O ČEM PÍŠE:
MARIINA VYHLÍDKA
Vyhlídkový altán na skalní jehle u Jetřichovic |
Poprvé instalován r. 1856 |
Nejnovější instalace r. 2021 |
Výhledy: České a Saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří |
Naučná stezka Jetřichovické stěny |
Lokalita: Jetřichovice / Děčínsko |
Destinace: České Švýcarsko |
MARIINA VYHLÍDKA
Vyhlídkový altán na skalní jehle u Jetřichovic • Poprvé instalován r. 1856 • Nejnovější instalace r. 2021 • Výhledy: České a Saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří • Naučná stezka Jetřichovické stěny • Lokalita: Jetřichovice / Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
AKTUALIZACE: 19.9.2024
Publikováno: 09.11.2022
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
VYHLÍDKA MARIINA SKÁLA U JETŘICHOVIC
Nejkrásnější vyhlídku Českého Švýcarska najdete v Jetřichovických stěnách.
Vyhlídku s názvem Mariina skála vlastně ani moc hledat nemusíte. Jakmile přijedete do obce Jetřichovice v Českém Švýcarsku, už na vás vykukuje špičatá skála s altánem. Je to nepřehlédnutelná dominanta Jetřichovických stěn nacházející se asi kilometr od centra obce. Vede k ní červená turistická trasa E3 souběžně s naučnou stezkou. Mariina skála je nepochybně nejnavštěvovanější turistickou atrakcí celé oblasti, a proto se k ní v létě vydávají doslova procesí výletníků.
Foto: Martin Zíka
Nový vyhlídkový altán stojí na Mariině skále u Jetřichovic od roku 2021. Byl instalován za pomocí vrtulníku, což byla velká místní událost. Instalace včetně obnovy přístupu a sanace skal přišla na půl druhého milionu.
Vyhlídka Mariina skála stojí u Jetřichovic od poloviny devatenáctého století (r. 1856). Jejím původním účelem bylo sloužit nejen prvním „pionýrům“ romantických výprav, ale hlavně požárním hlídačům. Její zřízení navrhl českokamenický úředník Karl Hickisch, čímž se zapsal do dějin turistiky v Českém Švýcarsku. V té době probíhaly úpravy vyhlídkových bodů na českokamenickém panství Kinských. Při té příležitosti byla vysoká skála, původně nazývaná Große Spitzigen (Velký Ostrý) přejmenována po manželce Knížete Ferdinanda Marii Anně, rozené princezny z Liechtensteinu. První vyhlídkový altán na Mariině skále navrhl a postavil tesařský mistr Franz Fischer z České Kamenice.
NA VYHLÍDKU MARIINA SKÁLA SE STOUPÁ TUNELEM VYDLABANÝM V PÍSKOVCI
Tyto informace se můžete dočíst na pěkně vyvedené pamětní desce přidělané u vstupu do skály, ke kterému se musíte vyšplhat vzhůru po mnoha schodech vedoucích mezi Mariinou a Havraní skálou z jetřichovického údolí. K vyhlídkovému altánu se pak dostanete tunelem vydlabaným ve skále a soustavou chodníčků a schůdků. Výstup na Mariinu skálu je při troše opatrnosti bezpečný, protože vyhlídku nechala v roce 2021 zrekonstruovat správa Národního parku České Švýcarsko za asistence vrtulníku. Nový altán, který prý se podobá tomu úplně původnímu, nahradil starou boudu, která již dosloužila. A nutno říci, že nová vyhlídka se opravdu velmi povedla.
MÍSTO OBŘADNÍ SÍNĚ MARIINA SKÁLA? I TO LZE!
Vyhlídka na Mariině skále je nyní místo tak pěkné, že se stalo oblíbeným pro konání svatebních obřadů. A tak zde v létě můžete potkat princezny v dlouhých bílých šatech a pány ve společenském obleku, jak se šplhají vzhůru po skále, aby si řekli své „ano“. Mezi nimi se proplétají turisté s batohy a početné školní či táborové výpravy... prostě je tady živo.
VÝHLEDY Z MARIÁNKY
Každopádně za pěkného počasí jsou výhledy z „Mariánky“ fascinující. Kromě malebného okolí Jetřichovic, kterému dominuje silueta Růžovského vrchu, popatříte nejen skály a stolové hory Českého a Saského Švýcarska, ale též vrcholy Lužických hor a Českého středohoří. Je vidět Děčínský Sněžník, věž na Bukové hoře a dokonce i Sedlo u dalekého Úštěka. Při pohledu na blízkou zelenající se Havraní skálu se můžete přesvědčit, jak zdárně se umí příroda vypořádat s následky požáru, takže je jasné, že i velký oheň u Hřenska, který byl považován za „českou katastrofu roku 2022“, se zanedlouho v dobré obrátí.
VÝLET NAUČNOU STEZKOU JETŘICHOVICKÉ STĚNY
Mariina skála však není jediná vyhlídka, kterou si můžete při výletu do Jetřichovic vychutnat. Červená turistická trasa E3, což je mimochodem jedna z hlavních dálkových evropských tras spojující Atlantik s Černým mořem, pokračuje přes vrcholové pasáže Jetřichovických stěn přes Vilemíninu vyhlídku až na skalní útvar Ostroh s vyhlídkou Rudolfův kámen.
ZPÁTKY PŘES TREPPENSTEIN
Odtud se pak můžete přes rozcestí Pohovka dostat po zelené stezce okruhem do Jetřichovic. Lepší je ale po chvíli odbočit po zdařile provedeném místním značení na malebnou vyhlídku Treppenstein. Cestou k obci se opět nabízí líbezný pohled na Mariinu vyhlídku, tentokráte ovšem zdola. Zanedlouho u křížku Johanky Michelové narazíte na modrou trasu a ta vás krásnou vyhlídkovou alejí dovede kolem Kočičího kostela zpět do Jetřichovic.
Z MARIINY SKÁLY AŽ NA ŠAUNŠTEJN
Jste-li zdatní chodci, pokračujtw z Pohovky dál po červené až ke skalnímu hradu Šaunštejn, od kterého je to jen kousek na Malou Pravčickou bránu. Zpět do Jetřichovic jezdí autobus z Vysoké Lípy a i z něj se můžete radovat pohledem na celé Jetřichovické stěny, které já osobně považuji za to nejhezčí, co České Švýcarsko svým návštěvníkům nabízí.
Dostupnost po značených trasách:
Na vyhlídku Mariina skála vede krátká odbočka z červené dálkové turistické trasy E3.
Souběžně s červenou trasou vede naučná stezka Jetřichovické stěny z Jetřichovic do Vysoké Lípy.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJITURISTÉ PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO
LEPORELO ZADNÍ ZEMĚ
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
PAVLÍNINO ÚDOLÍ U JETŘICHOVIC
NAUČNÁ STEZKA JETŘICHOVICKÉ STĚNY
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
VYHLÍDKA VILEMÍNINA STĚNA
VYHLÍDKA RUDOLFŮV KÁMEN
JETŘICHOVICKÉ VYHLÍDKY ANEB PO STOPÁCH KINSKÝCH
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 06.01.2023
Letošní zima je ideální i k výletům do míst, kde je to jinak kvůli náledí „o držku“. Dík za inspiraci k novoroční procházce. Pepa
Komentováno: 29.04.2024
Nádherná vyhlídka. V letní sezóně asi velmi lidnatá, chce to tedy navštívit ji zjara nebo ještě lépe na podzim, kdy bývá dobrá viditelnost.