Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KRÁSNÁ LÍPA

150. výročí povýšení na město

60. ročník srazu turistů

KČT Krásná Lípa

Destinace: České Švýcarsko

Dům Českého Švýcarska

Turistická základna

Sportovní areál

Doporučené výlety

KRÁSNÁ LÍPA

150. výročí povýšení na město • 60. ročník srazu turistů • KČT Krásná Lípa • Destinace: České Švýcarsko • Dům Českého Švýcarska • Turistická základna • Sportovní areál • Doporučené výlety

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 26.1.2020

AKTUALIZACE: 18.2.2020

Klub českých turistůMěsto - obec

Rubrika: Pozvánka na akci / Město - obec

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ

Městečko Krásná Lípa láká na turistické výlety díky národnímu parku České Švýcarsko.

Když se před lety rozhodovalo o tom, kde bude správní centrum národního parku České Švýcarsko (založen roku 2000), bylo ve hře několik vážných kandidátů. Mezi nimi samozřejmě dominovalo okresní město Děčín. Po zvážení všech okolností ale nakonec zvítězilo malé městečko Krásná Lípa (3,5 tis. obyvatel), které se díky tomu stalo oblíbeným startem i cílem turistických výletů.

Krásná Lípa - náměstí - České Švýcarsko

Foto: Martin Zíka

Náměstí v Krásné Lípě s kostelem a pivovarem Falkenštejn. Sousoší skulptur vyznačuje místo, kudy v podzemí protéká pod náměstím říčka Křinice.

Nicméně do zeměpisného centra Českého Švýcarska je to z Krásné Lípy ještě kus cesty. Ve skutečnosti tato obec leží na rozhraní Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Labské pískovce, CHKO Lužické hory a Českého Nizozemí (Šluknovsko), což je turisticky ještě příhodnější. Návštěvníci si mohou podle gusta vybrat, zda chtějí podnikat výlety do hlubokých pískovcových kaňonů nebo na vrcholky hor s rozhlednami či spíše do pohraničních hvozdů nejsevernější části České republiky. Při vícedenním pobytu nic nebrání ochutnat od každého trochu.

TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ VZKVÉTÁ

Existence blízkého národního parku pomohla získat evropské dotace, jejichž prostřednictvím Krásná Lípa výrazně změnila svou tvář k lepšímu. Na náměstí vyrostl „Dům Českého Švýcarska“ s přírodovědnou a vlastivědnou expozicí a turistickým informačním centrem (konají se zde občas i zajímavé turistické přednášky pro veřejnost a cestovatelský festival „Sedm divů“). Nové turistické trasy a cyklostezky také velmi vyhovují návštěvníkům, kteří se kvůli tomu do Krásné Lípy rádi vracejí. Místním i rekreantům slouží sportovní areál a rozsáhlý městský lesopark. Tamtéž začíná více než dvacetikilometrový okruh obnovené Köglerovy naučné stezky (nejstarší v naší zemi). V Krásné Lípě je od roku 2019 postaráno též o vyžití návštěvníků upoutaných na invalidní vozík. Zázemí nové vozíčkářské trasy (okruh 9 km) se postupně vylepšuje. Doporučuji sledovat webovou stránku města, kde jsou publikovány zajímavé akce pro veřejnost, které se v Krásné Lípě během roku konají (například sraz motocyklů Čechie - Böhmerland nebo folklórní akce místního souboru Dykyta).

VÝZNAMNÁ KŘIŽOVATKA TURISTICKÝCH CEST

Z náměstí v Krásné Lípě vychází několik značených cest a cyklotras, které turistu bezpečně zavedou na atraktivní místa v blízkém i vzdálenějším okolí. Můžete odtud vyrazit nejen do národního parku České Švýcarsko, ale také na území Tolštejnského panství (Lužické hory) nebo do Severního království (Šluknovsko). Zdatnějším cyklistům jsou dostupné zajímavé cíle v Saském Švýcarsku (přes hraniční přechod v Zadní Doubici) a nebo je možné podniknout výpravu do velmi krásné oblasti Žitavských hor v Horní Lužici. Přehled turistických tras je uveden pod článkem.

VEŘEJNÁ DOPRAVA SLOUŽÍ I TURISTŮM A VÝLETNÍKŮM

Krásná Lípa disponuje vlakovým nádražím (z náměstí 1 km po zelené) i stanicí autobusu (za Domem Českého Švýcarska). Z vlakové zastávky „Krásná Lípa - město“ nejezdí všechny spoje. Zejména v letní turistické sezóně je autobusová obslužnost solidní (i cyklobus) a díky tomu je možné vyrážet ke vzdálenějším cílům (Jetřichovice, Rumburk, Varnsdorf, Děčín, Žitava). Při plánování výletu doporučuji si dopravní spojení ověřit (infocentrum). Také byste měli vědět, že k podnikání výletů po Ústeckém kraji (tedy i zde) se výborně hodí celodenní síťová jízdenka DÚK, která vám ušetří peníze a umožní kombinovat různé druhy dopravy.

SPORTOVNÍ AREÁL ČESKÉHO ŠVÝCARSKA

Krásná Lípa nabízí mnoho příležitostí pro sportovní vyžití. Kromě turistických stezek a cyklotras je k dispozici kvalitní zázemí pro nejrůznější pohybové aktivity ve „Sportovním areálu Českého Švýcarska“. Pronajmout si můžete různá hřiště, kurty, trampolíny i cvičnou horolezeckou stěnu. Hned naproti areálu je rybník Cimrák s půjčovnou lodí a paddleboardů. Dále pak dětské hřiště s houpačkami, tobogánem, kolotočem a různými prolézačkami, za nímž je rozlehlý městský lesopark s křivolakými cestičkami pro rekreační běžce. Na Kamenné Horce (městská část) se nachází dokonce centrum jógy.

MOŽNOSTI TURISTICKÉHO UBYTOVÁNÍ V KRÁSNÉ LÍPĚ

Přímo v centru Krásné Lípy byl vybudován velký ubytovací resort, který slouží spíše movitým zahraničním návštěvníkům, než běžnému turistovi. Pokud chcete podpořit místní ekonomiku, doporučuji k ubytování některý z místních menších pensionů (například zařízení Goliáš - přímo u Sportovního areálu Českého Švýcarska). Preferujete-li levné turistické ubytování, pak můžete využít turistickou základnu Buk ČSOP Tilia (rezervace na tel.: 777 803 983).

REGIONÁLNÍ PRODUKTY KRÁSNOLIPSKA

Při turistickém průzkumu Krásné Lípy můžete zde objevit různé regionální produkty. Sladký suvenýr lze zakoupit v čokoládovně Mana. V pekařství na náměstí pořídíte kvalitní čerstvé pečivo k svačině na výlety. V pivovaru Falkenštejn doporučuji ochutnat zde vařené pivo, zejména hutnou černou čtrnáctku. Naproti Domu Českého Švýcarska (kde si můžete vybrat z bohaté nabídky dalších regionálních produktů) se nachází jedna z dobrých místních kaváren. Na výrobky s certifikovanou značkou „České Švýcarsko - regionální produkt“ narazíte i v několika dalších prodejnách v okolí.

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ V KRÁSNÉ LÍPĚ

Velkým přínosem pro rozvoj turistiky na Krásnolipsku je i místní odbor Klubu českých turistů (KČT Krásná Lípa - založen 1981), který patří mezi nejaktivnější v Ústeckém kraji. Jeho členové každoročně pořádají několik velmi pěkných turistických akcí pro širokou veřejnost - tradiční zahájení turistické sezóny u pramenů Křinice, Pohádkový les a etapový pochod Skalní hrádky Labských pískovců (informace o těchto akcích získáte na webu www.kctul.cz). Novou turistickou událostí se od roku 2020 stal turistický festival JDEME DO HOR! věnovaný horské turistice. Sami členové KČT Krásná Lípa též významně pomáhají svému městu a jeho okolí. Pečují o kvalitní značení turistických tras, provozují rozhledny na Vlčí hoře a na Dymníku, obnovují drobné sakrální památky, čistí prameny. V roce 2019 uvedli místní turisté ve spolupráci s Ústeckým krajem a městem Krásná Lípa do provozu nový okruh pro vozíčkáře. Tím výčet jejich aktivit zdaleka nekončí.

60. SRAZ TURISTŮ BÝVALÉ LABSKO - LUŽICKÉ OBLASTI

Tradiční sraz členů a přátel Klubu českých turistů v okrese Děčín se koná každý rok na jiném místě (podle odboru). Letošní jubilejní šedesátý ročník se uskuteční 21. března 2020 v Krásné Lípě. Po společném programu (proslovy, hudba, pohoštění) se vyrazí na různé poznávací výlety. Podrobnější program bude upřesněn v kalendáři KČT Ústecké oblasti na www.kctul.cz.

DOPORUČENÉ VÝLETY KOLEM KRÁSNÉ LÍPY

Výlet č. 1 - KÖGLEROVA NAUČNÁ STEZKA - 23 km okruh vede z Krásné Lípy přes Kyjov a Kyjovský hrádek na Vlčí horu (rozhledna) a pokračuje přes Zahrady (geologická mapa) a Sněžnou (kaple + arboretum) zpět. Na trase jsou různé naučné a herní prvky. Celkem 23 km.

Výlet č. 2 - KYJOVSKÉ ÚDOLÍ - Skalnaté údolí říčky Křinice lze navštívit po žluté turistické trase pěšky nebo na kole (Křinická cyklotrasa 3032). Nejzajímavější je komplex průchodů, schodišť a tesaných stezek v místě zvaném Kyjovský hrádek.

Výlet č. 3 - ROZHLEDNA DYMNÍK - Po modré trase 4 km od Krásné Lípy se nachází rozhledna a komplex menhirů (Kamenná hvězda). Zpět do Krásné Lípy je možné se vrátit po žluté značce přes zaniklou osadu Skřivánčí pole a dále cyklotrasou č. 211.

Výlet č. 4 - PRAMENY KŘINICE - 4 km po modré trase směrem na Studánku a Varnsdorf nacházejí se prameny říčky Křinice (s odpočinkovým altánem), která protéká Krásnou Lípou a dále celým územím Českého a Saského Švýcarska. Po neznačené cestě je možné navštívit jediný v ČR technicky zachovalý větrný mlýn holandského typu ve Světlíku.

Výlet č. 5 - KARLOVA VÝŠINA - skalní vyhlídka na oblast Doubicka (cca 6 km od města) je dostupná různou kombinací značených turistických cest, z nichž si můžete vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce.

Fotografie k článku:

Krásná Lípa - náměstí - České Švýcarsko Dům Českého Švýcarska - Krásná Lípa Kulturní dům v Krásné Lípě Sportovní areál Českého Švýcarska v Krásné Lípě Krásná Lípa - dětské hřiště Dittrichova hrobka - Krásná Lípa Rybník Cimrák - Krásná Lípa Café Nostalgie - Krásná Lípa Köglerova naučná stezka - Kyjov Pohádkový les - pořádá KČT Krásná Lípa Vozíčkářský okruh Krásná Lípa Arboretum ve Sněžné - Krásná Lípa - České Švýcarsko Rozhledna na Vlčí hoře u Krásné Lípy na Šluknovsku Kyjovský hrádek - České Švýcarsko

Dostupnost po značených trasách:

Trasa vedoucí jihovýchodním směrem několik km souběžně s Köglerovo naučnou stezkou pokračuje do Rybniště, na rozhlednu Jedlová a hrad Tolštejn.


Trasa severovýchodním směrem vede několik km souběžně s Köglerovo naučnou stezkou k rozhledně na Vlčí hoře, přes Křížový vrch v Brtníkách do Šluknova.


Nejkratší spojnice do oblasti národního parku České Švýcarsko navazuje v Kyjově na červenou trasu procházející Kyjovským údolím (Turistický most, Zadní Doubice).


Zelená spojka k vlakovému nádraží, kde navazuje na modrou trasu vedoucí severním směrem k rozhledně Dymník (naučná stezka) a do Rumburku.


Trasa jižním směrem vede kolem rybníku Cimrák a přírodní rezervace Vápenka do Doubice, za kterou se stáčí k severu do Kyjovského údolí.


Modrá trasa nevede z náměstí, ale od vlakového nádraží (viz zelená spojka) směřuje západním směrem k pramenům Křinice a dál přes Studánku do Varnsdorfu.


Cyklotrasa č. 211 vede přes Rybniště a Chřibskou do Kytlic (vlakové spojení).


Cyklotrasa 211 směřuje na sever alejí přes Skřivánčí pole a Staré Křečany do Šluknova.


Cyklotrasa 3013 vede do Kyjova na rozcestí dalších cyklotras směřujících do oblasti Českého Švýcarska.


Cyklotrasa 3013 vede kolem pramenů Křinice a přírodní rezervace Velký rybník do krásných pasáží Lužických hor (oblast Jedlová). Končí u Hraničního rybníku nad Kytlicemi (vlakové spojení).


Vozíčkářský 9 km (náročný) okruh vede z náměstí k přírodní rezervaci Velký rybník, před kterým se stáčí směrem zpět k městu. Variantně lze vyzkoušet spojku na Horní Podluží a Jiřetín (nebo k pramenům Křinice).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 31.01.2020

Hezky napsaný článek. Kdo neprojel - neprošel Kyjovské údolí, jakoby nežil! Za rok v únoru 2021 se v popsaném prostoru má pořádat další Zimní sraz turistů? Jak daleko jsou přípravy? Děkuji, Václav Novotný

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: