O ČEM PÍŠE:
PRAVČICKÁ BRÁNA
Největší skalní brána v Evpopě |
Chráněný pískovcový útvar |
Národní přírodní památka |
Průchod 26,5 x 16 m |
Restaurace Sokolí hnízdo |
Naučná Gabrielina stezka |
Vstup zpoplatněný |
Lokalita: Hřensko |
Destinace: České Švýcarsko |
PRAVČICKÁ BRÁNA
Největší skalní brána v Evpopě • Chráněný pískovcový útvar • Národní přírodní památka • Průchod 26,5 x 16 m • Restaurace Sokolí hnízdo • Naučná Gabrielina stezka • Vstup zpoplatněný • Lokalita: Hřensko • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 2.12.2024
Publikováno: 11.12.2020
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
PODZIMNÍ PRAVČICKÁ BRÁNA
Výprava do srdce Českého Švýcarska před požárem
Už je tomu tak, že se Pravčická brána v Českém Švýcarsku jakožto největší přírodou vytvořený pískovcový skalní most v Evropě stala světově proslulou turistickou atrakcí. Můžeme na to být pyšní, na druhou stranu to však přináší i neblahý jev v podobě zástupů návštěvníků z celého světa, které k tomuto místu táhnou zejména v letní sezóně. Co se Pravčické brány a Gabrieliny stezky týče, jedna se o tisíce převážně cizojazyčných turistů denně. Tak trochu Babylon do doby, než zasáhl kůrovec a požár.
Foto: Karel Veselý
Tak to je ona, ta naše krasavice. Pravčická brána Němci zvaná Prebischtor se právem stala symbolem národního parku České Švýcarsko. Pamatuji doby, kdy se po ní mohlo chodit, ale tomu bylo nutné zamezit, aby nám ji turisté neprošoupali.
V polovině prázdnin 2022 zasáhl okolí Pravčické brány oheň, který nepamatují ani nejstarší pamětníci. Nicméně ten bude mít alespoň na nějaký čas dopad z určitého pohledu pozitivní - snížení návštěvnosti. Příroda teď bude potřebovat trochu klidu, aby se mohla vzpamatovat. Něž se tak stane, nabízím tu pár dnes už historických obrázků, jak vypadala Pravčická brána a její okolí před požárem.
Krajina Labských pískovců a Českého Švýcarska je mou domovinou. Žiji v Děčíně a turistika je jednou z mých největších zálib. V mládí jsem se s kamarády hodně nalezl po zdejších skalách, které mi přirostly k srdci. A tak se k nim stále vracím, většinou s fotoaparátem na krku. Samozřejmě mne občas láká i naše Pravčická brána, jen je mi líto, že se z ní stala víceméně pouťová atrakce.
Užívám si krás přírody, které mám spojeny s krásnými vzpomínkami na doby před vyhlášením národního parku, kdy se ještě mohlo chodit po všech zákoutích těchto nesmírně rozmanitých míst. Mnohé z těch krás, jako jsou například Stříbrné stěny nebo Čínská zeď, jsou nyní turistům skryty. Na druhou stranu je to dobře. Když si člověk uvědomí, jakou zátěž pro přírodu znamená stále více se rozmáhající turistický ruch, pochopí, že nelze jinak.
NA PRAVČICKOU BRÁNU NEJLÉPE PO SEZÓNĚ
Proto se na tato exponovaná místa vracím v době, kdy je už po sezóně a nebo naopak, kdy sezóna ještě nezačala. A má to i své výhody. Turistické stezky jsou téměř liduprázdné a člověk si může naplno užívat svěží zeleň na jaře nebo divoký festival podzimních barev, přestože tyto jsou kvůli kůrovci v posledních letech trochu ochuzeny. Ostatně, i v zimě, pokud napadne dost sněhu, mají tato místa jedinečnou romantiku.
Do srdce Českého Švýcarska jsem se vydal v době babího léta i v covidovém roce 2020. Zmizela fronta u vstupu k Pravčické bráně a osiřely i nádherné vyhlídky. Příroda rozjela svou pestrobarevnou show téměř bez diváků. Proto jsem rád, že se mi poštěstilo „být u toho“, abych ji mohl zaznamenat prostřednictvím fotoaparátu a nabídnout ji svým turistickým přátelům zprostředkovaně. Tak si to užijte a pokud byste mi k tomu chtěli něco vzkázat, můžete tak učinit vložením komentáře pod článkem.
KAM ZMIZEL MŮJ PŘÍTEL LES?
Jakmile jsem se v červnu roku 2022 dozvěděl o největším požáru v dějinách národního parku České Švýcarsko, neváhal jsem vyrazit s fotoaparátem, abych tuto událost zachytil. Podrobněji o tom píšu v jiném článku. Všichni jsme se modlili za to, aby naše Pravčická brána vydržela bez úhony žár plamenů, které ji doslova olizovaly. Naštěstí se tak stalo, ale na jiných místech skály ohněm doslova rozpukaly. Kořeny mrtvých stromů přestaly plnit stabilizační funkci v této skalnaté krajině plné prudkých srázů. Bylo nutné uzavřít Gabrielinu stezku nejméně do doby, než pracovníci parku prozkoumají a zajistí skály tak, aby byla zajištěna bezpečnost turistů. Je jisté, že za nějaký čas se sem les vrátí zpátky. Ale už to nebudou smrkové monokultury, nýbrž zdravý smíšený les podobný tomu, který pokrýval České Švýcarsko předtím, než sem přišlo to podivné zvíře - člověk.
Dostupnost po značených trasách:
Z Hřenska na Pravčickou bránu a dál na Mezní Louku vede mezinárodní červeně značená turistická trasa E3 - Gabrielina stezka. Podle informací předsedy Krajské komise značení zůstane tato po celou sezónu 2023 uzavřena.
Od rozcestníku Tři prameny u Hřenska vede až na mezní Louku takzvaná Gabrielina stezka, identicky souběžně s naučnou stezkou „Okolím Pravčické brány“. Po trase jsou informační panely, takže se můžete v případě zájmu i něco zajímavého dozvědět (po její obnově).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
NA PRAVČICKOU BRÁNU...MALÁ PRAVČICKÁ BRÁNA
GABRIELINA STEZKA VE VZPOMÍNKÁCH
EVROPSKÁ TRASA E3 JE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU PŘERUŠENA
PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC
ZIMNÍ VÝPRAVA NA WINTERBERG
JANOVSKÁ ROZHLEDNA JE PŘÍSTUPNÁ ZDARMA CELOROČNĚ
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
SKALNÍ MĚSTO TISÁ
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
VYHLÍDKA RUDOLFŮV KÁMEN
SOUTĚSKY KAMENICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
ČESKÉ ŠVÝCARSKO V PLAMENECH
DÁLKOVÉ A TURISTICKÉ POCHODY SKALNÍMI HRÁDKY LABSKÝCH PÍSKOVCŮ
MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.
SEZÓNU NA TOKÁNI ZAHÁJIT NESTIHLI
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 11.12.2020
Co k tomu říci? Krása! Žijeme v nádhedném kraji. M.
Komentováno: 02.03.2023
Ta hrůza teď, co se děje kolem Pravčárny, suchý a spálený les, padající skály, zavřené stezky, kdy se tohle dá do pořádku...