Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

DIVOKÁ SOUTĚSKA

Kaňon říčky Kamenice u Hřenska.

Provoz výletních pramic od 9 do 17 hodin.

Jízdné 100 Kč / 50 Kč (sezóna 2024).

Destinace: České Švýcarsko

DIVOKÁ SOUTĚSKA

Kaňon říčky Kamenice u Hřenska. • Provoz výletních pramic od 9 do 17 hodin. • Jízdné 100 Kč / 50 Kč (sezóna 2024). • Destinace: České Švýcarsko

AKTUALIZACE: 3.7.2024

Publikováno: 02.7.2024

Vodní živel

Rubrika: Vodní živel

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

DIVOKÁ SOUTĚSKA V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Vodní turistická atrakce z dob knížete E. Clary - Aldringena zachraňuje cestovní ruch v okolí Hřenska.

Před lesním požárem, který zachvátil část národního parku České Švýcarsko v okolí Hřenska (r. 2022), patřily soutěsky na říčce Kamenici mezi nejnavštěvovanější místa Ústeckého kraje. Od té doby je v provozu pouze Divoká soutěska (Wilde Klamm / The Wild Gorge), protože ta Edmundova (neboli Tichá) je až do odvolání pro veřejnost uzavřena. Podle informací publikovaných správou národního parku může tento nepříznivý stav trvat několik let.

Přístaviště pramic na Divoké soutěsce u Hřenska

Foto: Martin Zíka

Přístaviště pramic na Divoké soutěsce u Hřenska v Českém Švýcarsku. V sezóně 2024 je jízdenka vždy zpáteční. Trasa z druhého koce soutěsky je totiž uzavřena.

Divoká soutěska, kde zůstal provoz turistických pramic zachován jako známá atrakce, zachraňuje cestovní ruch v této oblasti. Přestože není plně průchodná, těší se v letní sezóně stále velké návštěvnosti. Žlutá trasa vedoucí od soutěsky na Mezní Louku je bohužel nejen uzavřena, ale částečně i odznačena.

V horkých letních měsících je turistická trasa Divokou soutěskou vedoucí tesaným chodníkem podél říčky příjemným osvěžením. Proto lidé nelitují energie, kterou musejí vynaložit, aby sestoupili z Mezné do hlubokého kaňonu. Návštěvníci, kteří si chtějí užít průjezd lodičkou po zhruba 300 metrovém úseku soutěsky Kamenice zaplatí za zpáteční jízdu pro dospěláka 100 Kč, pro dítě do patnácti let a seniory 50 Kč (pozn.: studentské a skupinové slevy se neposkytují, platí se pouze v hotovosti). Na jízdu zdarma mají nárok děti do 5 let, ZTP a psi. To platí pro sezónu 2024.

Po projížďce se většina výletníků vrací stejnou cestou zpět na Meznou. Jen nemnozí využívají zajímavé příležitosti k tomu, aby výlet do soutěsky spojili s návštěvou Janovské rozhledny, odkud jsou skvělé výhledy na hlavní masivy Českého Švýcarska kolem Pravčické brány. Vede k ní zelená turistická trasa od Mezního můstku, kterou značkaři Klubu českých turistů museli přeložit, neboť původní stezka je zcela zatarasena popadanými kmeny po kůrovcové kalamitě.

DIVOKÁ SOUTĚSKA V PROVIZORNÍM PROVOZU?

Lodičky v Divoké soutěsce jezdí v sezóně denně od 9 do 17 hodin (poslední jízda v 16.40 hodin). Funguje to a lidé chodí. Nemohu se však zbavit dojmu, že vše je zde ve stavu jakéhosi provizoria. Určitě by se dalo okolí Divoké soutěsky více zvelebit, jako jsme tomu zvyklí třeba v saské části národního parku. Přijde mi například divné, že i rybí přechod je v dezolátním stavu, což rozhodně oku nelahodí. Úsek od Mezního můstku ke kotvišti lodiček je přímo ideální pro instalaci naučné stezky o přírodě i problémech národního parku, kterou by si denně prohlédly stovky lidí (pokud by ovšem byla vyhotovena i v němčině a polštině, což jsou nejčastější jazyky, které zde zaznívají).

JAK JE TO S NÁVRATEM LOSOSA DO ČESKÉHO ŠVÝCARSKA?

Při poslední návštěvě jezu u Divoké soutěsky jsem si všiml, že rybí přechod je bez vody a ve značně zchátralém stavu. Co se děje? Dobře si totiž pamatuji kampaň oznamující návrat lososa do Kamenice v rámci projektu „Repatriace lososa obecného“. Začal jsem se pídit, jak to tedy je, a přitom jsem zjistil, že se do Česka každoročně vrátí pouze několik desítek dospělých lososů, přestože od roku 1998 bylo v našich řekách vysazeno uměle přes 4,1 milionu plůdku (první návrat dospělého lososa se s velkou slávou potvrdil v roce 2002 právě v řece Kamenici, kam tyto ryby putují z moře tokem Labe).

Jenže od té doby jsou zjištěné počty vracejících se lososů za poslední dvě dekády stejné. Podle znalců z Českého rybářského svazu se kvůli uměle vybudovaným překážkám nejen na řece Kamenici dostanou lososi maximálně 1,5 kilometru za obec Hřensko k prvnímu jezu v Edmundově soutěsce. Rybí přechody nefungují, jsou často bez vody. Takže pro návrat tohoto rybího poutníka bude asi potřeba udělat mnohem více. V Divoké soutěsce zatím budete lososy vyhlížet marně.

CELODENNÍ VÝLET NEJEN DO DIVOKÉ SOUTĚSKY

Chápu, že článek na téma Divoká soutěska nevyznívá úplně pozitivně, ale co naplat, snažil jsem se popsat aktuální stav v sezóně 2024. A právě proto ještě doplním jeden tip na pěkný výlet, který by mohl být důvodem k návštěvě této části národního parku České Švýcarsko. Už z Děčína se do Hřenska v letní sezóně můžete vydat turistickou lodí. Pokud by tato kvůli nízkému stavu vody zrovna nejela, lze použít i vlak do zastávky Schöna a na druhou stranu řeky se dostat s pomocí přívozu, na který platí síťová jízdenka DÚK. Už to je zajímavý zážitek.

Z Hřenska se pak vydejte nejprve po červené turistické trase k rozcestí Tři prameny, odkud si můžete odskočit k Pravčické bráně. Máte-li platnou průkazku Klubu českých turistů, budete mít vstup na skalní vyhlídky u Sokolího hnízda zdarma. Nicméně od zmíněného rozcestí se třeba přejít na žlutou značku vedoucí tzv. Mlýnskou cestou na Meznou, kde je příležitost využít k občerstvení některou z místních restaurací.

Z Mezné pak po zelené trase sestoupíte k Meznímu můstku na říčce Kamenici a po krátké procházce stezkou ve skalách si zpestříte zážitek jízdou na pramici (tam a zpět, jinak to zatím nejde).

Po návratu k Meznímu můstku pokračujte po zelené směrem k rozcestí Hájenky. Vychutnejte si přitom pocit, že právě putujete po dálkové trase zvané Hřebenovka. Od Hájenek pokračujte na Janovskou rozhlednu. Skvělé výhledy zcela zdarma si vychutná ten, kdo bude mít odvahu vystoupit až na její vyhlídkovou plošinu, což opravdu nedá každý :) I v Janově najdete pár hospůdek s příjemným osvěžením. K závěrečnému návratu do Hřenska se nabízí zelená nebo žlutá trasa (za mě je hezčí ta zelená).

Celá doporučená trasa měří cca 14 kilometrů a dá se zdolat v pohodě za pět hodin plus čas na zastávky v osvěžovnách. Na cestu z Hřenska zpět do Děčína pak můžete využít autobus, vlak nebo výletní parníček, podle chuti nebo aktuálního jízdního řádu.

Fotografie k článku:

Přístaviště pramic na Divoké soutěsce u Hřenska K návštěvě Divoké soutěsky lákají nové turistické rozcestníky v okolí Mezné. Poutač - Divoká soutěska v Mezné Skalní kaplička J. Clara u Divoké soutěsky. Mezní můstek - České Švýcarsko. Divoká soutěska je částečně zpřístupněna pěknou turistickou stezkou. Stezka Divokou soutěskou u Hřenska - České Švýcarsko. Divoká soutěska u Hřenska - jez u kotviště pramic. Divoká soutěska se těší velkému zájmu návštěvníků. Divoká soutěska u Hřenska - pramice s výletníky. Obchůzná trasa u Mezního můstku v Českém Švýcarsku. Náhradní trasa k Meznímu můstku a do Divoké soutěsky. Janovská rozhledna v Českém Švýcarsku. Výhled z Janovské rozhledny.

Dostupnost po značených trasách:

Z Mezné i od Hájenek se do kaňonu říčky Kamenice dostanete po zelené turistické trase. V tomto úseku po ní vede dálková trasa Hřebenovka.


Žlutá trasa vedoucí soutěskami ze Hřenska je zatím uzavřena.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 03.07.2024

Z druhého (po Sokolu) nejstaršího sportovního spolku KČT dal konečně někdo výstižnou, kritickou, aktuální a nestrannou odpověď: Jak po požáru! Díky. V. Novotný

U ZELENÉHO STROMU

hotel - depandance - ubytovna

Ubytování v Českém Švýcarsku (Janov nad Hřenskem) v různých cenových relacích. Nabízíme apartmány, běžné pokoje, turistickou nocležnu i celé chalupy k pobytům.

NAVŠTÍVIT >>
Hotel U Zeleného stromu Janov - České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: