O ČEM PÍŠE:
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
VSTUP POUZE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ - hrozí riziko pádu suchých stromů |
Ledové útvary na pískovcových převisech |
Oblíbený cíl zimních turistů |
Místně značený okruh 9 km (aktuálně omezen kvůli kůrovcové kalamitě) |
Výchozí místo: Brtníky (Krásnolipsko) |
Dálkový pochod „Brtnické ledopády“ je letos zrušen |
Cíl akce Nejsevernější zimní táboření v ČR |
Destinace: České Švýcarsko |
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
VSTUP POUZE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ - hrozí riziko pádu suchých stromů • Ledové útvary na pískovcových převisech • Oblíbený cíl zimních turistů • Místně značený okruh 9 km (aktuálně omezen kvůli kůrovcové kalamitě) • Výchozí místo: Brtníky (Krásnolipsko) • Dálkový pochod „Brtnické ledopády“ je letos zrušen • Cíl akce Nejsevernější zimní táboření v ČR • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 12.12.2024
Publikováno: 21.12.2018
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
Za ledovou nádherou do zadního Českého Švýcarska.
V době, kdy paní zima vykouzlí nádhernou podívanou v podobě ledových záclon a několikametrových barevných rampouchů, vydávají na proslulé Brtnické ledopády v severovýchodní části Národního parku České Švýcarsko na Děčínsku stovky výletníků. Ale pozor, správa národního parku vyhlásila vstup pouze na vlastní nebezpečí! Suché padající stromy jsou značně nebezpečné a vytvářejí těžko prostupné polomy.
Foto: Martin Zíka
Když je klima ideální, to znamená, že krátké oblevy střídají mrazíky, narostou ledopády v údolí Vlčího potoka u Brtníků do úctyhodných rozměrů.
Nejlepším výchozím místem pro turistickou výpravu k Brtnickým ledopádům je malá obec Brtníky na Šluknovsku. Dopravit se sem dá autobusem z Rumburku či od Mikulášovic nebo autem (o víkendech zde může nastat problém s parkováním právě kvůli četnosti zájemců o ledovou podívanou).
POZNÁVACÍ OKRUH K BRTNICKÝM LEDOPÁDŮM JE DOČASNĚ PŘERUŠEN
Poznávací okruh s dobře viditelnými odbočkami k jednotlivým ledopádům je dočasně přerušen z důvodu nebezpečí pádu uschlých stromů po kůrovcové kalamitě. Ledopád Opona, Malá Kaskáda a Konírna jsou dostupné po zelené turistické značce, která končí u Brtnického hrádku. Další ledopády jsou přístupné údolím Vlčího potoka.
BRTNICKÉ LEDOPÁDY NAJDETE NA MAPĚ
Údolím Vlčího potoka s neznačenými odbočkami k ledopádům Betlém, Varhany, Velký ledový sloup a Vlčí stěnka lze dojít až k Turistickému mostu a potom pokračovat údolím Křinice až do Kyjova (nedávno byla zprůchodněna Köglerova naučná stezka přes Kyjovský hrádek).
KDY VYRAZIT NA BRTNICKÉ LEDOPÁDY?
Tvorba bohatých a velkých rampouchů je dána příznivými klimatickými podmínkami. Nejlepší období je od druhé poloviny ledna do konce února, když krátké oblevy střídají mrazíky. Tehdy se ledové skulptury bohatě vytvářejí, nádherně vyzdobena jsou nejen jmenovaná exponovaná místa, ale celé údolí Vlčího potoka. Přesná dispozice jednotlivých ledopádů je zaznamenána na mapovém portálu mapy.cz.
TURISTŮ JE HODNĚ, CHOVEJTE SE ŠETRNĚ
Tichá romantická intimita těchto Brtnických ledopádů vzala už dávno za své. Díky propagaci se o příhodných víkendech k ledopádům hrnou davy výletníků a fotografů, kteří chtějí pořídit co nejatraktivnější obrázky. Bohužel, ne všichni se umějí v přírodě chovat citlivě, takže zimní výzdoba je často narušená a od nedisciplinovaných návštěvníků polámaná. Proto je na místě výzva, abyste se navzdory tomu, že se jedná v tomto případě o krásu pomíjivou, chovali tak, aby si estetického zimního zážitku mohli užít i ti, kdo jdou za vámi.
NA BEZPEČNOST MYSLETE UŽ DOMA A VYBAVTE SE
A ještě jedno důležité upozornění je na místě. Ušlapané cestičky k Brtnickým ledopádům jsou zledovatělé. O pády turistů spojené s úrazy nebývá nouze. Volte proto rozumně obuv, určitě se vybavte tzv. nesmeky a nebo alespoň trekovými hůlkami. Nevstupujte na zasněžené okraje převisů a skal, neboť návěje se pod vámi mohou utrhnout a vy budete bohatší o opravdu nevšední zážitek.
BRTNICKÉ LEDOPÁDY JSOU CÍLEM TURISTICKÝCH AKCÍ
Výlet k Brtnickým ledopádům je součástí programu několika zimních turistických akcí. Vydávají se sem účastníci Novoročního výstupu na Vlčí horu nebo Nejsevernějšího zimního táboření v ČR. Jeden z tradičních dálkových pochodů pořádaných Klubem českých turistů Loko Teplice se přímo jmenuje „Brtnické ledopády“. Pokud byste o něm chtěli vědět víc, klikněte si na odkaz pod článkem.
VÝLET DO VINNÉHO SKLEPA, NA BRTNICKÉ LEDOPÁDY A BYLINKOVÝ ČAJ
K pěknému zimnímu výletu na Brtnické ledopády mohu doporučit trasu z Kyjova u Krásné Lípy na Vlčí Horu. Na začátku trasy si můžete projít zajímavý úsek po Köglerově naučné stezce ke Kyjovskému hrádku, pod nímž je první oblíbená zimní atrakce „Vinný sklep“. Dál pokračujte Křinickým údolím k Jeskyni víl, kde se také za vhodných podmínek vytváří bohatá ledová výzdoba (odbočka není značena). Posléze se napojíte na zelenou turistickou trasu vedoucí k Turistickému mostu a následně stoupající údolím Vlčího potoka k Brtnickým ledopádům (Betlém, Varhany, Vlčí stěnka, Velký ledový sloup). Máte-li k dispozici mapovou aplikaci mapy.cz, doporučuji použít, abyste neminuli odbočky. Na konci údolí je rozcestí u Jezevce, odtud se vydejte po žluté turistické trase kolem nové turistické kapličky na Vlčí Horu. Ohřát a příjemně občerstvit před příjezdem autobusu se můžete v Bylinkové čajovně, která by v zimní sezóně od října do května měla být otevřena od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 17 hodin.
BRTNICKÉ LEDOPÁDY JAKO CÍL ÚČASTNÍKŮ ZIMNÍHO TÁBOŘENÍ
Každoročně se v blízkém okolí Brtnických ledopádů koná zimní táboření pod Vlčí horou, které pořádá Klub českých turistů v Krásné Lípě. Od roku 2024 se nově koná též zimní táboření v zadním Českém Švýcarsku u turistické základny KČT Rumburk v osadě Kopec u Brtníků. Termíny a organizační informace najdete v Kalendáři turistických akcích na www.kctul.cz.
Související články:
KYJOVSKÉ ÚDOLÍZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ZADNÍM ČESKÉM ŠVÝCARSKU
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (3) - KAMENNÝ POTOK V MOJŽÍŘI
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (5) - PRŮČELSKÁ ROKLE
LEDOPÁD POD BŘIDLIČNÝM VRCHEM
KDO STANUJE V LEDNU?
BĚLSKÉ LEDOPÁDY
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (4) - VLČÍ ROKLE
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (2) - PEKELSKÝ VODOPÁD
NEJSEVERNĚJŠÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ V ČR
40 LET NOVOROČNÍCH VÝSTUPŮ NA VLČÍ HORU
2020 - ROK PLNÝ KULATIN
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 06.02.2019
Tak jsem si řekla ráno: JAK 6-tého oslavit 66- tiny? Jako před 50-ti lety na LEDOPÁDECH. Opona je krásná, ale před těmi lety jsme opravdu chodili mez třemi oponami. Snad najdeme nějaké foto. Helena, Jiří a Jarka
Komentováno: 03.01.2020
Víkendový turistický vláček z Krásné Lípy do Mikulášovic by této části národního parku a rozvoji turistiky jistě prospěl. Třeba by to mohla být další nová turistická linka DÚK. M.
Komentováno: 10.01.2021
Loni bylo prd takže se letos velmi těšíme, že se pokocháme ledovou nádherou, podmínky jsou zatím dobré. Jen se trochu bojíme, že tam bude hlava na hlavě. Turistka Jiřina z Děčína
Komentováno: 11.01.2021
No zatím to ještě není ono, teprve začalo mrznout. Ale jestli počasí vydrží, tak na konci ledna už by to mohla být docela parádička. Olda - VDF
Komentováno: 06.01.2023
Letos to nevidim. Patnáct stupňů do plusu v lednu, to budou růst spíš ty jahody než rampouchy. :) Frančesko z Lípy
Komentováno: 14.07.2023
Momentálně jsou tam turistické trasy uzavřené, hrozí pád suchých stromů.