak bylo po nějaký čas suchou nohou neprůchodné. V současné době jsou na všech přechodech přes Chřibskou Kamenici nové roštové lávky, takže průchod po turistickém značení je bezpečný i za zhoršených povětrnostních podmínek a taktéž v zimním období.

SPECIALITKA PAVLÍNINA ÚDOLÍ

V dolním úseku Pavlínina údolí je malý okruh „Pavlínka“ kolem Grieselova rybníku. Uvidíte tam zatopenou Rusalčinu jeskyni, památný buk a tunel tesaný ve skále. Ten byl původně vodním náhonem pro mlýn, nyní je součástí pěší stezky. I zde můžete bádat a poznávat drobné chráněné živočichy a rostliny. Až budete odsud vycházet, všimněte si krásně malovaných informačních panelů. Jejich autor vytvořil v budově hostince v nedalekých Jetřichovicích výpravnou expozici „Leporelo zadní země“i, jejíž návštěvou můžete výlet do Pavlínina údolí pěkně zakončit. Je to zábava i poučení. Dozvíte se tam mimo jiné, proč se toto malebné údolíčko jmenuje právě po Pavlínce.

Fotografie k článku:

Pavlínino údolí - sestup z Rynartic Pavlínino údolí - České Švýcarsko Pavlínino údolí - České Švýcarsko Pavlínino údolí - České Švýcarsko Pavlínino údolí - České Švýcarsko Pavlínino údolí - České Švýcarsko Pavlínino údolí - České Švýcarsko - Jetřichovicko

Dostupnost po značených trasách:

Sestoupit do Pavlínina údolí se dá po modré trase z Rynartic.


Údolím přírodní rezervace Pavlínino údolí vede červená dálková turistická trasa E3 (v tomto úseku z Jetřichovic na Studenec.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: