O ČEM PÍŠE:
TISÁ - SKALNÍ LABYRINT
Členité skalní město, které vzniklo zvětráváním pískovce |
2 poznávací okruhy (Velké a Malé Tiské stěny) |
Dvě vstupní místa s prodejem vstupenek |
Oblíbené jištěné horolezecké cesty |
Horská služba v obci |
Lokalita: Tisá - Ústecký kraj |
Destinace: Labské pískovce |
TISÁ - SKALNÍ LABYRINT
Členité skalní město, které vzniklo zvětráváním pískovce • 2 poznávací okruhy (Velké a Malé Tiské stěny) • Dvě vstupní místa s prodejem vstupenek • Oblíbené jištěné horolezecké cesty • Horská služba v obci • Lokalita: Tisá - Ústecký kraj • Destinace: Labské pískovce
AKTUALIZACE: 29.9.2023
Publikováno: 08.11.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České Švýcarsko
TISKÉ STĚNY V BAREVNÉM PODZIMNÍM HÁVU
Nejkrásnější skalní město Ústeckého kraje vždy potěší srdce tulákovo
O skalním komplexu nad obcí Tisá již bylo v Turistickém magazínu psáno. Vynechám tedy přírodovědný popis. Letos jsem se na začátku listopadu vydal do těchto míst rozjímat a kochat, samozřejmě s fotoaparátem. Na skalách z drsného pískovce jsem v dobách svého mládí zanechal nemálo krůpějí potu a sedřené kůže, když jsem se po nich spolu s kamarády drápal k nebesům.
Foto: Karel Veselý
Stolová hora Sněžník viděna z vrcholků skal Tiských stěn. Tam za ní dole v údolí žije mé rodné město Děčín.
Dnes si klikaté chodníky, schodiště a náhorní stezky Tiských stěn procházím s úctou a pokorou. Lano jsem předal mladším a se zájmem sleduji jejich obdivuhodné výkony vzbuzující respekt. A také doufám, že stejný respekt mají dnešní lezci k těmto skalám. Jména těch, kdož přecenili své síly nebo jim prostě štěstí nepřálo, připomíná horolezecký památník v sousední skalním městě v Ostrově.
Jsem moc rád, že jsem se narodil právě v kraji Labských pískovců. Určitě díky tomu jsem se stal aktivním turistou a tulákem, který doma nikdy dlouho neposedí. Bylo by velkou chybou tuto krásu nevidět a neprožívat, když mi bylo dopřáno být přímo v jejím středu. Mé rodné město Děčín patří nepochybně mezi nejkrásnější lidská sídla v celé Evropě. Do Tisé je to z něj jen kousek. Možná se ještě dočkám toho, kdy sem budu zajíždět po obnovené turistické železnici zvané Kozí dráha. Ze zastávky v Libouchci mne přímo do skal dovede žlutá turistická značka.
Na podzim, kdy už je po hlavní turistické sezóně, turistů v Tisé výrazně ubývá. Meditující poutník nachází v objetí skal klid. Přitom právě teď, kdy modříny ve slunečních paprscích prodávají oku pozorovatele všechno své zlato, je to tady nejkrásnější. Je to taková okouzlující atmosféra, která dává zapomenout na všechny starosti. Užívám si tu krásu o to víc, když si uvědomím, že je to jen záležitost okamžiku. Za malou chvíli listí bříz a jehličí modřínů opadá, příroda posmutní. A to nejméně do doby, kdy všechno přikryje milosrdná sněhová peřina.
A na to se také těším, protože mezi Tisou, Rájcem, Sněžníkem a Maxičkami je pak spousta nádherných běžkařských tras, kdy si člověk vychutnává celou tu pískovcovou scenérii zase trochu jinak. Jen bych se přimlouval za to, aby se zlepšila dopravní obslužnost z Děčína na Sněžník, která je v současné době opravdu sporá, což kýženému rozvoji šetrného cestovního ruchu věru neprospívá.
No, konec rozumování. Raději se podívejte na pár mých obrázků, které o výjimečnosti skalního ráje v Tisé prozradí mnohem více, nešlo slovo psané.
Dostupnost po značených trasách:
Z Libouchce od Kozí dráhy vede do Tisé žlutá turistická značka pokračující do Rájce.
Pokud jste v Tisé už dlouho nebyli, měli byste vědět, že červená značka od Sněžníku byla přeložena a nyní už nevede přes Tisou, ale přes Rájec.
Z Ostrova na Tisou vede nyní atraktivní zelená spojka kolem Památníku horolezců v lokalitě Nebeská říše.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
NAUČNÁ STEZKA ZAPOMENUTÉ POHRANIČÍ
TISKÉ STĚNY
SKALNÍ MĚSTO TISÁ
KOZÍ DRÁHA - STARONOVÁ TURISTICKÁ LOKÁLKA
PAMÁTNÍK HOROLEZCŮ V OSTROVĚ
NOVÁ TURISTICKÁ TRASA SPOJILA JÍLOVÉ S DĚČÍNEM
ZMĚNA ČERVENÉ E3 ÚSEK OSTROV - ADOLFOV
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.11.2021
Karle, supr fotečky, hned tam běžím! Marťas
Komentováno: 09.11.2021
Martine, díky. Jsi fantóm T- magazínu :-) pospěš si, třeba 11.11. na bílém koni / přijdou zase nové - zimní okrasy a toť náročné. Karlos V