AKTUALIZACE: 2.6.2020
Publikováno: 02.6.2020
Rubrika: Historie KČT / Jinak zajímavé místo
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
SEZÓNU NA TOKÁNI ZAHÁJIT NESTIHLI
Černý den pro návštěvníky Národního parku České Švýcarsko
Centrální oblastí Národního parku České Švýcarsko se v pátek ráno 22. května 2020 rozezněly sirény hasičských aut. Brzy na to se v médiích rozšířila zlá správa s dramatickými obrázky. Hoří kultovní, historické, památkově chráněné chaty na Tokáni (Balzhütte), což je jedno z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska.
Foto: Václav Danita
Navzdory intenzivnímu zásahu mnoha hasičských jednotek i vrtulníku se odlehlé dřevěné chaty na Tokáni již nepodařilo zachránit.
Požáru na Tokáni podlehly dvě chaty, které turistickým návštěvníkům dříve poskytovaly kvalitní gastronomické i ubytovací služby. Kromě citelných majetkových škod odhadovaných na 23 milionů korun tak cestovní ruch v Českém Švýcarsku dostal další těžkou ránu následující hned po koronavirové karanténě. Majitel chtěl chaty otevřít turistům již následující týden, ale plameny jeho plány zhatily.
PŘÍČINU POŽÁRU NA TOKÁNI ŠETŘÍ POLICIE
Média uvádějí, že k požáru na Tokáni vyrazilo šestnáct hasičských jednotek a zasahoval i požární vrtulník. Hrozilo velké riziko, že se oheň rozšíří do okolního proschlého lesa, které hasiči sice zažehnaly, chatám však už pomoci nemohli. Příčiny požáru vyšetřují kriminalisté, protože v úvahu přichází i úmyslné žhářství.
CHATA NA TOKÁNI STOJÍ OD TOKU 1883
První původně dočasnou dřevěnou loveckou chatu v tomto místě nechali postavit v roce 1883 Kinští. Půvab místa a množství tetřevů v okolí nakonec způsobily, že ji knížecí rodina Kinských nechala postupně rozšířit souborem stálých srubových objektů. Vedle panského loveckého sídla zde vznikla také hájovna a později restaurace s provozními budovami.
RUKU V RUCE S ROZVOJEM TURISTIKY
V době vzniku areálu na Tokáni, jejichž styl byl inspirován lidovou architekturou Švýcarských chat, se zakládaly i první místní turistické spolky. Návštěvníci brzy objevili toto jedinečné romantické místo uprostřed skal, kde se navíc mohli občerstvit. Ve všech turistických průvodcích od nejstarších až po současnost je jako cíl uváděna právě Tokáň.
TOKÁŇ ZAŽILA I PŘEDEHRU K MNICHOVU
V historických dokumentech je zaznamenáno mnoho významných hostů. Mimo jiné v roce 1938 zde Ulrich Kinský hostil lorda Runcimana během jeho mise, které měla pro britskou vládu zhodnotit problém Sudet. Odehrála se tu předehra tragické mnichovské dohody.
NEBYL TO PRVNÍ POŽÁR
Dřevěné stavby na Tokáni bývaly postihovány požáry již v minulosti. Ohně ničily nejrůznější stavby areálu již v letech 1860, 1905 a 1908. Majitelé ale vždy nechali stavby obnovit a někdy i zvelebit. Památkově chráněné chaty patřily po generace k hlavním turistickým symbolům Českého Švýcarska a mnoha lidem se nesmazatelně zapsaly do paměti. Ztráta, kterou způsobil letošní požár, je proto nenahraditelná.
TURISTICKÁ VEŘEJNOST JE PRO OBNOVU V PŮVODNÍM STYLU
Věřme, že když jsme nedokázali místo ochránit před zničením, že dokážeme podle vzoru předků postavit nové repliky chat, neboť dokumentace k tomu je k dispozici. A věřme, že o tom budou rozhodovat lidé moudří se vztahem k místu, kteří chaty obnoví v původním stylu, podobně, jako tomu bylo po požáru na Poustevnách v Beskydech nebo při vzplanutí Petrovy boudy v Krkonoších.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem chat na Tokáni vede modrá turistická trasa z Pavlínina údolí až do Brtníků.
Pod Tokání (rozcestí Louka na Tokáni) vede žlutá turistická trasa z Purkartického lesa do Doubice.
Poblíž Tokáně procházejí cyklotrasy č. 3029 a 3076.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 12.10.2020
A ví už někdo, co se bude dít s Tokání dál? Irena
Komentováno: 18.12.2020
To je smůla, zrovna, když Děčín vydal nové turistické prospekty, které odkazují na restauraci na Tokáni. M.