Publikováno: 25.10.2024
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
PŘÍRODNÍ REZERVACE STARÁ OLEŠKA
Turistická oáza na hranici Labských pískovců a Českého středohoří.
Zhruba na půl cesty mezi labským kaňonem a Českou Kamenicí na Děčínsku leží malá obec jménem Stará Oleška. Je to oblíbená lokalita vyznavačů kempování, chataření, rybaření a letních radovánek u vody. Tou vodou se myslí především Olešský rybník, jehož dobrá polovina je vyhlášena jako přírodní rezervace. Procházejí tudy i tři značené turistické trasy směřující jak do Českého Švýcarska, tak do Českého středohoří.
Foto: Martin Zíka
Přírodní rezervace Stará Oleška zabírá téměř polovinu plochy Olešského rybníka. Daří se zde především vodnímu ptactvu, které zde má dostatek potravy i dobré podmínky pro hnízdění.
Tato víceméně klidná a nenápadná víska ležící trochu stranou od nejnavštěvovanějších turistických atrakcí regionu má ale strategickou polohu. Už v dávné historii se tu křižovaly obchodní cesty (Solná stezka). Archeologové dokonce tvrdí, že lidé toto místo obývali už před pěti tisíci lety. Stará Oleška byla odpradávna až do konce druhé světové války obývána německými kolonisty. Podle sčítání lidu v roce 1930 zde žilo 324 obyvatel z nich pouze čtyři byli Čechoslováci. Po válce se však mnohé změnilo. Výrazně se změnil se i charakter původně zemědělské vesnice, která stala na jedním z rekreačních center Děčínska.
PŘÍRODNÍ REZERVACE STARÁ OLEŠKA
Velký Olešský rybník byl založen v lesnatém údolí mezi Huntířovem a Janskou už někdy v 16. století, čímž byl zužitkován tehdejší močál. Okolní obyvatelstvo si tak zpestřilo jídelníček a dodnes je to vyhledávaná lokalita pro sportovní rybaření. Největší rybník na území CHKO Labské pískovce v létě přitahuje rekreanty, kteří se jezdí „koupat na Olešku“. Funguje zde i půjčovna lodiček a plážová restaurace.
Západní zátočina Olešského rybníku s rozsáhlými rákosinami byla v roce 1995 vyhlášena přírodní rezervací. Hnízdí zde mnoho druhů vodního ptactva a řada vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. V červnu zde například rozkvétá chráněný prstnatec májový.
TURISTIKA KOLEM STARÉ OLEŠKY
Z kempů a penzionů na Staré Olešce, které nabízejí ubytování v kvalitě od tábornického pojetí až po luxus evropského standardu, se můžete vydávat různými směry k zajímavým cílům. Například modrá trasa vede směrem do Českého Švýcarska k labskému kaňonu (různé odbočky). Došli byste až do Hřenska.
Od rozcestí Nad Starou Oleškou vede zelená trasa do Srbské kamenice (dvě naučné stezky, turistické infocentrum, aj.). K pokračování výletu láká nejvyšší vrchol národního parku České Švýcarsko - Růžovský vrch (619 m n. m.), což je taktéž přírodní rezervace. Variantou je žlutá stezka od Olešského rybníka vedoucí skalnatým údolím potoka Olešničky do Janské (známá podzemní továrna Rabštejn), která dále pokračuje přes Růžák, vyhlídku Růženka a Janovskou rozhlednu až do Hřenska, což je vydatná, ale nesmírně zajímavá dvacetikilometrová trasa.
Když půjdete ze Staré Olešky po modré značce jihovýchodním směrem, ocitnete se po zdolání vydatného kopce u železniční zastávky Veselé pod Rabštejnem, odkud jezdí vlaky do Děčína a České Kamenice. V obou městech je nepřeberné množství dalších atraktivních turistických cílů. Do České Kamenice odtud vede červená trasa, která ale už není tak zajímavá.
Poslední alternativou je neznačená silnička do Huntířova, kde začínají další turistické trasy. Žlutá vás zavede přes Brložec na zámek v Benešově nad Ploučnicí, zelená zase k rozhledně na Sokolím vrchu, odkud jsou za dobré viditelnosti velmi pěkné výhledy na České středohoří a Děčínskou kotlinu, nad kterou se klene největší stolová hora Labských pískovců - Děčínský Sněžník.
Zbývá ještě dodat, že co bylo zmíněno o trasách pro pěší, platí dvojnásob pro cyklisty, kteří se zde mohou opravdu vyřádit. Na Staré Olešce například začíná cyklotrasa 3121 vedoucí údolím říčky Kamenice kolem podzemního areálu v Rabštejně do České Kamenice, kde je výborně vybavené turistické informační centrum. Zde můžete „nakrmit“ své elektrokolo a hlavně vám zde poradí, co všechno lze prozkoumat v blízkém okolí.
Dostupnost po značených trasách:
Žlutá trasa vede údolím Olešničky do Janské a pak přes Srbskou Kamenici, Růžovou a Janov až do Hřenska (cca 20 km).
Modrá trasa vede ze Staré Olešky před Bynovecký vrch do Arnoltic, kde se napojuje na dálkovou evropskou magistrálu E3.
Zelená trasa je kratší variantou do Srbské Kamenice, která pokračuje až k Dolskému mlýnu v kaňonu říčky Kamenice.
Nedaleko Staré Olešky začíná velmi pěkná naučná stezka Srbská Kamenice.
Po cyklotrase 3121 dojedete do České Kamenice, kde se můžete napojit na dálkovou Lužickou cyklotrasu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: