O ČEM PÍŠE:
DOLSKÝ MLÝN
Ruina mlýnu a usedlosti v údolí Kamenice |
Kulturní památka |
První zmínka: r. 1573 |
Oblíbené turistické místo |
Rozcestí značených cest |
Most přes říčku Kamenici |
Lokalita: Jetřichovicko |
Destinace: České Švýcarsko |
DOLSKÝ MLÝN
Ruina mlýnu a usedlosti v údolí Kamenice • Kulturní památka • První zmínka: r. 1573 • Oblíbené turistické místo • Rozcestí značených cest • Most přes říčku Kamenici • Lokalita: Jetřichovicko • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 22.8.2024
Publikováno: 21.7.2020
Rubrika: Technická památka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
Zříceninu vodního mlýna a staré hospodářské usedlosti v kaňonu říčky Kamenice turisté milují.
Odjakživa nazývaný Grundmühle je dnes znám hlavně jako Dolský mlýn. Patří nepochybně k nejoblíbenějším turistickým cílům Národního parku České Švýcarsko a to nejen proto, že se zde nachází významná křižovatka turistických tras umožňující cyklistům i pěším překročit hluboký kaňon říčky Kamenice po tradiční cestě mezi Jetřichovicemi a Kamenickou Strání. Duch místa přitahuje četné návštěvníky, přestože tu není nic ke koupi. Ale dříve bylo.
Foto: Martin Zíka
Tu jsou zbytky hlavní budovy starého mlýna, který fungoval po několik staletí až do poloviny dvacátého století. Velká škoda, že se nepodařilo jej zachovat v původní kráse.
Mohutné zdi z pískovcových kvádrů, které dnes působí spíše jako pohádková kulisa vkusně zakomponovaná mezi skalami, byla totiž původně významnou hospodářskou usedlostí s mlýnem, pilou a několika dalšími živnostmi. Fungovalo zde i pohostinství spojené s právem vařit pivo a pálit alkohol. Turistickému ruchu se zde dařilo od samého počátku, neboť již roku 1881 mohla být díky mlýnskému jezu provozována i lodičková přeprava Ferdinandovou soutěskou v úseku mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí. Podle dobových fotografií a kreseb se v tomto opravdu romantickém zákoutí lidem docela dařilo. Ovšem vyjma chvílí, kdy se přivalila po Kamenici velká voda. První písemné zmínky o mlýnu jsou datovány rokem 1573.
ZÁNIK SAMOTY DOLSKÝ MLÝN
Osudovou ránu Dolskému mlýnu uštědřila až druhá světová válka, tedy spíše to, co následovalo bezprostředně po ní. V důsledku odsunu německého obyvatelstva byl Grundmühle natrvalo opuštěn. Sice ještě posloužil několikrát filmařům jako scéna (například v pohádce Pyšná princezna vidíme ještě funkční stavení s náhonem a mlýnskými koly), ale dnes už z celého komplexu staveb zůstaly jen kamenné ruiny. Ty jsou předmětem archeologického bádání pod dohledem správy Národního parku. Dobrovolníci se zde pravidelně scházejí, aby pomalu a pečlivě vyčistili a zakonzervovali to, co se zachovalo. Historii tohoto místa podrobně zachytila Natálie Belisová ve své knize „Osud má jméno Dolský mlýn“.
TURISTÉ K „DOLÁKU“ PROUDÍ ZE VŠECH STRAN
K Dolskému mlýnu a jeho bezprostřednímu okolí přicházejí turisté celoročně hlavně po žluté trase z Jetřichovic krásným údolím potoka Jetřichovická Bělá nebo po zelené značce vedoucí nad Ferdinandovou soutěskou od Srbské Kamenice. Další pěkné turistické trasy vedou výletníky svižně vzhůru buď na Vysokou Lípu nebo do Kamenické Stráně. Kolem Dolského mlýna vede i cyklotrasa 3076, kterou však v úseku Dolský mlýn - Kamenická Stráň lze doporučit pouze otrlým a fyzicky zdatným jedincům. Naopak úsek na Jetřichovice je veden po pohodové zpevněné lesní cestě.
DŘÍVE TU STÁVAL HOSTINEC, BA I PŘESPAT SE DALO
Je škoda, že se u Dolského mlýna v současnosti nelze občerstvit jinak, než v chladivých vodách říčky Kamenice, což v létě využívají hlavně děti a čtyřnohý doprovod. Sezónní stánek s dobrým pivem, kávou či limonádou by tu jistě neprodělal a vlastně by to byl svým způsobem i návrat k tradici (po vzoru našich kolegů na německé straně Českosaského Švýcarska). Ale i tak blízké okolí Dolského mlýna ožívá pravidelně ke konci prázdnin mimořádně čilým ruchem.
PRÁZDNINOVÉ NADŠENÍ PRO STARÁ „LESNÍ“ ŘEMESLA
Na mýtině u Královského smrku totiž probíhá akce „Dny lesních řemesel u Dolského mlýna“. Během celého týdne se zde staví a pálí milíř za účelem získání dřevěného uhlí, které následně slouží k živé prezentaci dalších dnes již málem zapomenutých lidských činností. Peče se chléb v polní peci, probíhají ukázky kovářského, hrnčířského a sklářského řemesla a přitom se dějí další atrakce lákavé pro dospělé i pro děti. Součástí akce je pochopitelně komentovaná prohlídka Dolského mlýna. V roce 2020 jsou Dny lesních řemesel plánovány v termínu 22. až 30. srpna. Podrobnější program najdete v sekci pozvánek Turistického magazínu.
EXPOZICE LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ
Pokud byste nestihli prohlídku lokality Dolský mlýn na konci srpna, vřele vám doporučuji zpestřit si výlet k němu návštěvou velmi pěkné expozice „Leporelo Zadní země“. Ta je umístěna v budově obecního hostince v Jetřichovicích. Nápaditou formou ukazuje spoustu zajímavostí o přírodě i životě lidí v těchto končinách. Historii Dolského mlýna je zde věnována celá sekce. Můžete si například vidět tuto jedinečnou usedlost v době největšího rozkvětu.
VÝLET K „DOLÁKU“ PO NAUČNÉ STEZCE
Jste-li zdatní turisté, pak mám pro vás ještě jeden dobrý tip na výlet spojený s návštěvou Dolského mlýna. Vydejte se autobusem z Děčína do Růžové (linka 432) a projděte si okružní trasu naučné stezky Růžová. Je to krásná tůra otevřenou krajinou Českého Švýcarska, při které se můžete kochat pohledem na přírodní rezervaci Růžák, prozkoumat bunkry předválečného opevnění, obdivovat vesnickou památkovou architekturu v Kamenické Stráni a nakonec vystoupat k rozhledně Růženka na Pastevním vrchu. Za dobrého počasí spatříte vrcholky Lužických hor i monumentální pískovcové masivy Českého i Saského Švýcarska. K občerstvení doporučuji restauraci U kostela přímo v Růžové. Jen prosím omluvte dočasné nedostatky v turistickém značení, které vznikly v důsledku kácení po nedávné kůrovcové kalamitě.
Dostupnost po značených trasách:
Žlutá značka vede do Jetřichovic údolím potoka Jetřichovická bělá (cca 4 km).
Modrá trasa propojuje Kamenickou Stráň a Vysokou Lípu.
Zelená značka vede od Dolského mlýna do Srbské Kamenice (restaurace, bus).
Kolem Dolského mlýna prochází okružní naučná stezka Růžová (podrobný popis viz odkazy na další články).
Cyklotrasa 3076 vede od Kyjova přes Jetřichovice do Růžové. V úseku Dolský mlýn - Kamenická Stráň je extrémně náročná (rozbitý terén v prudkém stoupání).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
UBYTOVNA HŘEBENOVKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKUVYHLÍDKA MARIINA SKÁLA U JETŘICHOVIC
NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC
VÝLET NA RŮŽOVSKÝ VRCH
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
ROZHLEDNA RŮŽENKA - VYHLÍDKA NA ČESKÉ ŠVÝCARSKO A LUŽICKÉ HORY
KAMENICKÁ VYHLÍDKA
NAUČNÁ STEZKA RŮŽOVÁ
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY PO SEZÓNĚ
LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
DNY LESNÍCH ŘEMESEL U DOLSKÉHO MLÝNA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 31.08.2020
Proboha jenom ne stánek! Do čeho by se pivo točilo? Pitná voda na mytí půllitrů tak není, tak do oblíbeného nám plastu? Jak by asi vypadalo okolí, a i kdyby byli návštěvníci ukáznění (což určitě nejsou, stačí se projít z Jetřichovic, uvidíte jak vypadá okolí cesty), tak jak by se odvážely odpadky? Cesta tam pořádná není, tak 3 km náklaďák.... Stánek by určitě neprodělal, příroda by určitě zaplakala
Komentováno: 07.07.2021
A pročpak ne. V Saském Švýcarsku podobná infrastruktura služeb turistům výborně funguje a nikde tam hromady odpadků nevidím. Na každém druhém kopci mají nějakou pěknou stylovou turistickou hospůdku, to jen u nás to vypadá jako na zanedbaném smetišti, právě proto, že chybějí ty služby. Sasové určitě nemají pod převisy naděláno tolik, jako třeba my na Gabrielině stezce...
Komentováno: 14.07.2023
Zkulturnit by se toto místo určitě dalo, tak nějak po vzoru našich Saských sousedů, aby to neuškodilo památce ani přírodě a přitom návštěvník si nepřipadal bezprizorní. Však i v historii se zde dalo občerstvit i přespat, tak nač předstírat divočinu, když to stejně není pravda. J. K.
Komentováno: 22.02.2024
Na jaře 2024 bude ve všedních dnech uzavřena žlutá trasa (též cyklotrasa) z Jetřichovic. Asi do dubna. Bude se tam intenzivně těžit kůrovcové dřevo. MZ