Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 21.12.2018

AKTUALIZACE: 17.2.2019

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Pozvánka na akci / Přírodní zajímavost

Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko

BRTNICKÉ LEDOPÁDY

Turistická výprava za zimním hitem Českého Švýcarska

Není sporu o tom, že v zimním období turistický ruch obecně zvolňuje. Najdou se ale výjimky, kdy stovky výletníků právě v prvních měsících roku vyrážejí tam, kde paní zima vykouzlila nádhernou ledovou podívanou. Proslulé Brtnické ledopády v severovýchodní části Národního parku České Švýcarsko na Děčínsku mezi taková místa rozhodně patří. Navíc jsou cílem turistické akce KČT, jejíž tradice už hodně přesáhla půl století!

Brtnické ledopády

Foto: Martin Zíka

Když je klima ideální, to znamená, že krátké oblevy střídají mrazíky, narostou ledopády v údolí Vlčího potoka u Brtníků do úctyhodných rozměrů.

Nejlepším výchozím místem pro turistickou výpravu k ledopádům je malá obec Brtníky na Šluknovsku. Dříve zde zastavovala i místní železniční lokálka, jejíž osud je však nyní ve hvězdách. Lépe se sem dopravíte autobusem z Rumburku či od Mikulášovic nebo autem (o víkendech zde může nastat problém s parkováním právě kvůli četnosti zájemců o ledovou podívanou).

POZNÁVACÍ OKRUH MÁ 10 KILOMETRŮ

K Brtnickým ledopádům se vydejte po zelené turistické značce kolem zotavovny Šternberk směrem na Turistický most. Orientace je poměrně snadná, protože je zde vyznačen speciální poznávací okruh s dobře viditelnými odbočkami k jednotlivým ledopádům. Ten první a zpravidla nejkrásnější (záleží na počasí) se nachází 3km od Brtníků. Je schován pod velkým převisem ve skalnatém údolíčku a jmenuje Opona. Dále u Brtnického hrádku je ledopád Konírna.

LEDOPÁDY MAJÍ SVÉ NÁZVY A NAJDETE JE I NA MAPĚ

Po sestupu k rozcestníku U skály u Vlčího potoka opustíte zelenou značku neboť okruh pokračuje cestou vlevo. Čekají na vás ledopády Betlém a Vlčí stěnka. K ledopádu Varhany je nutné vyšplhat trochu do kopce. Posledním oficiálně vyznačeným ledouchem je v údolí vpravo od cesty Křepelčí stěnka. Když je počasí opravdu příhodné, což znamená, že krátké oblevy střídají mrazíky, takže se ledové skulptury mohou bohatě vytvářet, jsou nádherně vyzdobena nejen jmenovaná exponovaná místa, ale celé údolí Vlčího potoka.

TURISTŮ JE HODNĚ, CHOVEJTE SE ŠETRNĚ

Škoda jen, že romantická intimita těchto míst vzala už dávno za své. Díky masové mediální propagaci se zejména o víkendech k ledopádům hrnou davy výletníků a fotografů, kteří chtějí co nejatraktivnější zážitky. Bohužel ne všichni se umějí v přírodě chovat citlivě, takže zimní výzdoba je často polámaná a doslova rozhamtaná. Proto je na místě výzva, abyste se navzdory tomu, že se jedná v tomto případě o krásu pomíjivou, chovali tak, aby si estetického zimního zážitku mohli užít i ti, kdo jdou za vámi.

NA BEZPEČNOST MYSLETE UŽ DOMA A VYBAVTE SE

A ještě jedno důležité upozornění je na místě. Ušlapané cestičky jsou pochopitelně zledovatělé a proto o pády turistů spojené s úrazy nebývá nouze. Volte proto rozumně obuv, určitě se vybavte tzv. nesmeky a nebo alespoň trekovými hůlkami. Nevstupujte na zasněžené okraje převisů a skal, neboť návěje se pod vámi mohou utrhnout a vy budete bohatší o opravdu nevšední, avšak ne moc příjemný zážitek.

59. BRTNICKÉ LEDOPÁDY V ROCE 2019

Turisté z blízka i daleka k Brtnickým ledopádům vyrážejí odnepaměti. Je to opravdu vděčný zimní cíl. Zajímavou příležitostí k prozkoumání bližšího i vzdáleného okolí je tradiční vícedenní akce takzvaných „dálkoplazů“ z Klubu českých turistů Loko Teplice. Jmenuje se příznačně „Brtnické ledopády“ a má za sebou již 58 ročníků! Její hlavní pořadatel Egon Wiesner každoročně připravuje zajímavé trasy od 15 do 100 km. Máte-li zájem o bližší informace, obraťte se přímo na něj (viz odkaz AKCE V KALENDÁŘI níže).

Fotografie k článku:

Brtnické ledopády Brtnické ledopády Barevné Brtnické ledopády - Opona Brtnické ledopády Brtnické ledopády Brtnické ledopády Ledopády v Českém Švýcarsku u obce Brtníky
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 06.02.2019

Tak jsem si řekla ráno: JAK 6-tého oslavit 66- tiny? Jako před 50-ti lety na LEDOPÁDECH. Opona je krásná, ale před těmi lety jsme opravdu chodili mez třemi oponami. Snad najdeme nějaké foto. Helena, Jiří a Jarka

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: