AKTUALIZACE: 6.12.2023
Publikováno: 14.1.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Naučná stezka
Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko
KÖGLEROVA NAUČNÁ STEZKA V ZIMĚ
Křížem krážem z Panského přes Vlčí horu a Kyjov do Brtníků
S oddílem Klubu českých turistů z Ústí nad Labem jsme se vydali na Krásnolipsko, abychom podnikli osmnáctikilometrový výlet vedený částečně po trase známé Köglerovo naučné stezky k Brtnickým ledopádům.
Foto: Karel Punčochář
Hned po výstupu z autobusu v Panském nám bylo jasno, že křupavého jiskrného sněhu si tentokráte moc neužijeme. Alespoň jsme se nemuseli bát, že rozdupeme stopu běžkařům. Náš první cíl byla rozhledna na Vlčí hoře.
Má se za to, že „Köglerka“ je nejstarší naučná stezka na území Čech. Vznikla ve válečném roce 1941 zásluhou místního rodáka a turistického nadšence Rudolfa Köglera. Po jeho smrti a zejména v důsledku odsunu německého obyvatelstva upadla stezka v zapomnění, nicméně v roce 2006 ji s příkladnou péčí obnovil krásnolipský Klub českých turistů, který ji nejen znovu vyznačil, ale také pečuje o údržbu a obnovu památek na její 23 km dlouhé trase.
KÖGLEROVA STEZKA POD SNĚHEM
Ačkoli Köglerovu naučnou stezku důvěrně známe a nutno podotknout, že v letním období je to námět na parádní výlet, chtěli jsme se podívat na nejzajímavější místa také v zimě, a to v souvislosti očekávání lákavých Brtnických ledopádů. Žel počasí nebylo zrovna ideální, prostě taková ta klasická zimní čvachtanice, jakou dobře známe z posledních let. Trasu jsme si zkrátili o pět kilometrů, což je v zimním období přijatelné pro každého zdatnějšího turistu.
ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE JE V ZIMĚ OTEVŘENA DO 15 HODIN
Výchozím bodem byla osada Panský, kam se dá v zimě dojet autobusem z Rumburku (v létě sem zajíždí také turistický motoráček). První úsek na Vlčí horu, kde jsme se napojili na Köglerovo naučnou stezku, je značen žlutě. Ochutnali jsme dobrou pramenitou vodu u studánky Veronika a prohlédli si zazimovanou geologickou mapu v osadě Zahrady, která patří k místním raritám. Prošli jsme kolem kapličky Nejsvětější trojice ve Sněžné a zastavili se u pozůstatků hradu Krásný Buk.
TRADIČNÍ ZIMNÍ TÁBOŘENÍ NA BLÁTĚ
V údolí Křinice jsme přešli na modrou stezku vedoucí na Kamennou Horku. U základny Českého svazu ochránců přírody jsme pozdravili otužilé účastníky Nejsevernejšího zimního táboření v Čechách, které tam právě probíhalo. Ani oni nebyli nadšeni ze zbytků mokré sněhové břečky. Prošli jsme kolem Lučního baru, který poskytuje hřejivé zázemí turistům i v zimě, ale je lépe se předem objednat.
PODÉL ŘÍČKY KŘINICE
Z Kamenné horce jsme opět přešli na žlutou trasu vedoucí pastvinami do Kyjova. Zde začíná Kyjovské údolí a velmi atraktivní část Köglerovo naučné stezky klikatící se mezi skalkami směrem ke Kyjovskému hrádku. Na schodištích a žebřících je potřeba v zimě dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k úrazu. Navštívili jsme jeskyni Vinný sklep, která ale byla bohužel bez ledové výzdoby.
V LEDNU JE NA BRTNICKÉ LEDOPÁDY BRZY
Údolím Křinice jsme poté došli k Turistickému mostu a na vlastní nebezpečí jsme se vydali podél Vlčího potoka k Brtnickým ledopádům. Těch jsme si sice neužili, zato jsme viděli dramatické následky nedávné kůrovcové kalamity, která Národní park České Švýcarsko silně poznamenala. Od rozcestí U Jezevce jsme vyrazili po žluté a zelené trase do Brtníků, kde jsme nasedli na bus a vydali se na zpáteční cestu k domovu.
REKAPITULACE PRO DALŠÍ VÝLETNÍKY:
Panský (bus) - žlutá TZT - turistický přístřešek pod Vlčí horou - Köglerova NS - studánka Veronika - Zahrady - Vlčí Hora - Sněžná - Krásný Buk - modrá TZT - Kamenná Horka - žlutá TZT - Kyjov - červená TZT - Turistický most - zelená TZT - Vlčí potok-u skály - modré místní značení - Vlčí potok-U jezevce - žlutá TZT - Nad Brtníky - zelená TZT - Brtníky (bus). Délka výletu: 18 km
pozn.: TZT = turistická značená trasa
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.04.2023
Rád si stezku projdu, ale raději až v létě. Brtnické rampouchy rád oželím. V. N.
Komentováno: 14.08.2024
Ve Vlčí Hoře ještě moc doporučuji bylinkovou čajovnu. Minulou zimu nás na Köglerově naučné stezce zahchránila:) Aktuální otevírací doba je případně zde: https://www.nobilis.cz/centrum-aromaterapie/