AKTUALIZACE: 22.10.2023
Publikováno: 28.9.2022
Rubrika: Historie KČT / Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
ČESKÉ ŠVÝCARSKO PROŽILO KŘEST OHNĚM
Požár urychlil obnovu zdravého lesa v národním parku na severu Čech.
Opět se vracím k tématu rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko, který od 24. července 2022 na dvacet dní zaměstnal tisíc hasičů a několik vrtulníků i letadel. Malá fotoreportáž zaznamenávající stav po ohni již patří minulosti. Již rok po požáru se v postižené lokalitě pod Pravčickou bránou začal objevovat nový mladý les.
Foto: Karel Veselý
Tak vypadá les v národním parku České Švýcarsko v okolí Hřenska. Nepřipomíná to trochu Mordor?
Snímky mohou na první pohled navozovat katastrofický dojem, ale znalci tvrdí, že z hlediska fungování přírody šlo sice o radikální, nicméně ozdravný proces, který urychlí nejen odstranění suché nebezpečné biomasy po kůrovcové kalamitě, ale hlavně podpoří vytvoření nového zdravého smíšeného lesa, který za pár let nahradí původní smrkovou monokulturu. Takový les bude mnohem odolnější vůči škůdcům i vůči ohni.
POŽÁR V ČESKÉM ŠVÝCARSKU PŘINESL POUČENÍ
Již v této chvíli probíhají práce zaměřené na odstranění následků požáru, který bohužel způsobil i škody na majetku. Na druhou stranu se tím odhalily nedostatky v preventivních opatřeních nejen v oblasti národního parku České a Saské Švýcarsko. Je to poučení i pro jiné oblasti, kde mohou podobné požáry vznikat, a to nejen kvůli suchu a změnám klimatu, ale hlavně kvůli nahromadění suché biomasy, což dosud vzbuzovalo málo pozornosti zodpovědných orgánů. Nyní snad již nebude takový problém prosadit investice do zřizování protipožáRních pásů kolem obcí nebo požárních nádrží na vhodných místech.
PŘÍRODOVĚDCI ZKOUMAJÍ, JAK SE PŘÍRODA OBNOVUJE
Turistický magazín před časem přinesl článek s názvem „České Švýcarsko mění svou tvář“. Nyní vidíme, že je to skutečně úplná pravda. Nicméně zuhelnatělá krajina kolem Hřenska kupodivu budí nadšení přírodovědců, hlavně biologů. Ti sledují a zkoumají obnovu života v národním parku. Vše bude probíhat přirozeným způsobem a my můžeme pozorovat, jak se to děje. Již pár týdnů po ohni se v terénu ukazují první rostliny a příroda se opět ujímá vlády nad krajinou.
ZNIČENÉ TRASY OBNOVÍ KLUB ČESKÝCH TURISTŮ
Na pilno mají i členové Klubu českých turistů, kteří pomáhají s úklidem a chystají se na obnovu zničených značených turistických tras. Ty jsou nyní z bezpečnostních důvodů uzavřeny. Bohužel se jedná o ty nejnavštěvovanější v celém Českém Švýcarsku, tedy o Gabrielinu stezku od Tří pramenů až po Mezní Louku a trasy v soutěskách. V letošním roce se už jejich zprovoznění nestihne, ale určitě se vše dá během podzimu do rozumného stavu, aby sezóna roku 2023 mohla opět fungovat.
JAK DOSTAT ŽIVEL POD KONTROLU?
Jak se říká, vše zlé pro něco dobré. Nám laikům se může takový oheň jevit jako katastrofa, ale odborníci například hovoří o tom, že mezi preventivní a ozdravná opatření bude patřit i úmyslné kontrolované zakládání lesních požárů, tzv. řízené vypalování, jehož smyslem bude odstranění přebytečné biomasy... Což vlastně dříve běžně dělali i zahrádkáři na svých zahrádkách, což budilo nevoli ochránců přírody a hasičů. Ti tvrdí, že ne vždy zle ohnivý živel řídit a uhlídat.
RESTART NÁRODNÍHO PARKU
Tento poslední velký požár dokonce přinesl i změnu ve vedení správy národního parku. Co se přírody týče, ta si poradí i bez pomoci člověka. Důkazem toho jsou lokality, které také v nedávné minulosti vyhořely, ale dnes už se opět zelenají. České Švýcarsko prožilo křest ohněm a jak známo, křest je spojován s nadějí a dobrým začátkem nového života.
Dostupnost po značených trasách:
Červená Gabrielina stezka bude na delší dobu uzavřena.
Na obnově žlutých tras v soutěskách se intenzivně pracuje.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
LESNÍ DESATEROČESKÉ ŠVÝCARSKO V PLAMENECH
TURISTÉ PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO
ČESKÉ ŠVÝCARSKO MĚNÍ SVOU TVÁŘ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.10.2022
Člověk by málem řekl „pěkné fotky“, kdyby nezobrazovaly takové peklo. M.
Komentováno: 17.10.2023
Viděl jsem po roce fotky pana Sojky. Rychlost s jakou se les umí po požáru revitalizovat, je úžasná. Již během roku se plocha zazelenala mladými břízkami. Obnova plnohodnotného lesa sice bude trvat nejméně padesát let, ale bude to les mnohem zdravější a odolnější různým nepříznivým faktorům. MZ