Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

AKCE KČT JANOV

Gastronomický zážitek

Hudba: country

Turistické setkání

Turistický výlet: 8 km

Rozhledna Růženka

Janovská rozhledna

Termín: 22. 2. 2020

Začátek: 14.00 hodin

Konec: 18.00 hodin

AKCE KČT JANOV

Gastronomický zážitek • Hudba: country • Turistické setkání • Turistický výlet: 8 km • Rozhledna Růženka • Janovská rozhledna • Termín: 22. 2. 2020 • Začátek: 14.00 hodin • Konec: 18.00 hodin

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.1.2020

AKTUALIZACE: 20.2.2020

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

ZABIJAČKOVÁ VESELICE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Klub českých turistů z Janova zve na turistiku i pořádnou baštu

Zima je letos taková nanicovatá, tak proč si trochu nezlepšit náladu pěkným výletem spojeným s gastronomickým zážitkem? Výtečnou příležitost k tomu nabízí turisté z Janova nad Hřenskem, kteří v sobotu 22. února 2020 pořádají tradiční Zabijačkovou veselici s country muzikou. Jak z názvu vyplývá, akce je určena zejména pro tu část veřejnosti, která nemá s omastkem žádný problém, ba naopak.

Zabijačková veselice v Janově - České Švýcarsko

Foto: Martin Zíka

Klub českých turistů z Janova zve své turistické přátele i běžnou veřejnost na 11. ročník Zabijačkové veselice s kapelou Harcovníci a jejich hosty.

Zabijačková veselice v Janově se koná v selském hotelu U Zeleného stromu (což je také základna KČT Janov) od 14 do 18 hodin. Doporučujeme předtím dobře vytrávit během pěkného dopoledního výletu na nové rozhledny v našem regionu (Růženka a Janovská rozhledna). Autobusová linka (DÚK č. 432) vyráží z Děčína v 10.34 hodin. Vystoupíte v Růžové, po naučné stezce navštívíte Růženku a pak po žluté značce pokračujte do Janova. Cestou si nezapomeňte obě rozhledny vyfotit, získáte tím uvítací bonus (káva neb čokoláda). Trasa měří 8 kilometrů.

PŘEBYTEČNÉ KALORIE MOŽNO VYTANČIT

Místní znalci a milovníci country dobře vědí, že k Zeleného stromu patří velký sál, který byl dějištěm moha ročníků hudebního festivalu Janovská bedna. Tamtéž se nyní koná Zabijačková veselice, kde své oblíbené country & folk fláky předvedou kapely Harcovníci, Čumbrci, Náplavnice a další. Parket má dostatečnou kapacitu pro všechny zájemce o taneční křepčení.

V CENĚ VSTUPNÉHO JE ZÁLOHA NA KONZUMACI

Vstupenka na akci Zabijačková veselice stojí 150 Kč, přičemž 50 Kč z této částky je určena pro muziku a 100 Kč je záloha na konzumaci, která bude účastníkům odečtena při závěrečném zúčtování. Pokud byste měli zájem si zabijačkové produkty přiobjednat domů, informujte se na e-mailu: eva.ullrichova@email.cz. Další organizační pokyny najdete v kalendáři turistických akcí (viz odkaz pod článkem).

CO JE JITRNICE

Jitrnice je nejtypičtější produkt domácí zabijačky. Druhově se dělí podle složení na české jitrnice a moravské jaternice. V Janově budou k dispozici ty české, tzn. lalok, bůček, plíce, slezina, játra, bílé pečivo, vývar, sůl, koření (pepř, nové koření, majoránka, zázvor, česnek a cibule). Jitrnice se podává s cibulí a octem (jako tláča) nebo pečená s kůrčičkou servírovaná s přílohou i bez. Název jitrnice, zjevně odvozený od jitra (rána) má naznačovat, že se jedná o pochoutku krátkodobé spotřeby (večer uvařit, ráno zbaštit). Jitrnice se používala (a možná dodnes někde používá) jako PR nástroj (pí ár - budování vztahů s veřejností). Většina jitrnic se po zabijačce roznesla po vsi sousedům, rodině a známým, což velmi prospívalo soudržnosti komunity. Každý dobrý starosta proto musel dobře zvládat zabijačkový management, aby se v obci zabíjelo průběžně, což zajistilo jitrnicový blahobyt počínající masopustem. Jitrnice také hrála jednu z hlavních rolí ve slavné pohádce Dařbuján a Pandrhola. U turistů se jitrnice vídává jen zřídka, neboť vzhledem k trvanlivosti je preferován více turistický salám.

CO JE JELITO

Jelito, v Janově zvané „grützwurst“, je obdobný produkt z prasátka obsahující jitrnici a navíc kroupy a krev, jenž dává jelitu charakteristickou chuť a tmavě hnědou barvu. Co se složení týče, při výrobě jelit se kreativitě meze nekladou, každý řezník se liší vlastní recepturou, která ho identifikuje. Odtud název „jelito“ neboť při servírování se hosté často dohadovali je-li to od řezníka Krkovičky nebo je-li to od jiného mistra. Když se to s tou improvizací přehnalo, pak došlo k obecné shodě, že dotyčný výrobce je jelito. V turistické hantýrce slovo jelito znamená velkou krevní podlitinu na končetině (většinou dolní) vznikající tím, když se člověk moc kochá. Moderním trendem je tzv. „vysokohorské jelito“ vytvořené majznutím hůlkou za předbíhání na ferátě.

CO JE OVAR

Zejména v zimě bývá teplý ovárek či ovarové koleno ve velké oblibě u promrzlých výletníků. Říká se, že jeho příprava je jednoduchá, ale také se to musí umět. Maso se nesmí rozvařit, ale musí jít snadno od kosti. Podává se s křenem, hořčicí, chlebem, pivem a slivovičkou. Propečené ovarové koleno (a jeho majitel) mívá u stolu vždy hodně přátel (najednou jsou všichni turisti), takže je to vysloveně společenská pochoutka (včetně zmíněných příloh). V turistickém nářečí se „ovarem“ nazývá ten, kdo turistiku zanedbává nebo vůbec nikam nechodí.

TĚŠÍME SE NA VÁS V JANOVĚ

Nuže neváhejte navštívit janovské turisty, kteří budou dobře připraveni, aby Vám a vašim přátelům bylo milo a v dobrém jste vzpomínali. Díky celodenní síťové jízdence DÚK k nám do Českého Švýcarska mohou přijet i hosté ze vzdálenějších koutů Ústeckého kraje, takže možno nejen dobře pojíst, ale při muzice i popít hřejivé nápoje všeho druhu.

Fotografie k článku:

Zabijačková veselice v Janově - České Švýcarsko Rozhledna Růženka - České Švýcarsko Janovská rozhledna - České Švýcarsko Výhled z Janovské rozhledny Hotel U Zeleného stromu - Janov u Hřenska - České Švýcarsko Richard Vech - U Zeleného stromu - Janov Redakční rada KČT Ústecké oblasti U Zeleného stromu. Pozvánka na Zabijačkovou veselici 2020 v Janově.

Dostupnost po značených trasách:

Z Růžové do Janova a dále do Hřenska vede žlutá TZT.


K rozhledně Růženka vede od autobusové zastávky Růžová 1 nejprve žlutá značka, na kterou se napojuje naučná stezka Růžová. Orientujte se podle rozcestníků.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: