Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD FALKENŠTEJN

Pískovcový skalní hrádek

Založen ve 14. století

Skalní vyhlídky

Zabezpečené ochozy

Havraní skála

Vstup volný

Turistická akce: Skalní hrádky Labských pískovců

Výchozí místo: Jetřichovice

Destinace: České Švýcarsko

HRAD FALKENŠTEJN

Pískovcový skalní hrádek • Založen ve 14. století • Skalní vyhlídky • Zabezpečené ochozy • Havraní skála • Vstup volný • Turistická akce: Skalní hrádky Labských pískovců • Výchozí místo: Jetřichovice • Destinace: České Švýcarsko

AKTUALIZACE: 14.10.2024

Publikováno: 08.9.2019

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

S pocitem sokola hleděl jsem na Havraní skálu

Na hradě Falkenštejn u Jetřichovic to už sice teď není taková divoká romantika, jako bejvávala, když se sem člověk musel šplhat skalní rozsedlinou po trouchnivějícím dřevěném žebříku, nicméně nutno uznat, že současná podoba zpřístupnění tohoto velice zajímavého místa, má něco do sebe.

Hrad Falkenštejn - vyhlídka do Haťového dolu

Foto: Martin Zíka

Vyhlídka do Haťového dolu pod hradem Falkenštejn je nyní bezpečná. Snad jen v bouřce bych tady asi neměl pocit bezpečí.

Sice vás nejprve napadne, že taková „hromada železa“ přece do přírody nepatří, nicméně záhy pochopíte, že vyhlídkové plošiny na vysokém skalním suku jsou udělány šikovně a hlavně bezpečně, aby se na tuto kulturní památku mohli vydat návštěvníci Českého Švýcarska i se svými dětmi. Po vylezení dlouhého schodiště máte nahoře opravdu pocit bezpečí. Můžete se rozhlédnout po okolí i z míst, kam byste si jinak určitě netroufli. A také je důležité, že měkký a drolivý pískovec, na kterém stál už v polovině čtrnáctého století strážný hrad, je nyní uchráněn od podrážek tisíců turistů, kteří sem rok co rok vyrážejí. Takže to, co z hradu zbylo, snad bude lépe uchováno pro příští generace. Myslím, že je dobře, když správa národního parku, v němž se hrad Falkenštejn nachází, zpřístupnila jeho zbytky právě takovýmto způsobem.

FALKENŠTEJN MĚL STRÁŽIT SOLNOU STEZKU Z LUŽICE

O hradu Falkenštejn se ví, že ho založili pravděpodobně Michalovicové, ale již v roce 1406 se stal majetkem Berků, kteří s velkou oblibou podnikali loupeživé výpravy do Lužice, a to právě po solné stezce vedoucí pod hradem, kterou měli původně hlídat. Asi měli pocit, že tady vysoko ve skalách mohou svou kořist dobře ukrýt. Nicméně handlování s majetky bylo i ve středověku časté, takže už v roce 1428 koupili Falkenštejn jakožto součást kamenického panství Vartenberkové z Děčína. Těm se ale zřejmě život v odlehlých končinách moc nezamlouval, takže poslední posádka se na tomto hradu držela z praktických důvodů ještě za husitských válek, ale pak už Falkenštejn pustl, k velké radosti sokolích rodin, které zde mohly po nějakou dobu v klidu vyvádět mláďata. Ostatně název hradu pochází právě z německého výrazu pro sokolí kámen.

SVĚDEK INFERNA V PÍSKOVCÍCH

Při procházce po falkenštejnských plošinách vás více než zbytky hradu okouzlí pěkné výhledy. Nejkrásnější je vyhlídka do Haťového dolu, kudy vede žlutá turistická značka a zároveň cyklotrasa 3076 na Tokáň (což je pro netrénovaného cyklistu jedoucího směrem nahoru očistec). Úchvatný je též pohled na Havraní skálu, jejíž blízké okolí se už pěkně vzpamatovává z ničivého požáru, při kterém v roce 2006 shořelo osmnáct hektarů lesa. Ale jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Po požáru zde vzniká nový „prales“ a podobně tak tomu bude po řádění nenasytného kůrovce, které je i zde patrné.

JUCHAČKY NA FALKENŠTEJNĚ

V období romantismu byl Falkenštejn velice oblíbeným místem. Místní podporovali zájem výletníků vymýšlením různých pověstí o tom, jaké hrůzy se tu děly a kvůli tomu že tu prý straší, ostatně jako na každém pořádném hradě. Co je ale pravda, že se tady od poloviny devatenáctého století pořádaly kulturní akce a lidové zábavy se vším, co k tomu patří. Majitelé panství už tehdy velmi dobře tušili potenciál cestovního ruchu. Vždyť nedaleké Jetřichovice mají od těch časů řádně nakročeno stát se centrem turistického dění.

JAK TO NA HRADĚ ASI VYPADALO?

Vyobrazení původní podoby hradu Falkenštejna u Jetřichovic na Českokamenicku se pravděpodobně nedochovalo. Nezbývá nám, než věřit zkušeným historikům a archeologům, kteří tvrdí, že podle dochovaných zbytků tesaných místností a komůrek stál na těchto základech systém dřevěných budov, z nichž jedna byla pravděpodobně celkem prostorná síň pro posádku a druhá byla možná kaple. Dále tu stála dřevěná pozorovací věž a plošina obehnaná palisádou. Dole pod skálou pak bylo ještě předhradí s ochranným valem a příkopem. Při úpatí jedné ze skal je studna hluboká 25 metrů, která při čištění vydala zajímavé artefakty z dob aktivního života na hradě (kopí, mince, nádoby...). K historii hradu se váže několik pověstí z nichž jedna hovoří o tom, že ze studny vedla podzemní úniková chodba do Haťového dolu.

KUDY DÁLE OD HRADU?

Dostat se na Falkenštejn v Českém Švýcarsku lze určitě nejlépe po zmíněné žluté turistické značce z jetřichovického náměstí (cca jeden kilometr). Nicméně doporučuji návštěvu hradu pojmout jako jedno ze zastavení luxusního celodenního výletu, který možná patří k tomu nejlepšímu, co v širokém okolí můžete vidět. Když se vyšplháte až nahoru na Tokáň, můžete si dát dobrý oběd a pak po žluté Purkartickou silnicí vyrazit na rozcestí s červenou mezinárodní trasou E3, na které jsou směrem zpátky na Jetřichovice skvělé skalní vyhlídky, například Vilemínina stěna nebo slavná Mariina skála. Ale to už podle mapy určitě prozkoumáte sami.

NA FALKENŠTEJN S KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ

Oblast národního parku České Švýcarsko je na hrádky (či spíše na jejich zbytky) poměrně bohatá. Pokud byste je chtěli prozkoumat více, pak vám doporučuji zúčastnit se třídenní turistické akce s názvem „Skalní hrádky Labských pískovců“, kterou Klub českých turistů v Krásné Lípě pořádá v roce 2020 již po osmatřicáté, a to od 7. do 9. srpna. Akce je určena pro pěší i pro cyklisty a je koncipována jako cyklus výletů pro rodiny s dětmi i jako dálkový pochod pro výkonnostní odvážlivce. V odkazu pod článkem najdete propozice s přihlašovacím formulářem.

A JEŠTĚ NĚCO O FALKENŠTEJNĚ

Když navštívíte České Švýcarsko na vícero dní, pak velmi pravděpodobně nevynecháte pěknou expozici o přírodě národního parku, která se nachází přímo na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. A při té příležitosti si všimněte, že hned naproti přes ulici stojí místní pivovar, který se shodou okolností jmenuje úplně stejně, jako hrad, o kterém je v tomto článku řeč. Uvnitř je šenk mající na čepu Falkenštejn v tekutém skupenství a to hned v několika variantách. Za sebe doporučuji tmavý čtrnáctistupňový ležák „speciál“, který hodnotím jako nejlepší z černých piv v širokém regionu. A tomu věřte, protože jako předseda oddílu pivní turistiky při KČT Děčín vím, o čem mluvím.

Fotografie k článku:

Hrad Falkenštejn - vyhlídka do Haťového dolu Na Falkenštejně v Českém Švýcarsku Stezka k Falkenštejnu Hrad Falkenštejn v Českém Švýcarsku - nástupní místo Výstup na skalní hrad Falkenštejn - České Švýcarsko Skalní hrádek Falkenštejn Haťový důl z Falkenštejna Hrad Falkenštejn - České Švýcarsko Na hrádku Falkenštejn u Jetřichovic - České Švýcarsko Na hrádku Falkenštejn u Jetřichovic - České Švýcarsko Hrad Falkenštejn v Českém Švýcarsku - plošiny pro návštěvníky Havraní skála z hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku Pivo Falkenštejn - inspirováno skalním hrádkem v Českém Švýcarsku Hrad Falkenštejn - České Švýcarsko

Dostupnost po značených trasách:

K Falkenštejnu vede žlutá trasa z Jetřichovic, která přímo kolem hradu vytváří značený okruh. Dále lze pokračovat směrem k Tokáni.


V údolí pod hradem Falkenštejn (Haťový důl) vede cyklotrasa 3076 v tomto úseku z Jetřichovic na Tokáň. K hradu pohodová, dále prudké převýšení.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 30.10.2022

Myslím, že nové pochozí lávky na Šaunštejně jsou řešeny mnohem citlivěji. Na Falkenštejně je to jako když člověk vleze do železářství. Moc to s tou okolní přírodou neladí. Tom-DC

Komentováno: 08.08.2023

No jo, souhlas. Ty ochozy jsou pohodlné a bezpečné, ale do přírody se fakt nehodí.

U ZELENÉHO STROMU

hotel - depandance - ubytovna

Ubytování v Českém Švýcarsku (Janov nad Hřenskem) v různých cenových relacích. Nabízíme apartmány, běžné pokoje, turistickou nocležnu i celé chalupy k pobytům.

NAVŠTÍVIT >>
Hotel U Zeleného stromu Janov - České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: