Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 30.11.2018

AKTUALIZACE: 17.9.2019

Klub českých turistůMěsto - obec

Rubrika: Reportáž z akce / Město - obec

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

JAK SE ZNOVU NARODILA BENEŠOVSKÁ ROKLE

Klub českých turistů v Benešově nad Ploučnicí obnovil tradiční pochod

Některé turistické akce v Ústeckém kraji se mohou pyšnit historií několika desítek ročníků. Je pak škoda, když některé akce s takovou tradicí zaniknou, protože je už nemá kdo pořádat. Jsou ale i takové, které se i přes delší pauzu podaří znovu oživit, jako je třeba „Benešovská rokle“. Její znovu „nultý“ ročník proběhl 15. září 2018.

Turistická akce Benešovská rokle.

Foto: Karel Veselý

Je skvělé, že akce zaujala i mladou turistickou generaci. Pro dnešní dobu je skvělé, když se děti učí vřelému vztahu ke svému regionu i k okolní přírodě.

Pro městečko, jako je Benešov nad Ploučnicí, to byla významná událost. Benešovská rokle se konala naposledy v roce 1995 a nyní ji nadšenci z Benešova pod vedením manželů Ušákových s podporou Klubu českých turistů z Děčína úspěšně vzkřísili. 9 km dlouhá trasa vedla přes pamětihodnosti v okolí města, z nichž nejzajímavější byly zřícenina hrádku Ostrý a Benešovský zámek. Pěkné počasí se projevilo na pěkné účasti (89 turistů všech generací).

NOVÝ KLUB KČT V BENEŠOVĚ

Nejstarším účastníkem se stal František Švejdík (83 let - viz foto), který získal pamětní diplom a upomínkový hrneček akce. Diplom s pamětním razítkem nakonec dostali všichni, kdo se registrovali na startu. Benešovská rokle se tak začíná opět zapisovat do historie městečka ležícího na rozhraní CHKO Labské pískovce a České středohoří. Uvidíme, zda v budoucnu akce nabídne nové trasy, třeba k větrnému mlýnu na Františkově vrchu, či k rozhlednám na Sokolím vrchu, Strážném vrchu či Kohoutu (všechny se nacházejí v blízkém okolí). Každopádně organizátorům patří poděkování s tím, že by nebylo od věci založit turistický oddíl i v Benešově, aby oživená akce měla do dalších let bezpečné zázemí. (pozn. autora: Od roku 2019 byl oddíl KČT v Benešově nad Ploučnicí skutečně oficiálně ustanoven.)

MALEBNÉ MĚSTEČKO NA SOUTOKU

Benešov nad Ploučnicí se nachází v údolí na soutoku řek Ploučnice a Bystré mezi Děčínem a Českou Lípou. Pyšní se zámeckým komplexem ve stylu saské renesance sestávající z Horního, Dolního, Volfova, Morzinovského a Konojedského zámku. Za povšimnutí stojí též kostel Panny Marie, měšťanské domy nebo Mariánský sloup na náměstí. V historickém centru města se každoročně koná festival Benešovský slunovrat a další akce pro veřejnost. Benešov n. Pl. je křižovatkou turistických cest, po kterých se můžete vydat k vyhlídkám a rozhlednám severovýchodní části Českého středohoří (Sokolí vrch, Strážný vrch, Kohout, aj.).

Fotografie k článku:

Turistická akce Benešovská rokle. KČT kontrolní stanoviště u hradu Ostrý Nejstarší účastník Benešovské rokle Benešov nad Ploučnicí Zámek Benešov nad Ploučnicí Rozhledna Strážný vrch u Merboltic.
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 12.12.2018

... trasa a kontrolní stanoviště bude u rozhledny na Sokolím vrchu - trasa 20 km spoluautor tras Karel V. :-)

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: